Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Samosprávy: Stanovenie frekvencie odvozu bioodpadu je ekonomický a ekologický nezmysel

Pre mestá a obce je ťažko akceptovateľná voľba, že buď tento typ bionádoby, alebo častejší odvoz, upozorňuje Únia miest Slovenska.

Samosprávy: Stanovenie frekvencie odvozu bioodpadu je ekonomický a ekologický nezmysel

Foto: Odpady-portal.sk

Spustenie zberu bioodpadu v tomto roku takmer všade na Slovensku prináša so sebou aj viac či menej predpokladané komplikácie. Často k ním prispieva aj samotný tvorca podmienok, teda ministerstvo životného prostredia. Namiesto jasne stanovených kritérií v dostatočnom časovom predstihu sa mení legislatíva, keď už bežia niektoré procesy, prípadne sa na poslednú chvíľu menia dôležité podmienky.

Príkladom bola príprava novely vyhlášky č. 371/2015 k zákonu o odpadoch, ktorá stanovuje aj minimálnu frekvenciu odvozu a typy používaných nádob na zber bioodpadu. Bioodpad kvôli svojmu zloženiu vyžaduje častejší odvoz oproti iným zložkám komunálneho odpadu.

“Frekvencia by mala byť čo najkratšia, pretože je to odpad, ktorý v kontajneroch “pracuje”, vzniká zápach, ktorý je lákadlom pre hlodavce a hmyz. Prax už ukázala, že ideálny je zber aspoň raz za týždeň alebo aj častejšie,” hovorí pre Odpady-portal.sk Martin Múdry, výkonný riaditeľ Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve.  

Predstavitelia odpadárskeho odvetvia dlhodobo upozorňujú, že náklady na triedenie a zhodnotenie bioodpadu pre občanov výrazne vzrastú. “Treba rátať s tým, že vyťaženosť vozidiel, posádky, spotreba pohonných hmôt bude vyššia a náklady na kompostovanie alebo zhodnotenie v bioplynových staniciach sú drahšie ako skládkovanie, pričom kompostovanie je lacnejším variantom ako zhodnotenie v bioplynovej stanici.”

Frázy o znižovaní nákladov

Jedným z efektov triedenia bioodpadu majú byť nižšie náklady za ukladanie zmesového odpadu na skládku. “Ak sa zo zmesového odpadu, ktorý končí v čiernych nádobách, vytriedi biologická zložka, obec môže znížiť frekvenciu zberu zmesového odpadu, a tým šetriť financie,” uvádza sa v stanovisku ministerstva životného prostredia.  

Predstavitelia samospráv, konkrétne Únia miest Slovenska, však spochybňujú tento názor a zaraďujú argument o znižovaní nákladov na zber komunálnych odpadov medzi “napočúvané opakujúce sa frázy”.

Zjednodušene povedané, vývoz nádoby predstavuje určitý fixný náklad, napríklad 1 euro. Ak obec alebo mesto doteraz vyvážali každé dva týždne, mesačný náklad je 2 eurá. Zrazu prichádza príkaz o nutnosti vývozu dvakrát týždenne, pretože nezbierate do “správnej” nádoby. Mesačné náklady tak rastú štvornásobne na 8 eur. 

MEVA-SK

Teda síce dochádza ku zníženiu nákladov na zber zmesového odpadu, ktorého bude menej a stačí ho odvážať menej často. Tento pokles však nevykompenzujú prudko rastúce náklady na bioodpad, za ktorý mesto zaplatí niekoľkonásobne viac. K tomu sa pridávajú ešte náklady na spracovanie tohto odpadu v kompostárni s hygienizáciou, či bioplynovej stanici.

Samosprávy tvrdia, že nespochybňujú potrebu triedenia bioodpadu, ale odmietajú argumenty, že táto povinnosť neprináša “až tak veľké náklady”.

“V nejakom okamihu možno hovoriť o určitom vybalansovaní systému, ale nie o nejakej priamej úmere a úmernom znížení nákladov. Aktuálne je nákladné zabezpečiť túto povinnosť, a je to aj technicky pomerne náročné. Nepovažujeme za správne,  že MŽP SR určí vyhláškou takto prísne podmienky, ktoré má občan zaplatiť bez ohľadu na efektivitu,” upozorňuje Daniela Piršelová, hovorkyňa ÚMS.

Zvýhodňovanie upravených nádob na bio

Najspornejšou časťou vyhlášky je stanovenie minimálnej frekvencie vývozu a druhu používaných nádob na bioodpad. Podmienky sú nastavené tak, aby zvýhodňovali špeciálne upravené nádoby s vetracími otvormi a mriežkou. Odvoz týchto nádob je možný menej často ako pri neupravených a poloupravených nádobách, teda náklady budú nižšie.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

  1. Matej z CMT09.02.2021 (21:09)
    Zbierat kuchynsky odpad do dierkovanych nadob je rovnake, ako chodit so sitkom po vodu zo studne na konci dediny. Autor zaujimavych tabulkovych ustanoveni, dosiroka rozkreslenych v prilohe 10b vyhlasky 348/2020 Z. z., ma ale zmysel pre humor, co v tejto nelahkej a smutnej dobe ocenujem . Mozno sa dockame aj “perforovanych” PET flias na vodu, alebo ekologickych nafukovacich clnov s odvetravanim na dne. Ktovie.
  2. info@odpadovyhospodar.sk10.02.2021 (07:54)
    Fiiha, PR z ministerstva z pred par dni znel úplne inak ako takáto ostrá kritika z tejto únie miest. Je super ze ste to takto pomenovali. Je smutné, že takúto povinnosť dalo ministerstvo do vyhlášky. A je smutné že až po eskalacii kritiky prichádza pracovná skupina k tejto téme. Možno by stačilo nepočúvat na ministerstve jednostranne názory a presadzovať ich v legislatíve. O tejto zmene vyhlášky som písal tu https://www.odpadovyhospodar.sk/ako-nastavit-zber-bio-odpadov-aby-to-bola-pre-obec-prilezitost/

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

X
X
X
X