Zaznamenali slovenské mestá počas koronakrízy nárast objemu plastového odpadu? Odpovedajú zberové spoločnosti.
Pandémia nového koronavírusu spôsobila významné zmeny vo využívaní plastového odpadu. Mnohé environmentálne organizácie, ale aj agentúry bijú na poplach a poukazujú na to, že súčasná situácia predstavuje zlom v globálnej snahe o znižovanie množstva produkcie plastov na jedno použitie.
Ako je na tom Slovensko s využívaním plastov počas pandémie? Opýtali sme sa viacerých zberových spoločností.
Pandémia zabrzdila prechod k obehovej ekonomike, tvrdí EEA
Koronakríza viedla k náhlemu nárastu globálneho dopytu po osobných ochranných prostriedkoch, ako sú masky, rukavice, plášte, dezinfekčné prostriedky na ruky vo fľašiach.
Keďže väčšina reštaurácií v Európe bola nútená zatvoriť svoje prevádzky, veľké množstvo z nich prešlo na ponuku služieb dovozu a doručenia pomocou plastových nádob na jedno použitie.
Na problém hromadiaceho sa plastového odpadu poukázala aj Európska environmentálna agentúra (EEA) v nedávnej správe o stave životného prostredia počas pandémie.
Agentúra takisto upozorňuje na to, že viacero väčších maloobchodníkov s kávou prestalo zákazníkom umožňovať priniesť si opakovane použiteľné poháre a namiesto nich začali využívať jednorazové alternatívy.
Takisto aj online obchody zaznamenali prudký nárast dopytu po mnohých výrobkoch, ktoré sú zabalené práve v plastoch na jedno použitie.
Zatiaľ čo jednorazové výrobky z plastu hrajú dôležitú úlohu v prevencii šírenia ochorenia COVID-19, podľa EEA môže vzrast dopytu po týchto výrobkov z krátkodobého hľadiska spochybniť úsilie EÚ o obmedzenie znečistenia plastmi a prechod na udržateľnejší a obehovejší systém plastov.
Produkciu jednorazových plastov poháňajú aj ďalšie faktory
Zároveň upozorňuje, že produkcia, spotreba a zneškodňovanie ďalších plastov na jedno použitie bude mať väčší vplyv na životné prostredie a klímu, čo sa môže prejaviť napríklad zvýšeným znečistením ovzdušia a emisiami skleníkových plynov, tvorbou odpadu a rizikom nárastu objemu pohodených odpadov.
Okrem priamych účinkov vyplývajúcich zo zvýšeného dopytu po plastoch na jedno použitie však EEA spomína aj ďalšie faktory spojené s pandémiou.
Znížená ekonomická aktivita totiž viedla k prudkému poklesu globálnych cien ropy. To zase výrazne znížilo náklady na produkciu plastových výrobkov z pôvodných fosílnych materiálov namiesto použitia recyklovaných plastových materiálov.
EEA varuje, že ekonomická životaschopnosť európskeho a globálneho trhu s recykláciou plastov je v súčasnosti pod značným tlakom.
Nižší dopyt na trhu po recyklovaných plastoch tiež skomplikoval úsilie mnohých miestnych samospráv v Európe o trvalo udržateľné nakladanie s odpadmi. Podľa EEA sa pre značné množstvá plastového odpadu v súčasnosti vyžaduje menej žiaduca metóda likvidácie.
Ako je na tom Slovensko počas koronakrízy?
Zostáva vám 56% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.