Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Jednorazové papierové obaly verzus opakovane použiteľný riad. Čo viac škodí životnému prostrediu?

Výskum dánskej konzultačnej spoločnosti vyvracia zaužívané predstavy o environmentálnych vplyvoch využívania jednorazových papierových obalov v reštauráciách rýchleho občerstvenia.

Jednorazové papierové obaly verzus opakovane použiteľný riad. Čo viac škodí životnému prostrediu?

Foto: Depositphotos

Analýza zverejnená Európskou asociáciou papierových obalov (EPPA) ukazuje, že jednorazové papierové obaly na potraviny a nápoje používané v európskych reštauráciách rýchleho občerstvenia sú pre životné prostredie lepšie ako opakovane použiteľný riad.

Štúdia tak napáda všeobecné vnímanie verejnosti ohľadom toho, že opakovane použiteľný riad má menšie negatívne vplyvy na životné prostredie. Podľa európskej asociácie to však nie je úplne tak.

Posudzovanie životného cyklu (LCA – Life Cycle Assessment, pozn. redakcie) uskutočnila nezávislá dánska spoločnosť Ramboll, ktorá poskytuje odborné konzultačné poradenstvo v oblasti odpadového hospodárstva a energetiky aj pre Európsku komisiu.

V rámci analýzy využívala súčasné primárne údaje z papierenského, obalového a potravinárskeho priemyslu na porovnanie environmentálnych vlastností typických jednorazových a opakovane použiteľných nádob na potraviny a nápoje, ktoré sa používajú v reštauráciách s rýchlym občerstvením na konzumáciu vo vnútri predajne.

Vychádzali z dát verejných orgánov aj súkromného sektora

Hlavným cieľom Európskej zelenej dohody je dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050, pričom Komisia trvá na posudzovaní životného cyklu výrobkov, ktoré preukáže ich environmentálne vlastnosti pred prijatím preferovaného smeru.

Najnovšie posudzovanie životného cyklu, ktoré vykonala spomínaná spoločnosť Ramboll, spĺňa normy ISO a bolo nezávisle vyhodnotené nemeckou certifikačnou agentúrou TUV.

Hoci sa v priebehu času uskutočnilo niekoľko štúdií LCA o výrobkoch na viacnásobné použitie, hodnotenie spoločnosti Ramboll sa opiera o primárne údaje od verejných orgánov, ale aj primárne dáta zo súkromného sektoru, na rozdiel od sekundárnych a neaktuálnych údajov z rôznych databáz.

 „Naša štúdia je založená na aktualizovaných primárnych údajoch. Napriek obvyklým mylným predstavám z dôvodu nedostatku vedecky podložených dôkazov a systémového prístupu ukazuje, že opakovane použiteľné materiály môžu prinášať značné environmentálne náklady, na ktoré sa často zabúda, a že obaly na jedno použitie sú vhodnejšie pre životné prostredie, verejné zdravie a úspech EÚ v rámci cieľov zelenej dohody,“ konštatuje Eric Le Lay, podpredseda EPPA.

Prekvapivé výsledky

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Testujete na COVID-19 vo firme? MŽP SR vydalo nové usmernenie pre odpad z testovania

Testujete na COVID-19 vo firme? MŽP SR vydalo nové usmernenie pre odpad z testovania

Použité testy sa podľa nového usmernenia ministerstva životného prostredia neklasifikujú ako nebezpečný odpad. Ak sa testovanie realizuje vo firme alebo v domácnosti.

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohované PET fľaše a plechovky majú smerovať naspäť do obchodov. Ministerstvo tvrdí, že adekvátne tomu treba znížiť nároky na poskytovaný objem nádob pre plast a kovy.

Výrobcovia nápojových kartónov ich nechcú spaľovať a skládkovať, ale recyklovať

Výrobcovia nápojových kartónov ich nechcú spaľovať a skládkovať, ale recyklovať

Členovia Aliancie pre nápojové kartóny a životné prostredie a ich zákazníci žiadajú o zavedenie povinných recyklačných cieľov.