Podľa bruselskej mimovládky môže byť rozdiel v štatistikách aj niekoľko desiatok percentuálnych bodov.
Nový prieskum, ktorý zadala bruselská mimovládna organizácia Zero Waste Europe vypracovať konzultačnej spoločnosti Eunomia Research & Consulting, odhalil, že skutočná miera recyklácie nápojových kartónov v štyroch európskych krajinách je oveľa nižšia, ako sa v súčasnosti uvádza.
Analýza (odkaz na celú správu nájdete na konci článku) s názvom „Recyklácia viacvrstvových kompozitných obalov: nápojové kartóny“ vypočítala odhadovanú mieru recyklácie nápojových kartónov vo Veľkej Británii, Nemecku, Španielsku a Švédsku za rok 2020 pomocou aktualizovanej metodiky výpočtu recyklácie Európskej únie.
Podľa Aliancie pre nápojové kartóny a životné prostredie (ACE) sa v Európskej únii v roku 2019 recyklovalo asi 51 % všetkých nápojových kartónov uvedených na trh.
Nápojové kartóny sú obzvlášť náročné na recykláciu kvôli ich komplexnému zloženiu. Zatiaľ čo použité materiály sú technicky recyklovateľné, formát kartónu, ktorý obvykle zahŕňa spojené vrstvy lepenky, plastových polymérov a hliníka, sťažuje separáciu týchto materiálov na recykláciu a opätovné spracovanie.
Správa tiež zistila, že ťažkosti s identifikáciou a separáciou nápojových kartónov v zariadeniach na triedenie materiálu, ako aj nedostatok spracovateľských kapacít v špecializovaných recyklačných zariadeniach, majú taktiež vplyv na mieru recyklácie.
Riadili sa novými metodickými pravidlami
Jedným z problémov pri nápojových kartónoch je, že zatiaľ čo hmotnosť „umiestnená na trh“ (menovateľ vo výpočte miery recyklácie) je čistý obal, „recyklovaná“ hmotnosť (čitateľ vo výpočte) často obsahuje ďalšie prvky, ako sú napríklad jedlo a zvyšky z nápojov, ktoré zostávajú v obaloch, alebo iné nečistoty „nalepené“ na balení alebo vo vnútri balenia.
Tento „neobalový“ materiál, ktorý sa následne odstráni počas procesu triedenia a recyklácie, môže napriek tomu predstavovať významnú časť hmotnosti materiálu počítaného ako recyklovaný obal.
Podľa novej metódy merania recyklácie v EÚ sa všetky takéto straty z procesu budú musieť odpočítať od materiálu zahrnutého v číslach recyklácie.
Nové pravidlá EÚ vydané Európskou komisiou v apríli 2019 objasňujú, ako uskutočňovať výpočty miery recyklácie, a poskytujú jednu konzistentnú metodiku, ktorú majú používať všetky členské štáty.
Podľa nových pravidiel musí byť každý samostatný materiál použitý v kompozitných obaloch hodnotený ako „recyklovaný“ vo svojej vlastnej výpočtovej fáze, čo je zvyčajne bod, v ktorom materiál vstupuje do skutočného procesu recyklácie, keď je prepracovaný na nový výrobok, materiál alebo látku.
Pre kompozitné materiály, ako sú napríklad nápojové kartóny, pravidlá požadujú, aby sa miera recyklácie počítala na základe mier recyklácie pre materiály v rámci kompozitného obalu.
Najnovšie výpočty prinášajú výrazne slabšie výsledky
Zostáva vám 47% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.