Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

V Kapskom Meste vysávajú pláž. Čistia ju tak od mikroplastov

Juhoafrická nezisková organizácia predstavila prototyp zariadenia, ktoré efektívne čistí pláže. Špeciálny vysávač preosieva piesok a pohlcuje odpadky.

V Kapskom Meste vysávajú pláž. Čistia ju tak od mikroplastov

Jay Caboz, Sea The Bigger Picture

Ručný zber je neefektívny

V Kapskom Meste udržujú čistotu na pláži nezvyčajným spôsobom. Odpadky z piesku zbiera špeciálny vysávač, ktorý si poradí aj s mikroplastami.

Prístroj sa nazýva Enviro Buggy a v princípe ide o dve nádoby na kolesách, ku ktorým je pripevnená sacia rúra. Za normálnych okolností robí vysávač spoločnosť desiatkam upratovačov pláže, ktorí majú na starosti zbieranie odpadkov väčších rozmerov.

Koncept vysávača sa zrodil v neziskovej organizácii Sea The Bigger Picture, ktorú v roku 2018 v Kapskom Meste založili štyria priatelia s cieľom prinášať riešenia v oblasti znečistenia oceánu a šíriť osvetu o tomto probléme. Pravidelne tiež organizujú dobrovoľnícke akcie zberu odpadkov z pláže.

Kapštianski ochranári sa spojili so spoločnosťou Matriarch Generic Engineering, ktorá podľa ich predstáv prístroj navrhla a vyrobila.

foto: Jay Caboz, Sea The Bigger Picture

„Enviro Buggy sa zrodil z nutnosti. Zunovala sa nám márna snaha pozbierať to obrovské množstvo drobných častíc plastu. Dokázať to ručne bolo takmer nemožné, dokonca aj s početným tímom zberačov,“ uvádza pre Business Insider Tash Krauss, členka organizácie Sea The Bigger Picture.

Preto sa rozhodli zostrojiť špeciálne zariadenie, ktoré dokáže vysať aj všadeprítomné mikroplasty. Ide predovšetkým o častice, ktoré sa odlúpili z väčšieho plastového výrobku a merajú menej ako päť milimetrov.  

Enviro Buggy vie aj takto malé plastové čiastočky preosiať a z piesku na pláži odstrániť. Manuálnou metódou zberu by rovnaká práca ľuďom trvala niekoľko dní.

Ako vysávač funguje?

Technológia sa zakladá na princípe silného vákuového odsávania. Zariadenie vysaje veľké množstvo zrniek piesku, medzi ktorými sa nachádzajú aj drobné mikroplasty. Piesok sa následne odfiltrujte a vnútri vysávača zostane iba plast.

Okrem preosievania mikroplastov je tiež vysávač navrhnutý tak, aby zachytával aj obyčajné odpadky väčších rozmerov, čo má takisto zberačom pomôcť vyčistiť pláž rýchlejšie a efektívnejšie. Netreba ho ťahať ani tlačiť, pohybuje sa sám pomocou benzínového motora.

Zástupcovia organizácie uisťujú, že obsluha prístroja sa veľmi podobá obyčajnému vysávaniu koberca. Akonáhle sa motor spustí, v útrobách vysávača začnú miznúť ohorky z cigariet, plastové slamky či kusy polystyrénu.

INISOFT

Zariadenie je navrhnuté ako veľký vysávač, ktorý saje piesok z povrchu pláže, preoseje ho cez niekoľko sít rôznych veľkostí a čistý vráti na pláž, pričom všetok odpad pohltí. Táto technológia je relevantná najmä pre mikroplasty, ktoré sa kvôli svojej veľkosti zo životného prostredia odstraňujú veľmi ťažko.

„Čokoľvek, čo je menšie ako zrnko piesku, je takmer nemožné odstrániť, preto sa sústredíme na častice o veľkosti piatich až dvoch milimetrov,“ dodáva Chris Krauss zo Sea The Bigger Picture.

Vysávač priamo v akcii si môžete pozrieť vo videu:

Tím ochranárov zo Sea The Bigger Picture dúfa, že ich vynález uľahčí zberačom odpadkov zbavovanie sa problematického odpadu, ktorý sa vyplavuje na juhoafrické pobrežie.

„Plast sa biologicky nerozkladá, len sa postupne zmenšuje a zmenšuje. Dúfame, že náš vysávač poskytne oveľa efektívnejšiu metódu čistenia pláží,“ hovorí Tash Krauss.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

Región stavil na plne automatizovanú triedičku zmesového odpadu so zariadeniami na spracovanie plastov a triedenie papiera, ako aj na zrušenie triedeného zberu plastov. Výsledky prekvapujú.

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohované PET fľaše a plechovky majú smerovať naspäť do obchodov. Ministerstvo tvrdí, že adekvátne tomu treba znížiť nároky na poskytovaný objem nádob pre plast a kovy.

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Ministerstvo životného prostredia chce tiež nastaviť nové pravidlá pre kompostárne a zaviesť triedený zber textilu.