Zero Waste Europe: Miera recyklácie nápojových kartónov je podstatne nižšia, ako sa uvádza | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Zero Waste Europe: Miera recyklácie nápojových kartónov je podstatne nižšia, ako sa uvádza

Podľa bruselskej mimovládky môže byť rozdiel v štatistikách aj niekoľko desiatok percentuálnych bodov.

Zero Waste Europe: Miera recyklácie nápojových kartónov je podstatne nižšia, ako sa uvádza

Foto: Odpady-portal.sk

Nový prieskum, ktorý zadala bruselská mimovládna organizácia Zero Waste Europe vypracovať konzultačnej spoločnosti Eunomia Research & Consulting, odhalil, že skutočná miera recyklácie nápojových kartónov v štyroch európskych krajinách je oveľa nižšia, ako sa v súčasnosti uvádza.

Analýza (odkaz na celú správu nájdete na konci článku) s názvom „Recyklácia viacvrstvových kompozitných obalov: nápojové kartóny“ vypočítala odhadovanú mieru recyklácie nápojových kartónov vo Veľkej Británii, Nemecku, Španielsku a Švédsku za rok 2020 pomocou aktualizovanej metodiky výpočtu recyklácie Európskej únie.

Podľa Aliancie pre nápojové kartóny a životné prostredie (ACE) sa v Európskej únii v roku 2019 recyklovalo asi 51 % všetkých nápojových kartónov uvedených na trh.

Nápojové kartóny sú obzvlášť náročné na recykláciu kvôli ich komplexnému zloženiu. Zatiaľ čo použité materiály sú technicky recyklovateľné, formát kartónu, ktorý obvykle zahŕňa spojené vrstvy lepenky, plastových polymérov a hliníka, sťažuje separáciu týchto materiálov na recykláciu a opätovné spracovanie.

Správa tiež zistila, že ťažkosti s identifikáciou a separáciou nápojových kartónov v zariadeniach na triedenie materiálu, ako aj nedostatok spracovateľských kapacít v špecializovaných recyklačných zariadeniach, majú taktiež vplyv na mieru recyklácie.

Riadili sa novými metodickými pravidlami

Jedným z problémov pri nápojových kartónoch je, že zatiaľ čo hmotnosť „umiestnená na trh“ (menovateľ vo výpočte miery recyklácie) je čistý obal, „recyklovaná“ hmotnosť (čitateľ vo výpočte) často obsahuje ďalšie prvky, ako sú napríklad jedlo a zvyšky z nápojov, ktoré zostávajú v obaloch, alebo iné nečistoty „nalepené“ na balení alebo vo vnútri balenia.

Tento „neobalový“ materiál, ktorý sa následne odstráni počas procesu triedenia a recyklácie, môže napriek tomu predstavovať významnú časť hmotnosti materiálu počítaného ako recyklovaný obal.

Podľa novej metódy merania recyklácie v EÚ sa všetky takéto straty z procesu budú musieť odpočítať od materiálu zahrnutého v číslach recyklácie.

Nové pravidlá EÚ vydané Európskou komisiou v apríli 2019 objasňujú, ako uskutočňovať výpočty miery recyklácie, a poskytujú jednu konzistentnú metodiku, ktorú majú používať všetky členské štáty.

Podľa nových pravidiel musí byť každý samostatný materiál použitý v kompozitných obaloch hodnotený ako „recyklovaný“ vo svojej vlastnej výpočtovej fáze, čo je zvyčajne bod, v ktorom materiál vstupuje do skutočného procesu recyklácie, keď je prepracovaný na nový výrobok, materiál alebo látku.

Pre kompozitné materiály, ako sú napríklad nápojové kartóny, pravidlá požadujú, aby sa miera recyklácie počítala na základe mier recyklácie pre materiály v rámci kompozitného obalu.

Najnovšie výpočty prinášajú výrazne slabšie výsledky

 
 

Zostáva vám 47% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

Muchy by najprv plastový odpad rozkladali, následne by sa z ich tiel extrahovali chemikálie pre ďalšiu plastovú výrobu.

Chystajú verejné obstarávanie. Štát má nový plán na odstránenie PCB látok v Strážskom

Chystajú verejné obstarávanie. Štát má nový plán na odstránenie PCB látok v Strážskom

Nebezpečné odpady chce ministerstvo zneškodniť v dvoch fázach. Plán dnes odobrila vláda.

Reakcia: Ad: Je to utópia s množstvom nepresností a chýb, reaguje ZOP na štúdiu IEP

Reakcia: Ad: Je to utópia s množstvom nepresností a chýb, reaguje ZOP na štúdiu IEP

Inštitút environmentálnej politiky (IEP) reaguje na tlačovú správu Zväzu odpadového priemyslu (ZOP) zverejnenú na Odpady-portal.sk. Reakciu IEP prinášame v plnom znení.