Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Jednorazové papierové obaly verzus opakovane použiteľný riad. Čo viac škodí životnému prostrediu?

Výskum dánskej konzultačnej spoločnosti vyvracia zaužívané predstavy o environmentálnych vplyvoch využívania jednorazových papierových obalov v reštauráciách rýchleho občerstvenia.

Jednorazové papierové obaly verzus opakovane použiteľný riad. Čo viac škodí životnému prostrediu?

Foto: Depositphotos

Analýza zverejnená Európskou asociáciou papierových obalov (EPPA) ukazuje, že jednorazové papierové obaly na potraviny a nápoje používané v európskych reštauráciách rýchleho občerstvenia sú pre životné prostredie lepšie ako opakovane použiteľný riad.

Štúdia tak napáda všeobecné vnímanie verejnosti ohľadom toho, že opakovane použiteľný riad má menšie negatívne vplyvy na životné prostredie. Podľa európskej asociácie to však nie je úplne tak.

Posudzovanie životného cyklu (LCA – Life Cycle Assessment, pozn. redakcie) uskutočnila nezávislá dánska spoločnosť Ramboll, ktorá poskytuje odborné konzultačné poradenstvo v oblasti odpadového hospodárstva a energetiky aj pre Európsku komisiu.

V rámci analýzy využívala súčasné primárne údaje z papierenského, obalového a potravinárskeho priemyslu na porovnanie environmentálnych vlastností typických jednorazových a opakovane použiteľných nádob na potraviny a nápoje, ktoré sa používajú v reštauráciách s rýchlym občerstvením na konzumáciu vo vnútri predajne.

Vychádzali z dát verejných orgánov aj súkromného sektora

Hlavným cieľom Európskej zelenej dohody je dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050, pričom Komisia trvá na posudzovaní životného cyklu výrobkov, ktoré preukáže ich environmentálne vlastnosti pred prijatím preferovaného smeru.

Najnovšie posudzovanie životného cyklu, ktoré vykonala spomínaná spoločnosť Ramboll, spĺňa normy ISO a bolo nezávisle vyhodnotené nemeckou certifikačnou agentúrou TUV.

Hoci sa v priebehu času uskutočnilo niekoľko štúdií LCA o výrobkoch na viacnásobné použitie, hodnotenie spoločnosti Ramboll sa opiera o primárne údaje od verejných orgánov, ale aj primárne dáta zo súkromného sektoru, na rozdiel od sekundárnych a neaktuálnych údajov z rôznych databáz.

 „Naša štúdia je založená na aktualizovaných primárnych údajoch. Napriek obvyklým mylným predstavám z dôvodu nedostatku vedecky podložených dôkazov a systémového prístupu ukazuje, že opakovane použiteľné materiály môžu prinášať značné environmentálne náklady, na ktoré sa často zabúda, a že obaly na jedno použitie sú vhodnejšie pre životné prostredie, verejné zdravie a úspech EÚ v rámci cieľov zelenej dohody,“ konštatuje Eric Le Lay, podpredseda EPPA.

Prekvapivé výsledky

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

ISOH z nás robí rukojemníkov, tvrdia OZV. Ministerstvo chystá trestnoprávne kroky

ISOH z nás robí rukojemníkov, tvrdia OZV. Ministerstvo chystá trestnoprávne kroky

Výrobcovia a OZV musia podľa zákona od 1. januára 2021 administrovať svoje dáta cez ISOH. Upozorňujú však, že zákonnú povinnosť splniť nemôžu, pretože ISOH stále nie je funkčný.

Odpadovú legislatívu čakajú v roku 2021 viaceré zmeny. Pozrite si prehľad

Odpadovú legislatívu čakajú v roku 2021 viaceré zmeny. Pozrite si prehľad

Ministerstvo plánuje novelizovať viaceré právne predpisy aj navrhnúť jeden úplne nový zákon.

Nebezpečný odpad z testovania uskladnili na Liptove, prvých 50 ton už spálili

Nebezpečný odpad z testovania uskladnili na Liptove, prvých 50 ton už spálili

Odpad z plošného testovania na COVID-19 v súčasnosti zhodnocuje jediná spaľovňa. Vojenská nemocnica hľadá ďalšie spaľovne, ktoré môžu nebezpečný odpad zlikvidovať.