NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Názor. Aké budú recyklačné poplatky za obaly v roku 2021?

Blíži sa koniec roku 2020 a najčastejšia otázka, s ktorou sa na nás výrobcovia obracajú, je: „Aké budú recyklačné poplatky v roku 2021?“.

Názor. Aké budú recyklačné poplatky za obaly v roku 2021?

Foto: NATUR-PACK

V súvislosti s prípravou novely vyhlášky o rozšírenej zodpovednosti výrobcov, ktorej cieľom je určiť ekonomicky oprávnené výdavky na triedený zber a recykláciu odpadov z obalov a neobalových výrobkov, sa v médiách objavovali rôzne odhady recyklačných poplatkov.

Tie sa však zásadne odlišovali a subjekty, ktoré budú recyklačné poplatky nakoniec nastavovať, teda organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV), so žiadnym odhadom neprišli.

V médiách sa objavili viaceré odhady

Ako prví sa po zverejnení návrhu spomínanej vyhlášky ozvali výrobcovia. Zástupcovia Ministerstva životného prostredia SR v tom istom čase verejne avizovali očakávané poplatky vo výške, ktoré platia do systému výrobcovia v Rakúsku. To sa prenieslo aj do stanovísk výrobcov, ktorí avizovali 6-násobné zvyšovanie recyklačných poplatkov.

Na odhady výrobcov reagovalo Ministerstvo životného prostredia SR aj mimovládne organizácie. Priatelia Zeme – SPZ zverejnili svoj odhad, podľa ktorého bude nárast predstavovať 10,76 eur ročne na jedného obyvateľa.

O chvíľu nato zareagovalo aj ministerstvo a upresnilo odhad rastu nákladov pri plastových fľašiach. „Pri jedenapollitrovej PET fľaši by to bolo podľa neho najviac 1,8 centa. Ak teda dnes stojí fľaša minerálky napríklad 45 centov, po novom by to bolo aj so zaokrúhlením 47 centov."

Čakanie na vyhlášku

A nakoniec OZV. Tie sa zatiaľ k recyklačným poplatkom v roku 2021 vyjadrujú veľmi opatrne, ak vôbec. Vyhláška totiž určuje iba dolnú hranicu, teda minimálne ceny pre zberové spoločnosti. Je však kľúčovým základom pre dohodnutie výšky nákladov medzi OZV a zberovými spoločnosťami, od ktorých sa následne odvíjajú recyklačné poplatky pre výrobcov.

Keďže do dnešného dňa nepoznáme poslednú verziu vyhlášky po spracovaní pripomienok vrátane mechanizmu stanovenia poplatku na zhodnotené množstvá, až v okamihu, keď bude vyhláška zverejnená v zbierke zákonov, začneme rokovať so zberovými spoločnosťami o systéme zberu v mestách a obciach a cenách pre rok 2021. Následne po dohode s nimi vieme nastaviť recyklačné poplatky pre výrobcov. 

Aká bude výška recyklačných poplatkov? Treba si ešte počkať

Štandardne tento proces začíname v druhej polovici roku a trvá niekoľko mesiacov, tak aby sme recyklačné poplatky stihli nastaviť a zverejniť klientom pred koncom kalendárneho roka.

Sme si plne vedomí dôvodov, pre ktoré výrobcovia potrebujú poznať výšku recyklačných poplatkov. Aktuálne však musíme počkať na finálne znenie vyhlášky. 

A aké teda budú recyklačné poplatky v roku 2021? Odporúčame neriadiť sa predchádzajúcimi odhadmi a naozaj počkať na riadne prerokovanie podmienok medzi OZV a zberovými spoločnosťami. Pravdepodobne sa ich však výrobcovia pred koncom roka nedočkajú.

Michal Sebíň

Autor je riaditeľom organizácie zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK.
(Príspevok preberáme so súhlasom autora. Medzititulky: redakcia.)


Pozn.: Článok je názorovým príspevkom. Postoje prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Odpady-portal.sk.Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Akú budúcnosť má energetické využívanie odpadu? EE Club priniesol diskusiu expertov (VIDEO)

Akú budúcnosť má energetické využívanie odpadu? EE Club priniesol diskusiu expertov (VIDEO)

Pozvanie do diskusie prijali zástupcovia MŽP SR, advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland, ako aj predstavitelia spoločností ecorec Slovensko, ewia a MH Teplárenský holding.

V meste s výnimočným triedením sa pozreli do žltých nádob. Čo ukázala analýza? (GRAFY)

V meste s výnimočným triedením sa pozreli do žltých nádob. Čo ukázala analýza? (GRAFY)

Analýza okrem iného ukázala, akú časť obsahu žltých nádob tvoria PET fľaše a plechovky, ktoré budú od Nového roka spadať pod zálohovanie nápojových obalov.

Čo OZV očakávajú od ekomodulácie? A ako vnímajú odklad nového zákona? (ANKETA)

Čo OZV očakávajú od ekomodulácie? A ako vnímajú odklad nového zákona? (ANKETA)

Ekomodulácia by mala priniesť ľahšie recyklovateľné obaly, zhodujú sa zástupcovia piatich OZV. Potrebu legislatívnych zmien však vnímajú rôzne.