Kuchynský odpad zbieraný v neprevzdušnených nádobách sa bude odvážať dvakrát do týždňa | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Kuchynský odpad zbieraný v neprevzdušnených nádobách sa bude odvážať dvakrát do týždňa

Ministerstvo stanovilo vo vyhláške minimálne požiadavky na frekvenciu odvozu a druh nádob na zber bioodpadu.

Kuchynský odpad zbieraný v neprevzdušnených nádobách sa bude odvážať dvakrát do týždňa

Foto: Meva

Mestá a obce musia od tohto roku triediť a spracovávať aj kuchynský odpad z domácností. Podrobnosti triedeného zberu upravuje vyhláška č. 371/2015 k zákonu o odpadoch, ktorú Ministerstvo životného prostredia pred pár mesiacmi menilo.

Predpis okrem iného stanovuje aj požiadavky na zberné nádoby, do ktorých sa má zelený odpad zo záhrad a kuchynský odpad zbierať. Pripomienkové konanie k návrhu vyhlášky bolo ukončené ešte vlani, nedávno bola legislatívna norma publikovaná v zbierke zákonov. Na prekvapenie mnohých obsahuje však aj určenie minimálnej frekvencie odvozu podľa typu použitých nádob.

Novela vyhlášky obsahuje novú prílohu, ktorá stanovuje minimálne požiadavky na frekvenciu odvozu a druh zberných nádob na zber bioodpadu z domácností, ktoré budú musieť byť splnené od 1. júla 2021. Podľa spôsobu, akým je nádoba upravená, rozlišuje tri druhy: neupravené nádoby alebo vrecia, upravené nádoby s vetracími otvormi na tele nádoby, systémom vetrania na veku, mriežkou na dne nádoby oddeľujúcou tekutú časť od pevnej časti.

Tretím druhom je čiastočne upravená nádoba, ktorej chýba jedna z vyššie uvedených úprav. Pri nádobách špeciálne prispôbených na zber bioodpadu sa rozlišuje aj ich veľkosť, od ktorej tiež závisí frekvencia odvozu.

Frekvencia odvozu závisí od typu nádoby

V závislosti od typu nádoby, jej veľkosti, ročného obdobia a druhu odpadu je stanovená minimálna frekvencia odvozu samostatne pre kuchynský biologicky rozložiteľný odpad, zelený bioodpad zo záhrad a parkov a tiež spoločný zber týchto zložiek, ktorý bude možný nielen v rodinných domoch, ale aj sídliskách.

Kuchynský aj zmiešaný odpad z neupravených nádob sa musí zvážať minimálne dvakrát za týždeň počas väčšiny roka, v zimných mesiacoch raz týždenne. Samostatne zbieraný zelený odpad stačí v lete odvážať raz týždenne, rovnako ako pri zmiešanom zbere cez zimu. 

ECOREC

Upravené nádoby do 240 litrov s kuchynským odpadom sa budú môcť vyvážať menej často ako neupravené nádoby, no minimálne raz za sedem dní. Zelený odpad a spoločný zber v zime raz za dva týždne.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

  1. Matej03.02.2021 (19:44)
    Argumentacia nie je pravdiva. Davat tekuty kuchynsky odpad do dierkovanych nadob je ako chodit so sitkom po vodu. Kuchynsky odpad z tychto nadob na sidlisku vyteka, pachne, spini cele okolie. Laka vtaky, hmyz a hlodavce. Tieto nadoby priamo napomahaju k sireniu chorob a ohrozuju ludske zdravie. Odvetravanie odpadu pred hygienizaciou je kontraproduktivne, tato argumentacia je hrubo zavadzajuca. Energeticka vytaznost odpadu sa takymto vetranim naopak znizuje. Bioplynove stanice takto “odvetrane” odpady nechcu. Niekto opat nasilne pretlacal nadoby, ktore potrebuje predat. Kazdeho, kto ma zaujem, pozyvam v praxi nahliadnut, ako kuchynsky odpad realne vyzera. Ocividne totiz kompetentni nikdy nadobu s odpadom v praxi nevideli.
  2. info@odpadovyhospodar.sk03.02.2021 (21:48)
    Mne tam najviac vadí fakt ako to ministerstvo urobilo. Také hrubé obchádzanie diskusie v tak veľkej veci sme tu už asi roky nevideli. Ak si spomeniete, toto v navrhovanej zmene vyhlášky nebolo. A dostalo sa to tam až na ceste do zbierky zákonov. Tu píšem o tom ako to tam niekto z ministerstva poza bučky, potichučky potlačil https://www.odpadovyhospodar.sk/tema-roka-2021-bio-odpady/

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Skúmajú ako kuchynský odpad zbaviť zápachu

Skúmajú ako kuchynský odpad zbaviť zápachu

Spotrebitelia považujú za najväčšiu bariéru zberu potravinového odpadu nedostatok kontajnerov, zápach, prítomnosť hlodavcov a hmyzu, vyplýva z prieskumu.

Obciam znovu stúpnu náklady, občanom poplatky. ZMOS kritizuje nový návrh ministerstva

Obciam znovu stúpnu náklady, občanom poplatky. ZMOS kritizuje nový návrh ministerstva

Samosprávam sa nepozdáva ani sprísnenie podmienok pre získanie príspevku z Envirofondu. ZMOS varuje, že to obce demotivuje triediť odpad.

Veľká novembrová obalová revolúcia. Európska komisia predstavila prísne regulácie pre obaly

Veľká novembrová obalová revolúcia. Európska komisia predstavila prísne regulácie pre obaly

Komisia dnes navrhla nové celoeurópske pravidlá týkajúce sa obalov.