NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

M. Kiča: Vstup štátu do podnikateľských vzťahov je v záujme transparentnosti systému

Ministerstvo nechce presadzovať záujem niektorého zo subjektov. Chceme vyvážený systém, plniaci environmentálne ciele pri najnižších nákladoch, hovorí štátny tajomník MŽP SR.

M. Kiča: Vstup štátu do podnikateľských vzťahov je v záujme transparentnosti systému

Foto: Depositphotos

Aké budú najdôležitejšie zmeny v odpadovom hospodárstve v najbližšej budúcnosti? O predloženej novele zákona o odpadoch, pripravovanému vyčleneniu nakladania s obalmi a neobalovými výrobkami, či väčšej transparentnosti systému odpadového hospodárstva hovoril na konferencii e+APEL 2020 Michal Kiča, štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR.

“Systém odpadového hospodárstva, ktorý ministerstvo zdedilo, nemal optimálne parametre. Práve naopak, v niektorých oblastiach bol skôr v kritickom stave. Najmä čo sa týka obalov a neobalových výrobkov a systému triedeného zberu.”

Nielen kvôli pandémii, ale aj dlhodobejšiemu podfinancovaniu systému vraj ministerstvo muselo pristúpiť k urýchlenej novele zákona o odpadoch. “Aby sme predišli opakovaniu scenára zo začiatku roka, kedy množstvo obcí, tento rok zhruba 400, nemalo zabezpečený systém triedeného zberu. Paradoxne, tento problém ťažil často obce s dobre nastaveným, a aj nákladnejším, systémom.”  

Ďalšie nastavovanie sa už nemá diať v podmienkach skráteného legislatívneho konania. Niektoré zmeny prídu už s aktuálne pripravovanou novelou v súvislosti so smernicou o jednorazových plastoch.

Zákon o odpadoch už nebude pokrývať obaly a neobalové výrobky, pre ktoré vznikne samostatná legislatíva. “Súčasný zákon je pomerne obsiahly a týka sa viacerých oblastí, ktoré nemusia byť nevyhnutne v jednom právnom predpise. Vnútrokomunitárne pripomienkovacie konanie pri otváraní iba časti predpisu sťažuje novelizáciu,” zdôvodňuje štátny tajomník.

MIM / ESONA

Vstup štátu do podnikateľských vzťahov

Ministerstvo chce upravovať systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov tak, “aby sa zabezpečil vyvážený vzťah medzi výrobcami, obcami a ostatní subjektami.” Dôležitým prvkom má byť transparentnosť a hospodárenie jednotlivých subjektov má byť kontrolovateľné.

“Ide o systém, ktorý je síce predmetom podnikateľskej súťaže, ale v mnohom je výrazne regulovaný štátom, aby sa zabezpečilo plnenie environmentálnych cieľov. Táto právna úprava dáva priestor pre vstup štátu a reguláciu hospodárskych vzťahov medzi subjektami,” myslí si M. Kiča.

Transparentné účty OZV aj zberových spoločností budú už súčasťou najnovšej novely zákona. “Pre ministerstvo ide o principiálnu otázku, aby sa dosiahla lepšia kontrola systému, presadenie verejného záujmu. Aby výrobcovia vedeli, za čo vlastne platia. V súčasnom neprehľadnom systéme to nevedia.”

“Ministerstvo nechce presadzovať záujem niektorého zo subjektov, či už zberových spoločností, výrobcov, alebo obcí. Chceme vyvážený systém, aby sa plnila hierarchia nakladania s odpadom, plnenie environmentálnych cieľov a zároveň aby bol systém čo najmenej nákladný. Nikto nemá záujem, aby stál viac než je nevyhnutné,” objasňuje M. Kiča.

 
 

Zostáva vám 38% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chýbajú kapacity pre nerecyklovateľný odpad, priemysel bije na poplach

Chýbajú kapacity pre nerecyklovateľný odpad, priemysel bije na poplach

S príchodom Volva bude tlak ešte väčší. Podľa priemyselnej asociácie treba viac kapacít na energetické zhodnocovanie odpadov.

Bol to podvod, hovorí Taraba po audite spornej dotácie pre Vlčanovu firmu

Bol to podvod, hovorí Taraba po audite spornej dotácie pre Vlčanovu firmu

Výsledky vládneho auditu envirorezortu posúva polícii. Jeho kompletné znenie však nezverejnili.

Ohlasujú koniec doby mikroplastovej. Vedci vyvinuli plne rozložiteľný plast na báze rias

Ohlasujú koniec doby mikroplastovej. Vedci vyvinuli plne rozložiteľný plast na báze rias

Problémom nebudú ani drobné častice, ktoré sa z plastových výrobkov štiepia opotrebovávaním. Aj tie sa v životnom prostredí prirodzene odbúrajú.