NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Plastový odpad počas pandémie. Ako je na tom Slovensko?

Zaznamenali slovenské mestá počas koronakrízy nárast objemu plastového odpadu? Odpovedajú zberové spoločnosti.

Plasty počas pandémie. Ako je na tom Slovensko?

Foto: Depositphotos

Pandémia nového koronavírusu spôsobila významné zmeny vo využívaní plastového odpadu. Mnohé environmentálne organizácie, ale aj agentúry bijú na poplach a poukazujú na to, že súčasná situácia predstavuje zlom v globálnej snahe o znižovanie množstva produkcie plastov na jedno použitie.

Ako je na tom Slovensko s využívaním plastov počas pandémie? Opýtali sme sa viacerých zberových spoločností.

Pandémia zabrzdila prechod k obehovej ekonomike, tvrdí EEA

Koronakríza viedla k náhlemu nárastu globálneho dopytu po osobných ochranných prostriedkoch, ako sú masky, rukavice, plášte, dezinfekčné prostriedky na ruky vo fľašiach.

Keďže väčšina reštaurácií v Európe bola nútená zatvoriť svoje prevádzky, veľké množstvo z nich prešlo na ponuku služieb dovozu a doručenia pomocou plastových nádob na jedno použitie.

INISOFT

Na problém hromadiaceho sa plastového odpadu poukázala aj Európska environmentálna agentúra (EEA) v nedávnej správe o stave životného prostredia počas pandémie.

Agentúra takisto upozorňuje na to, že viacero väčších maloobchodníkov s kávou prestalo zákazníkom umožňovať priniesť si opakovane použiteľné poháre a namiesto nich začali využívať jednorazové alternatívy.

Takisto aj online obchody zaznamenali prudký nárast dopytu po mnohých výrobkoch, ktoré sú zabalené práve v plastoch na jedno použitie.

Zatiaľ čo jednorazové výrobky z plastu hrajú dôležitú úlohu v prevencii šírenia ochorenia COVID-19, podľa EEA môže vzrast dopytu po týchto výrobkov z krátkodobého hľadiska spochybniť úsilie EÚ o obmedzenie znečistenia plastmi a prechod na udržateľnejší a obehovejší systém plastov.

Produkciu jednorazových plastov poháňajú aj ďalšie faktory

Zároveň upozorňuje, že produkcia, spotreba a zneškodňovanie ďalších plastov na jedno použitie bude mať väčší vplyv na životné prostredie a klímu, čo sa môže prejaviť napríklad zvýšeným znečistením ovzdušia a emisiami skleníkových plynov, tvorbou odpadu a rizikom nárastu objemu pohodených odpadov.

Okrem priamych účinkov vyplývajúcich zo zvýšeného dopytu po plastoch na jedno použitie však EEA spomína aj ďalšie faktory spojené s pandémiou.

Znížená ekonomická aktivita totiž viedla k prudkému poklesu globálnych cien ropy. To zase výrazne znížilo náklady na produkciu plastových výrobkov z pôvodných fosílnych materiálov namiesto použitia recyklovaných plastových materiálov.

INISOFT

EEA varuje, že ekonomická životaschopnosť európskeho a globálneho trhu s recykláciou plastov je v súčasnosti pod značným tlakom.

Nižší dopyt na trhu po recyklovaných plastoch tiež skomplikoval úsilie mnohých miestnych samospráv v Európe o trvalo udržateľné nakladanie s odpadmi. Podľa EEA sa pre značné množstvá plastového odpadu v súčasnosti vyžaduje menej žiaduca metóda likvidácie.

Ako je na tom Slovensko počas koronakrízy?

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Populárne výklopné kontajnery dostali vylepšenie. Automatické vyklápanie

Populárne výklopné kontajnery dostali vylepšenie. Automatické vyklápanie

MEVA-SK uviedla na trh výklopné kontajnery ECO vybavené tlačidlom pre automatické uvoľnenie výklopného mechanizmu.

Zberné dvory sa v roku 2020 poznačenom pandémiou neplnili viac ako zvyčajne

Zberné dvory sa v roku 2020 poznačenom pandémiou neplnili viac ako zvyčajne

Celková vyťaženosť zberných dvorov sa oproti predošlým rokom výrazne nezmenila, ukázal prieskum Odpady-portal.sk medzi spoločnosťami, ktoré prevádzkujú zberné dvory na Slovensku.

U našich susedov vyrastie technologické zariadenie na recykláciu batérií do elektromobilov

U našich susedov vyrastie technologické zariadenie na recykláciu batérií do elektromobilov

Pôjde o prvé zariadenie v Európskej únii so zameraním na recykláciu takýchto batérií a zároveň ďalšieho odpadu z elektromobilov s obsahom kovov.