Katarína Liebscherová predstavila hlavné zmeny a výzvy, ktoré priniesli nedávne novelizácie odpadovej legislatívy.
V článku sa dozviete:
- aké zásadné zmeny priniesli novely zákona o odpadoch z rokov 2019 a 2020,
- aké aplikačné problémy prináša nová definícia komunálneho odpadu,
- ako sa menila zodpovednosť za nakladanie s komunálnym odpadom z iných zdrojov,
- v čom spočíva hlavný problém v povinnosti úpravy odpadov pred skládkovaním,
- prečo a o aký čas sa posúva účinnosť ekomodulácie.
Katarína Liebscherová z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland na konferencii Odpadové hospodárstvo 2020 predstavila hlavné zmeny, ktoré priniesli novely zákona o odpadoch z rokov 2019 a 2020, ako aj ich hlavné vplyvy na aplikačnú prax.
V prezentácii „Nový komunálny odpad a dopad ďalších zmien na odpadové hospodárstvo“ sa advokátka venovala novele zákona o odpadoch, ktorá bola čiastočne účinná už od roku 2019, ale aj aktuálnej novele zákona o odpadoch, ktorú prijal parlament v septembri.
„Táto novela z roku 2019 bola veľmi rozsiahla, mala dokonca až 179 bodov, pričom tieto zmeny nadobúdajú účinnosť postupne, je to takzvaná delená účinnosť,“ vysvetľuje K. Liebscherová s tým, že prvá etapa zmien nadobudla účinnosť už 27. decembra 2019, druhá etapa, ktorá bola pomerne rozsiahla, nadobudla účinnosť od 1. júla tohto roka, pričom ďalšie zmeny budú platiť od 1. januára 2021, následne 3. júla 2021 a od 1. januára 2023.
Väčšina z týchto zmien pritom vyplýva z európskych právnych predpisov, najmä z takzvaného odpadového balíka, ktorý obsahuje viacero smerníc, ako je napríklad smernica o obaloch a odpadoch z obalov, smernica o skládkach odpadov či smernica o odpade z elektrických zariadení, batérií alebo akumulátorov.
Novely prišli s rozsiahlymi zmenami
Niektoré zmeny sa týkajú len zmien definícií, ako je to napríklad pri zmene definície komunálneho odpadu, úpravy odpadu, stavu konca odpadu či iných pojmov.
Ďalej sa radikálne zmenili ciele recyklácie. Ide napríklad o sprísnenie cieľa recyklácie odpadov z obalov, kde v roku 2025 má byť miera recyklácie už na úrovni 65 %, pričom do konca roka 2030 dokonca na úrovni 70 %.
Taktiež by sa mala zvyšovať príprava na opätovné použitie a recykláciu komunálnych odpadov, kde by Slovensko postupne až do roku 2035 malo dosiahnuť úroveň 65 %.
Zaviedla sa aj finančná garancia, ktorá sa výrazne dotkne organizácií zodpovednosti výrobcov a koordinačných centier, ktorým táto povinnosť prvýkrát pribudne už od nového roka.
„Táto finančná garancia má slúžiť na zabezpečenie určitých záväzkov členov koordinačného centra, ktorými sú v podstate aj výrobcovia vyhradených výrobkov, aby sa zabezpečilo v prípade porušení plnenie všetkých povinností vyplývajúcich z rozšírenej zodpovednosti výrobcov,“ vysvetľuje K. Liebscherová.
Ďalej je to zákaz skládkovania neupraveného odpadu, ktorý by mal platiť od budúceho roka (pozn. redakcie: pred niekoľkými dňami envirorezort informoval, že povinná úprava odpadu nebude skôr ako v roku 2022).
„Novela z roku 2020 nie je taká rozsiahla, ale vo veľkej miere upravuje zmeny, ktoré priniesla novela z roku 2019, keď sa ukázalo, že v praxi to možno nebude úplne fungovať tak, ako sme si to predstavovali, prípadne na druhej strane rieši iné aplikačné problémy, ktoré už v realite nastali,“ konštatuje advokátka.
Novela napríklad rieši situáciu, ktorá vznikla na začiatku roka 2020, keď niektoré obce nemali zabezpečený triedený zber.
Nový komunálny odpad
Zostáva vám 70% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.