Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Inovatívne plavidlo čistí oceán od plastov, odpad využíva na pohon

Projekt Manta prináša originálny postup, ako si poradiť s plastovým znečistením morí a riek. Odpadky z vody nielen zbiera, ale aj energeticky zhodnocuje.

Inovatívne plavidlo čistí oceán od plastov, odpad využíva na pohon

Foto: The SeaCleaners

Loď má vyčistiť oceán

Francúzsky dobrodruh a jeho tím skonštruovali plavidlo, ktoré dokáže z oceánu zbierať plastové odpadky a premieňať ich na palivo, ktoré pomáha čln poháňať.

Yvan Bourgnon má za sebou kariéru súťažného pretekára na plachetnici, v rámci ktorej cestoval po celom svete. S oceánom je v blízkom kontakte od svojich ôsmich rokov a s plynutím času je podľa jeho slov sám svedkom toho, ako sa vo vodách zhromažďuje stále viac odpadu.

Práve zážitky z plavieb ho inšpirovali vytvoriť projekt Manta. Ide o 56 metrov dlhý katamarán poháňaný kombináciou najmodernejších plachiet a elektrických motorov. Plavidlo zatiaľ existuje iba na papieri, no Yvan Bourgnon s tímom dúfajú, že sa im podarí premeniť ho na funkčný prototyp, ktorý bude možné uviesť na trh v roku 2024.

Francúz so svojimi spolupracovníkmi spoločne formujú iniciatívu The SeaCleaners, ktorej hlavným cieľom je zredukovať množstvo plastového odpadu v morskom prostredí prostredníctvom inovatívnych technológií.

Manta je prvá loď svojho druhu a jedinečná je tým, že kvantá plávajúceho odpadu z oceánu, pobrežných vôd, riečnych tokov a ústí nielen zbiera, ale aj spracováva a nachádza pre ne ďalšie využitie.

Paluba má zároveň poskytnúť priestor pre vedecké výpravy a keď bude plachetnica kotviť v prístave, posádka by chcela usporadúvať vzdelávacie konferencie pre širokú verejnosť.

Cieľom Manty je tiež prezentovať v praxi inovatívne technologické riešenia pre odpadové hospodárstvo, zelenú a inteligentnú lodnú dopravu a cirkulárnu ekonomiku.

Odpad sa energeticky zhodnocuje

Čln je navrhnutý tak, že súčasne s tým, ako sa bude plaviť, budú dopravníkové pásy naberať odpad, triediť ho a následne dávkovať do horáka. V tom sa plast roztaví, následkom čoho dôjde k uvoľneniu plynu, ktorý bude poháňať turbínu a generovať elektrinu, ktorá sa využije na pohon lodných systémov.

Táto elektrina spolu so solárnymi článkami a veternými turbínami umiestnenými na palube lode pokryje 75 % energetickej spotreby plavidla. Yvan Bourgnon tvrdí, že ak by sa vyrobilo štyristo člnov, mohli by zo svetového oceánu odstrániť až tretinu plastového odpadu.

Manta zbiera ako väčšie kusy plastov, tak aj menšie úlomky vo veľkosti od desiatich milimetrov, ktoré plávajú v hĺbke do jedného metra pod hladinou.

V závislosti od hustoty plávajúceho odpadu dokáže loď zachytiť jednu až tri tony plastov za hodinu, pričom v prevádzke môže byť dvadsať hodín denne, sedem dní v týždni. Autori projektu by chceli, aby ročne oceán zbavila desiatich tisícok ton odpadu.

Manta je vybavená štyrmi dopĺňajúcimi sa systémami zberu. Obsahuje dopravníkové pásy, ktoré zbierajú odpad a dopravia ho na palubu, tri plávajúce zberové systémy, ktoré pokrývajú rozsah štyridsiatich šiestich metrov a zachytávajú plasty z vodného povrchu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

Región stavil na plne automatizovanú triedičku zmesového odpadu so zariadeniami na spracovanie plastov a triedenie papiera, ako aj na zrušenie triedeného zberu plastov. Výsledky prekvapujú.

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohované PET fľaše a plechovky majú smerovať naspäť do obchodov. Ministerstvo tvrdí, že adekvátne tomu treba znížiť nároky na poskytovaný objem nádob pre plast a kovy.

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Ministerstvo životného prostredia chce tiež nastaviť nové pravidlá pre kompostárne a zaviesť triedený zber textilu.