NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Tomáš Schabjuk: Firmy a obce si to možno ešte neuvedomujú, ale čaká ich veľká zmena

Odpadové hospodárstvo sa musí pripraviť na reformy, veľkou výzvou je triedený zber bioodpadu aj ISOH, hovorí odborný konzulant a školiteľ Tomáš Schabjuk.

Tomáš Schabjuk

Tomáš Schabjuk / Foto: Odpady-portal.sk

Ako konzultant a školiteľ v oblasti odpadového hospodárstva ste známym menom a máte za sebou množstvo výstupov, v poslednej dobe však na Vašom blogu pribúda výrazne viac príspevkov ako doposiaľ. Prečo?

Súvisí to s koronou a aj s veľkými zmenami v zákone o odpadoch. Korona nás pripla viac k počítaču a nedá sa stretávať. Za normálnych okolností by práve teraz prebiehali klasické školenia, kde by sme vysvetľovali, čo sa zmenilo a na čo sa treba pripraviť. Práve s tým súvisia aj naše príspevky na blogu.

Jednak sú to informácie o zmenách v legislatíve, no aj zaujímavé témy, ktoré vyplávali na povrch.

Aké témy to sú? Čo považujete aktuálne za najzaujímavejšie?

Sú to určite BIO odpady pre obce a možnosti získania príspevkov z Envirofondu. S tým súvisí nastavenie systému, výpočet miery triedenia komunálnych odpadov a tým pádom aj správne evidovanie odpadov.

U firiem rezonuje najmä povinnosť viesť a ohlasovať údaje z evidencie a neistota s ISOHom.

Prečo s je ISOHom spojená neistota?

Lebo od januára mali fungovať viaceré nové funkcionality a nefungujú. Od júla sa majú vybavovať cez ISOH aj súhlasy a nikto ešte nepočul a ani nevidel ako.

A to prichádza veľké obdobie predlžovania súhlasov na zhromažďovanie nebezpečných odpadov u pôvodcov, ktoré sa vybavovali v roku 2016 a zrejme väčšina z nich má platnosť do roku 2021 a teda sa budú musieť meniť.

V neposlednom rade je to tiež veľká neistota s evidovaním. Firmy a obce si možno ešte neuvedomujú, čo ich čaká, ale bude to veľká zmena.

Postrehli sme že máte nové e-školenie o odpadoch aktualizované na rok 2021. V čom je iné?

Áno, toto odpadové e-školenie aktualizujeme v podstate každý rok. Teraz je kvôli korone iné aj v tom, že sme okrem zmien v legislatíve pripravili sériu videí na viaceré témy v oblasti reforiem odpadov. Napríklad témy BIO odpadov, množstvového zberu, povinných váh či úpravy odpadov.

Videli sme aj analýzy odpadového hospodárstva v jednej firmeobci.

Áno, aj to tam je a som veľmi rád že analýza vo firme je asi najviac sledovanejšie video celého školenia.

Nebála sa firma či obec ukazovať svoje informácie a materiály na kameru?

Myslím že trošku aj áno, respektíve nemali presnú predstavu, o čom to bude a do čoho sa pustili, keďže nič také sme zatiaľ nerobili.

Ale zvládli to výborne. Cieľom bolo ukázať a porozprávať sa o tých veciach naživo. Je iné, keď sa o tom len rozpráva na školení, a iné keď sa to možno postaví do reálnejšej polohy.

Aké najväčšie reformy čaká odpadové hospodárstvo na Slovensku?

Všetko to súvisí s rokom 2035. Hoci je to ešte ďaleká doba, dovtedy musíme zmeniť najmä komunálne odpadové hospodárstvo. S tým súvisí zmena pre BIO odpady od roku 2023 a najmä zákaz skládkovania neupravených odpadov od roku 2023.

To sú veci, ktoré bytostne so sebou prinesú zvyšovanie nákladov. Táto reforma sa dotkne najmä peňaženiek občanov.

Z administratívneho pohľadu je najväčšou reformou určite samotný ISOH, ktorý sa rieši už roky rokúce a hádam sa ho raz aj dočkáme a bude poriadne fungovať. Ak nie, tak to bude len predlžovanie tohto archaického systému z 19. storočia.

Potreba ISOHu je mimoriadna, ale systém nesmie byť pripravený tak, že svojou komplikovanosťou viac byrokracie prinesie, než pomôže odstrániť.

Vyskúšajte: E-školenie o odpadoch.


Diskusia (1)

  1. inisoft@inisoft.cz25.02.2021 (07:00)
    Musím potvrdit slova pana Schabjuka o ISOH a o tom, že firmy i obce si stále neuvědomují dopad toho, co ISOH a s ním související digitalizace evidence odpadů znamenají. Jsem rád, že v aktivním upozorňování a osvětě nejsme sami, když v této úloze MŽP selhává. A selhává proto, že už se na MŽP díky obřím zpožděním a nedostatkům v řízení projektu ISOH všichni bojí vystupovat. Bez přiznání chyb a jasného a reálného nového plánu je totiž každý vystupující odkázán k "vypískání". Jenže strčit hlavu do písku je ještě horší. Rizika pro firmy a obce, tedy ty, co do ISOH budou data evidence odpadů nuceně předávat, jsou obrovská. Zvlášť, když nechají přípravy na poslední chvíli. Nutná a odpovědná změna systému vedení evidence u každého středního subjektu totiž zabere půl roku a více. Souvisí totiž i s úpravou procesů. M. Jakuš, INISOFT.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Podľa aktuálne platného zákona o odpadoch mal byť práve prvý rok po zavedení ISOHu bez ohlásení, pripomína Zuzana Balková.

Pomáhajú príklady dobrej praxe, obaly sa stále menia, hovorí expertka OZV NATUR-PACK (rozhovor)

Pomáhajú príklady dobrej praxe, obaly sa stále menia, hovorí expertka OZV NATUR-PACK (rozhovor)

Vzdelávame verejnosť aj výrobcov, svojim klientom bonusovo poskytujeme aj poradňu, vysvetľuje Ľubica Vargová.

Program odpadového hospodárstva SR a jeho (ne)záväznosť (PRÁVNY POHĽAD)

Program odpadového hospodárstva SR a jeho (ne)záväznosť (PRÁVNY POHĽAD)

Ako je to s plnením podmienok pre cezhraničný pohyb odpadu? Tému rieši článok Sylvie Berovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.