Už iba niekoľko dní nás delí od 16. medzinárodného kongresu Deň odpadového hospodárstva 2020. O novinkách v programe kongresu sme sa rozprávali s Ľubomírom Augustínom, konateľom spoločnosti Reclay Slovensko, ktorá podujatie organizačne zabezpečuje.
Dlho nebolo jasné, či sa kongres Deň odpadového hospodárstva tento rok vôbec uskutoční. Čo rozhodlo o tom, že sa tak predsa len udeje?
Máte pravdu, že sme z dôvodu pretrvávajúcej pandémie COVID-19 dlho zvažovali, či kongres uskutočniť alebo nie. Od jari nám bolo viac-menej jasné, že to nebude možné formou tradičného kongresu s účasťou 250-300 návštevníkov, na aké sme boli zvyknutí z posledných rokov, a do úvahy prichádza iba online formát.
V jesennom období sa uskutočnili viaceré vzdelávacie podujatia, ktoré nemohli byť uskutočnené v pôvodne plánovaných termínoch a mali sme pocit, že v online priestore začína byť prebytok podujatí podobného charakteru. Nakoniec však rozhodlo presvedčenie nášho tímu o tom, že kongres Deň odpadového hospodárstva, patrí do kalendára odbornej verejnosti a ako najstaršie vzdelávacie podujatie na Slovensku v oblasti odpadového hospodárstva by si malo zachovať svoju kontinuitu i napriek neľahkým časom.
To znamená, že ste pripravili online kongres s tradičným programom?
Štruktúra kongresu zostala zachovaná. Ponúkame tri odborné bloky prednášok s diskusiou k nim. Žiaľ, tento rok nebude možné uskutočniť slávnostné odovzdávanie cien víťazom v súťaži Zlatý mravec 2020, ale iba zverejníme výsledky v jednotlivých súťažných kategóriách tejto súťaže. V programe kongresu zostalo zachované diskusné fórum.
Čo budú nosné témy kongresu?
Dominovať bude téma strategického smerovania odpadového hospodárstva Slovenska v najbližších rokoch. O plánoch, cieľoch, či cestovnej mape príde referovať pomerne silné zastúpenie rezortu životného prostredia na čele s jeho štátnym tajomníkom Jurajom Smatanom.
Špeciálne pre náš kongres spracovala advokátska kancelária Eversheds Sutherland stručné porovnanie rakúskeho a slovenského modelu nakladania s obalmi a odpadmi z nich. Mag. Annamária Tóthová sa zamerala na tie najdôležitejšie oblasti rakúskeho systému, ktoré ho robia efektívnejším oproti tomu nášmu.
Veľmi žiadanou je téma nakladania s biologicky rozložiteľnými komunálnymi odpadmi. Už vlani sme tejto oblasti venovali pomerne rozsiahly priestor v programe kongresu a i tento rok máme pripravené dva príspevky.
Jeden sa bude zaoberať možnosťou využívania existujúcej kapacity bioplynových staníc v SR na spracovanie kuchynských odpadov, v tom druhom budú zhrnuté skúsenosti z pilotného projektu zberu kuchynského BRKO v Prahe. Myslím, že obe prezentácie budú prínosné predovšetkým pre zástupcov samospráv.
Osobitným problémom slovenského odpadového hospodárstva je pretrvávajúci deficit informačného systému o odpadoch. Rezortu sa už niekoľko rokov nedarí jeho spustenie do prevádzky. Pomocnú ruku ponúkli ministerstvu viaceré súkromné spoločnosti pôsobiace v tejto oblasti a práve ich zástupcovia prídu informovať o možnostiach ako sa s týmto problémom môžeme reálne posunúť ďalej.
Záver kongresu bude patriť zástupcom dvoch významných prúdov odpadov, pneumatikám a elektrozariadeniam.
Čo nás čaká v diskusnom fóre DOH 2020?
Záverečnú bodku za kongresom dá od 14.20 hod. už tradičné diskusné fórum na aktuálnu tému. Tento rok budeme diskutovať o prechode Slovenska na obehové hospodárstvo. Do diskusie sme pozvali zástupcov Národnej rady SR, rezortu životného prostredia a Inštitútu cirkulárnej ekonomiky.
Verím, že tohtoročný kongres DOH nadviaže na úspechy predchádzajúcich 15 ročníkov.
Denník Odpady-portal.sk je mediálnym partnerom podujatia. Ľubomír Augustín je spoločníkom vydavateľstva Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.