NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Nová laserová senzorová technológia sľubuje vyššiu efektívnosť recyklácie kovového šrotu

Nemecký inštitút vyvinul laserový proces triedenia kovového šrotu, ktorý dokáže identifikovať viac ako 20 špeciálnych zliatin aj v malých častiach šrotu, a to automaticky, rýchlo a bez kontaktu.

Nová laserová senzorová technológia sľubuje vyššiu efektívnosť triedenia kovového šrotu

Foto: Cronimet Ferroleg

S cieľom pomôcť odvetviu získať lepší prístup k surovinám vyvinuli Fraunhoferov inštitút pre laserovú technológiu a nemecká spoločnosť Cronimet Ferroleg laserový proces triedenia kovového šrotu. Nový senzor má umožniť výrazne efektívnejšiu recykláciu kovových surovín.

Výskumníci takisto spustili celoeurópsky projekt, v rámci ktorého prispievajú svojimi odbornými znalosťami v oblasti materiálovej analýzy na európskej úrovni.

Impulzom pre výskum novej technológie bol pre odborníkov aj fakt, že Nemecko je do veľkej miery závislé od dostupnosti kovových surovín, ako je chróm, nikel, meď či kobalt.

S rastom globálneho dopytu sú však tieto kovy čoraz vzácnejšími komoditami. A keďže existuje nedostatok minerálnych zdrojov, recyklácia surovín hrá rozhodujúcu úlohu pri znižovaní tohto nedostatku a stáva sa tak najdôležitejším zdrojom kovových surovín v Nemecku aj všeobecne v Európe.

Chcú zabezpečiť efektívne dodávky surovín

Existujú pritom jasné výhody recyklácie. Použitý kovový šrot, ktorý sa už nemôže používať, ako sú rúry, plechy, náradie, staré káble, elektrický a elektronický šrot a staré diely z domácností alebo demolácie, je možné roztaviť, roztriediť podľa kovu alebo zliatiny a opätovne použiť prakticky bez straty kvality.

Vďaka vysokej hodnote materiálov sa tento proces opláca a produkuje podstatne menej CO2 ako primárny proces, ktorý spočíva v nákladnej a technicky zložitej ťažbe nerastných surovín za niekedy veľmi kritických podmienok, ako aj ich následnej preprave do destinácií po celom svete.

Podstatou je, že cena aj dostupnosť kovového šrotu a miera jeho recyklácie závisia od mnohých vzájomne závislých faktorov.

Patria sem kolísavé ceny na primárnom trhu, životný cyklus výrobkov a miera ich zberu, straty v procese, technická recyklovateľnosť, ako aj hodnota príslušnej zliatiny. Globálne trhy sú tiež volatilné. Ak cena primárnych kovov stúpa, dostupnosť šrotu klesá, a naopak. To pre spoločnosti znamená vysoké riziká.

Vyššia výťažnosť vďaka laserom

Inštitút sa preto rozhodol vyvinúť nový laserový proces triedenia. Technológia založená na senzoroch umožňuje oveľa rýchlejšiu a presnejšiu detekciu a triedenie zliatin v kovovom šrote.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nedostatok surovín ohrozuje produkciu plastových výrobkov v Európe, tvrdí EuPC

Nedostatok surovín ohrozuje produkciu plastových výrobkov v Európe, tvrdí EuPC

Podľa európskych spracovateľov plastov sú problémom aj rekordne vysoké ceny polymérov.

Lodné nátery môžu byť veľkým zdrojom mikroplastov v oceáne, tvrdia vedci

Lodné nátery môžu byť veľkým zdrojom mikroplastov v oceáne, tvrdia vedci

Nemeckí vedci predstavili komplexnú analýzu drobných čiastočiek plastov, ktoré plávajú v Severnom mori. Identifikovali zdroj znečistenia, s ktorým pôvodné štúdie zaoberajúce sa mikroplastami nepočítali.

Ministerstvo poverilo OLO, aby zneškodnilo odpad z testovania na COVID-19

Ministerstvo poverilo OLO, aby zneškodnilo odpad z testovania na COVID-19

Bratislavské ZEVO má denne spracovávať do 80 ton nebezpečného odpadu z testovania na koronavírus.