Je ekologickejšie používať kompost ako hnojivo alebo ukladať na skládku? | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Je ekologickejšie používať kompost ako hnojivo alebo ukladať na skládku?

Štúdia porovnáva environmentálne vplyvy využívania spracovaného kuchynského odpadu dvoma spôsobmi. Výsledok môže prekvapiť.

Je ekologickejšie používať kompost ako hnojivo alebo ukladať na skládku?

Foto: Depositphotos

Zavedením triedenia a spracovania biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu sa má znížiť množstvo zmesového komunálneho odpadu ukladaného na skládky. Výsledný produkt vo forme kompostu má slúžiť hlavne na vrátenie živín naspäť do pôdy. Je takéto riešenie vždy to najekologickejšie?

Túto otázku si položili vedci z North Carolina State University a rozhodli sa porovnať environmentálne dopady využitia kompostu dvomi spôsobmi. Vo forme hnojiva pre pôdu alebo jeho použitia na skládke odpadu pri prekrývaní vrstiev namiesto zeminy.

“Nie vždy je možné použiť kompost tak, aby bol prínosom pre pôdu z dôvodu meniacej sa kvality zloženia a dostupnosti trhov. V takýchto prípadoch je možnosť využiť kompost ako alternatívni dennú pokrývku na skládkach,” uvádza štúdia.

Prospešnosťou spracovania bioodpadu z hľadiska životného prostredia sa zaoberalo už viacero vedeckých štúdií v minulosti. Napríklad analýza životného cyklu zelenej časti bioodpadu porovnávala jeho spracovanie na skládke voči kompostovaniu v hrobliach. Zistilo sa, že skládkovanie má pozitívnejší environmentálny efekt, ak je skládka vybavená systémom zachytávania skládkových plynov. Ak sa plyny iba pasívne vypúšťajú, kompostovanie predstavuje priaznivejšiu možnosť.

Kompost do pôdy alebo na skládku?

Cieľom tejto štúdie bolo porovnanie environmentálnych vplyvov používania kompostu z biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu ako výživového doplnku pôdy a použitia ako prekryvného materiálu na skládke odpadov so zachytávaním plynov a výrobou energie.

Analýza uvažovala s jednou tonou vlhkého kompostu vyrobeného kompostovaním za prístupu vzduchu alebo anaeróbnym procesom s následnou aeróbnou úpravou. Environmentálne vplyvy sa vyhodnocovali v časovom horizonte 100 rokov.

Štúdia porovnávala jednotlivé parametre v piatich kategóriách. Potenciál globálneho otepľovania sa zameriava na emisie CO2, metánu a N2O. Eutrofikáciu a okysľovanie prostredia zvolila analýza kvôli koncentráciám NO3 vo vode, NH3 v pôde a vzduchu, ako aj emisiám zo spaľovania nafty a pri výrobe elektriny.

Celková potreba energie vyjadruje potenciál úspor fosílnych zdrojov pri nahradení rašeliny kompostom. Potenciál vyčerpania abiotických zdrojov ukazuje potenciálne ušetrené abiotické zdroje prírody pri nahrádzaní umelých hnojív kompostom.

 
 

Zostáva vám 52% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Opätovné použitie má aj riziká. Slovensko zaujalo postoj k novým pravidlám pre obaly (+ video)

Opätovné použitie má aj riziká. Slovensko zaujalo postoj k novým pravidlám pre obaly (+ video)

Treba zvážiť aj inovatívne riešenia a možnosti chemickej recyklácie, hovorí štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča.

Nové pravidlá ochránia spotrebiteľov pred greenwashingom, sľubuje eurokomisia

Nové pravidlá ochránia spotrebiteľov pred greenwashingom, sľubuje eurokomisia

Ak bude nejaký podnik tvrdiť, že obal, ktorý predáva je vyrobený z 30 % recyklovaných plastov, bude musieť tieto tvrdenia podložiť overenými informáciami. Hlavným cieľom je ochrana spotrebiteľov.

Druhá šanca pre plastový odpad: PET fľaše premieňajú na náplň do 3D tlačiarne

Druhá šanca pre plastový odpad: PET fľaše premieňajú na náplň do 3D tlačiarne

Z polymérových vláken z recyklovaného plastového odpadu je možné prostredníctvom 3D tlače vyrobiť najrôznejšie súčiastky s užitočnými vlastnosťami.