Cieľom je zvýšiť mieru recyklácie a zhodnotenia materiálov obsiahnutých v batériách a akumulátoroch, ale aj prispieť k európskym ambíciám nulového znečistenia.
Európska komisia včera (10. decembra) predložila návrh na modernizáciu právnych predpisov Európskej únie o batériách, čím napĺňa svoju prvú iniciatívu spomedzi opatrení ohlásených v novom akčnom pláne pre obehové hospodárstvo (odkaz na celý návrh a prílohy nájdete na konci článku).
Cieľom je zabezpečiť, aby boli batérie počas celého životného cyklu udržateľnejšie. Podľa EK sa tak stanú kľúčom k dosiahnutiu cieľov Európskej zelenej dohody a prispejú k ambíciám nulového znečistenia, ktoré sú v nej zakotvené.
Exponenciálny rast spotreby
Od roku 2006 sú batérie a použité batérie regulované na úrovni EÚ smernicou o batériách a akumulátoroch. Keďže v sociálno-ekonomických podmienkach, technologickom vývoji, trhu aj v spôsobe využívania batérií nastali zmeny, tento rámec si podľa EK vyžaduje modernizáciu.
Dopyt po batériách navyše rýchlo rastie a podľa odhadov sa do roku 2030 zvýši štrnásťnásobne. Hnacou silou je najmä elektrická doprava.
Takýto celosvetový exponenciálny nárast dopytu po batériách však, samozrejme, povedie k zvýšeniu dopytu po súvisiacich surovinách. Práve z toho podľa Komisie vyplýva potreba minimalizácie ich vplyvu na životné prostredie.
Podpora obehovej ekonomiky
Ciele návrhu sú pritom trojaké. Jednak ide o posilnenie fungovania vnútorného trhu (vrátane výrobkov, procesov, použitých batérií a recyklátov) zabezpečením rovnakých podmienok prostredníctvom spoločného súboru pravidiel, ďalej práve o podporu obehového hospodárstva. Posledným cieľom je znižovanie environmentálnych a sociálnych vplyvov vo všetkých fázach životného cyklu batérie.
Zmena má tiež podporiť konkurencieschopnú udržateľnosť, pričom Komisia je presvedčená, že takéto batérie sú nevyhnutné pre zelenú dopravu, čistú energiu a dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050.
Návrh sa zaoberá sociálnymi, hospodárskymi a environmentálnymi otázkami, ktoré sa týkajú všetkých druhov batérií.
Komisia vysvetľuje, že batérie uvádzané na trh EÚ by sa mali počas celého svojho životného cyklu vyznačovať udržateľnosťou, vysokým výkonom a bezpečnosťou.
V praxi to znamená, že by sa teda mali vyrábať s čo najnižším možným vplyvom na životné prostredie a s použitím materiálov získaných pri plnom dodržiavaní ľudských práv, ako aj sociálnych a ekologických noriem.
Uzatváranie slučky
Zostáva vám 65% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.