Špeciálne nádoby a minimálnu frekvenciu odvozu kuchynského odpadu britská vláda neurčuje | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Špeciálne nádoby a minimálnu frekvenciu odvozu kuchynského odpadu britská vláda neurčuje

Ako často sa odváža kuchynský odpad v zahraničí a stanovujú sa podmienky zberu na centrálnej úrovni?

Špeciálne nádoby a minimálnu frekvenciu odvozu kuchynského odpadu britská vláda neurčuje

Foto: Flickr

Zber a odvoz kuchynského odpadu by sa mal podľa existujúcej vyhlášky realizovať podľa typu používanej nádoby na bioodpad. Pri samostatnom zbere v otvorených, vetraných nádobách raz za týždeň, neupravené nádoby by sa mali vyvážať dvakrát týždenne.

Úprava predpisu na poslednú chvíľu vyvolala značnú nevôľu samospráv, ktoré upozorňujú na podstatné navýšenie nákladov a nezmyselnosť centrálneho určovania typu nádob a frekvencie ich odvozu. Vyhlášku ministerstva životného prostredia čaká zrejme ďalšia aktualizácia.

Odpady-portal.sk sa pozrel na prax zavádzania triedenia kuchynského odpadu v zahraničí. Vo Veľkej Británii platí táto povinnosť až od roku 2023. Už niekoľko rokov však prebiehajú prípravy a zvažujú sa riešenia aj na základe praxe miest, kde už triedia.

Určuje britská vláda podmienky zberu bioodpadu? Koľko samospráv triedi kuchynský odpad v súčasnosti? Ako často sa vyváža tento odpad? Akú frekvenciu štát odporúča? Aká forma zberu sa považuje za najlepšiu? Čo je preferované riešenie spracovania odpadu: bioplynky alebo kompostárne? Aká je výška odhadovaných nákladov na zavedenie zberu v Anglicku a aké výdavky chce štát hradiť?

Spôsob zberu je na mestách

“Rozhodovanie na miestnej úrovni je kľúčom k určeniu najlepších opatrení pri zbere a recyklácii odpadu pri zachovaní nákladovej efektívnosti,” konštatuje správa parlamentného výboru “Odpadová stratégia: dôsledky pre samosprávu”.

Uvádza potrebu rovnováhy medzi rozhodovaním na lokálnej úrovni a stanovením povinností centrálnou vládou z pohľadu zvyšovania kvality a kvantity recyklácie. “Nesúhlasíme však so záverom, že štátna stratégia by sa mala snažiť diktovať z centra, o čom sa vie najlepšie rozhodnúť na lokálnej úrovni.” 

MEVA-SK

“Je oprávnené, ak vláda určuje, ktoré materiály sa budú recyklovať. Ale nazdávame sa, že miestne orgány by si mali zachovať čo najväčšiu flexibilitu pri rozhodovaní o spôsobe zberu vo svojich komunitách,” uvádza správa.

Zber kuchynského odpadu

Tretina samospráv vo Veľkej Británii realizuje triedený zber kuchynského odpadu už v súčasnosti. Najväčšou prekážkou sú počiatočné náklady na zavedenie tohto zberu, ktorý má byť povinný od roku 2023. Vláda má preto okrem legislatívy, stanovujúcej jednotný prístup ku zberu jednotlivých prúdov, zároveň finančne podporiť separovaný zber kuchynského odpadu.

Zber tohto odpadu v Anglicku každoročne rastie od roku 2010, pričom v roku 2017 sa vyzbieralo celkovo 386-tisíc ton. Odhady recyklačného potenciálu hovoria o vyše 1,3 mil. ton, ak by sa do zberu zapojili všetky domácnosti.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. info@odpadovyhospodar.sk17.02.2021 (20:53)
    Vuau niečo nevídané. Štát sa nestará obciam do systému, preferované sú bioplyn ký a dokonca to cele aj ma zaplatiť štát. Tak to ma vyzerať keď sa niečo musí povinné zabezpečiť. Parada

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Jarný snem Združenia organizácií verejných prác SR sa konal 25. mája 2023 v Patinciach.

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.