Odpadové hospodárstvo sa musí pripraviť na reformy, veľkou výzvou je triedený zber bioodpadu aj ISOH, hovorí odborný konzulant a školiteľ Tomáš Schabjuk.
Ako konzultant a školiteľ v oblasti odpadového hospodárstva ste známym menom a máte za sebou množstvo výstupov, v poslednej dobe však na Vašom blogu pribúda výrazne viac príspevkov ako doposiaľ. Prečo?
Súvisí to s koronou a aj s veľkými zmenami v zákone o odpadoch. Korona nás pripla viac k počítaču a nedá sa stretávať. Za normálnych okolností by práve teraz prebiehali klasické školenia, kde by sme vysvetľovali, čo sa zmenilo a na čo sa treba pripraviť. Práve s tým súvisia aj naše príspevky na blogu.
Jednak sú to informácie o zmenách v legislatíve, no aj zaujímavé témy, ktoré vyplávali na povrch.
Aké témy to sú? Čo považujete aktuálne za najzaujímavejšie?
Sú to určite BIO odpady pre obce a možnosti získania príspevkov z Envirofondu. S tým súvisí nastavenie systému, výpočet miery triedenia komunálnych odpadov a tým pádom aj správne evidovanie odpadov.
U firiem rezonuje najmä povinnosť viesť a ohlasovať údaje z evidencie a neistota s ISOHom.
Prečo s je ISOHom spojená neistota?
Lebo od januára mali fungovať viaceré nové funkcionality a nefungujú. Od júla sa majú vybavovať cez ISOH aj súhlasy a nikto ešte nepočul a ani nevidel ako.
A to prichádza veľké obdobie predlžovania súhlasov na zhromažďovanie nebezpečných odpadov u pôvodcov, ktoré sa vybavovali v roku 2016 a zrejme väčšina z nich má platnosť do roku 2021 a teda sa budú musieť meniť.
V neposlednom rade je to tiež veľká neistota s evidovaním. Firmy a obce si možno ešte neuvedomujú, čo ich čaká, ale bude to veľká zmena.
Postrehli sme že máte nové e-školenie o odpadoch aktualizované na rok 2021. V čom je iné?
Áno, toto odpadové e-školenie aktualizujeme v podstate každý rok. Teraz je kvôli korone iné aj v tom, že sme okrem zmien v legislatíve pripravili sériu videí na viaceré témy v oblasti reforiem odpadov. Napríklad témy BIO odpadov, množstvového zberu, povinných váh či úpravy odpadov.
Videli sme aj analýzy odpadového hospodárstva v jednej firme a obci.
Áno, aj to tam je a som veľmi rád že analýza vo firme je asi najviac sledovanejšie video celého školenia.
Nebála sa firma či obec ukazovať svoje informácie a materiály na kameru?
Myslím že trošku aj áno, respektíve nemali presnú predstavu, o čom to bude a do čoho sa pustili, keďže nič také sme zatiaľ nerobili.
Ale zvládli to výborne. Cieľom bolo ukázať a porozprávať sa o tých veciach naživo. Je iné, keď sa o tom len rozpráva na školení, a iné keď sa to možno postaví do reálnejšej polohy.
Aké najväčšie reformy čaká odpadové hospodárstvo na Slovensku?
Všetko to súvisí s rokom 2035. Hoci je to ešte ďaleká doba, dovtedy musíme zmeniť najmä komunálne odpadové hospodárstvo. S tým súvisí zmena pre BIO odpady od roku 2023 a najmä zákaz skládkovania neupravených odpadov od roku 2023.
To sú veci, ktoré bytostne so sebou prinesú zvyšovanie nákladov. Táto reforma sa dotkne najmä peňaženiek občanov.
Z administratívneho pohľadu je najväčšou reformou určite samotný ISOH, ktorý sa rieši už roky rokúce a hádam sa ho raz aj dočkáme a bude poriadne fungovať. Ak nie, tak to bude len predlžovanie tohto archaického systému z 19. storočia.
Potreba ISOHu je mimoriadna, ale systém nesmie byť pripravený tak, že svojou komplikovanosťou viac byrokracie prinesie, než pomôže odstrániť.
Vyskúšajte: E-školenie o odpadoch.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.