Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

V odpadovej sekcii MŽP SR nastali zmeny. Má aj nové vedenie

Ministerstvo prijalo nový organizačný poriadok. Sekcia odpadového hospodárstva sa zlúčila s ďalšou sekciou. Michal Bakyta ju už nevedie.

V odpadovej sekcii MŽP SR nastali zmeny. Má aj nové vedenie

Ministerstvo životného prostredia / Foto: Odpady-portal.sk

V článku sa dozviete:

  • ako sa zmenil organizačný poriadok ministerstva,
  • aké sekcie má envirorezort podľa novej organizačnej štruktúry,
  • aké kompetencie majú štátni tajomníci a aké sekcie pod nich spadajú,
  • ako sa zmenila sekcia odpadového hospodárstva,
  • kto povedie novú sekciu,
  • aký post bude zastávať predchádzajúci riaditeľ tejto sekcie Michal Bakyta.

Ministerstvo životného prostredia má nový organizačný poriadok. Rezort ho prijal 22. januára, čím sa zmenila organizačná štruktúra ministerstva, rozsah jeho pôsobnosti, úlohy a vzájomné vzťahy organizačných útvarov rezortu, ako aj rozsah oprávnení a zodpovednosti jeho vedúcich zamestnancov.

Podľa novej organizačnej štruktúry a nového poriadku sa zmeny týkajú aj oblasti odpadového hospodárstva.

V organizačnom poriadku (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku) je uvedené, že minister priamo riadi štátnych tajomníkov, generálneho tajomníka služobného úradu, generálneho riaditeľa kancelárie ministra, odborníka plniaceho úlohy pre ústavného činiteľa, riaditeľa odborov legislatívy, kontroly projektov posudzovania vplyvov na životné prostredie, vnútorného auditu, krízového riadenia a bezpečnosti, komunikácie, riaditeľa Inštitútu environmentálnej politiky, ako aj generálnych riaditeľov šiestich hlavných sekcií, ktoré sú zamerané na ochranu životného prostredia. O sekciách sa dočítate v ďalšej časti článku.

Štátny tajomník I podľa organizačného poriadku priamo riadi vedúceho sekretariátu štátneho tajomníka I a štátny tajomník II zase vedúceho sekretariátu štátneho tajomníka II.

V porovnaní s predchádzajúcim organizačným poriadkom prijatým 3. februára 2020 sú v novom organizačnom poriadku určité zmeny, keďže podľa predchádzajúcej verzie mal minister priamo riadiť len štátnych tajomníkov, generálneho tajomníka služobného úradu, generálneho riaditeľa kancelárie ministra, riaditeľov odborov krízového riadenia a bezpečnosti, vnútorného auditu, kontroly projektov posudzovania vplyvov na životné prostredie a odborníka plniaceho úlohy pre ústavného činiteľa.

Denník Odpady-portal.sk preto zaujímalo, aké konkrétnejšie kompetencie majú štátni tajomníci podľa nového organizačného poriadku. Na otázky denníka odpovedala Monika Szabó z odboru komunikácie MŽP SR.

Aké sú kompetencie štátnych tajomníkov?

„V zmysle nového organizačného poriadku MŽP SR štátni tajomníci zastupujú ministra v čase jeho neprítomnosti v rozsahu jeho práv a povinností. Minister určí, v ktorých otázkach a v akom poradí ho zastupujú. Do pôsobnosti štátnych tajomníkov patrí aj kompetencia zodpovedať a kontrolovať úlohy zverených organizačných útvarov a podriadených organizácií,“ uviedla M. Szabó.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

J. Smatana: Nechceme dotovať recyklačné kapacity na kombinované plastové obaly

J. Smatana: Nechceme dotovať recyklačné kapacity na kombinované plastové obaly

Aj keď sa viacvrstvový plastový odpad vyseparuje, často nie je možné iné ako energetické využitie alebo uloženie na skládke. Pomôcť má ekomodulácia.

Ministerstvo má podľa zákona kontrolovať OZV a koordinačné centrá. Nerobí to

Ministerstvo má podľa zákona kontrolovať OZV a koordinačné centrá. Nerobí to

Zákon o odpadoch envirorezortu ukladá, aby nominoval svojich zástupcov do kontrolných orgánov OZV a KC. Od prijatia tejto legislatívy však ministerstvo nechalo posty neobsadené.

Vyhlášku ku zberu bioodpadu MŽP SR meniť nechce. Ani ukázať výsledok testu nádob

Vyhlášku ku zberu bioodpadu MŽP SR meniť nechce. Ani ukázať výsledok testu nádob

Sme sklamaní z doterajšieho prístupu ministerstva, ktoré zotrváva na nezmyselne nastavených podmienkach, tvrdí Únia miest Slovenska.