Recyklácia viacvrstvových plastov čoskoro môže byť realitou | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Recyklácia viacvrstvových plastov čoskoro môže byť realitou

Nová technológia, ktorá pracuje s rozpúšťadlami, dokáže viacvrstvové plasty rozložiť na jednotlivé zložky, ktoré sa následne dajú opätovne použiť na výrobu nových plastov.

Recyklácia viacvrstvových plastov čoskoro môže byť realitou

Flickr

Nedajú sa recyklovať

Viacvrstvové plastové materiály sa často používajú na výrobu obalov pre potravinárstvo či medicínske prostredie. Dôvodom je predovšetkým skutočnosť, že vrstvením polymérov dokážu výsledné výrobky nadobudnúť špecifické vlastnosti, akými je napríklad tepelná odolnosť alebo regulácia kyslíka a vlhkosti.

Tento rozšírený druh plastov je užitočný, no jeho nevýhodou je, že sa v súčasnosti pomocou bežných metód nedá recyklovať. Každý rok sa celosvetovo vyrobí asi sto miliónov ton viacvrstvových termoplastov, pričom takýto materiál sa môže skladať až z dvanástich vrstiev rôznych polymérov.

Až štyridsať percent z celkového množstva vyprodukovaného plastu pritom predstavuje odpad, ktorý vzniká pri výrobnom procese. Keďže doteraz neexistoval spôsob, ako polyméry oddeliť, takmer všetok tento plast končí na skládkach alebo v spaľovniach.

Tejto problematike sa rozhodli venovať experti z University of Wisconsin-Madison, ktorí teraz predstavujú revolučnú metódu opätovného získania polymérov z viacvrstvových materiálov pomocou rozpúšťadiel.

Mohlo by sa ušetriť 40 % materiálu

Profesori chemického a biologického inžinierstva George Huber a Reid Van Lehn spoločne so svojimi študentmi použili na separáciu polymérov v bežnom viacvrstvovom plaste zloženom z polyetylénu, etylénvinylalkoholu a polyetyléntereftalátu metódu opakovaného premývania rozpúšťadlami, ktorú postavili na termodynamických výpočtoch rozpustnosti polymérov.

Po aplikovaní tejto technológie zostanú oddelené jednotlivé polyméry, ktoré sú po chemickej stránke podobné tým, ktoré boli použité na výrobu pôvodného plastového výrobku.

Tím vedcov plánuje opätovne získané polyméry použiť na výrobu nových plastových materiálov a ak sa im to podarí, nový proces pomôže uzavrieť recyklačnú slučku.

MIM / ESONA

Predovšetkým by mohol umožniť výrobcom viacvrstvových plastov opätovne použiť tých 40 % percent plastového materiálu, ktoré pri výrobných a baliacich procesoch končia ako odpad.

„Túto možnosť sa nám podarilo ukázať na jednom viacvrstvovom plaste. Teraz musíme vyskúšať, či sa dá použiť na iné viacvrstvové plasty a našu technológiu potrebujeme rozšíriť,“ hovorí George Huber.

Plasty majú zložitú štruktúru

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

Muchy by najprv plastový odpad rozkladali, následne by sa z ich tiel extrahovali chemikálie pre ďalšiu plastovú výrobu.

Chystajú verejné obstarávanie. Štát má nový plán na odstránenie PCB látok v Strážskom

Chystajú verejné obstarávanie. Štát má nový plán na odstránenie PCB látok v Strážskom

Nebezpečné odpady chce ministerstvo zneškodniť v dvoch fázach. Plán dnes odobrila vláda.

Reakcia: Ad: Je to utópia s množstvom nepresností a chýb, reaguje ZOP na štúdiu IEP

Reakcia: Ad: Je to utópia s množstvom nepresností a chýb, reaguje ZOP na štúdiu IEP

Inštitút environmentálnej politiky (IEP) reaguje na tlačovú správu Zväzu odpadového priemyslu (ZOP) zverejnenú na Odpady-portal.sk. Reakciu IEP prinášame v plnom znení.