NATUR-PACK

Kam s odpadom z testovania na COVID-19? Envirorezort ukázal zoznam

Pozrite si, aké subjekty majú zabezpečiť prepravu odpadu do dvoch špecializovaných zariadení.

Kam s odpadom z testovania na COVID-19? Envirorezort ukázal zoznam
Foto: Depositphotos

Ministerstvo životného prostredia SR vydalo prvé dve poverenia pre spoločnosti, ktoré môžu zneškodňovať odpad vzniknutý z testovania na COVID-19.

Ide o zariadenie na energetické využitie odpadov Kokšov-Bakša, ktorého prevádzkovateľom je spoločnosť KOSIT, a o zariadenie na energetické využitie odpadov Bratislava, prevádzkovateľom ktorého je spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO).

Prepravu odpadu do zariadení zabezpečí 128 subjektov. Celý zoznam subjektov nájdete v nižšie priloženej tabuľke.

Envirorezort pripomína, že prevádzkovatelia odberných miest a samosprávy sa v prípade problémov s odvozom odpadu môžu obrátiť na niektorú spoločnosť, ktorá má oprávnenie na prepravu odpadu z testovania na COVID-19.

O čo ide?

Ministerstvo reaguje na narastajúci problém s hromadiacim sa odpadom z testovania na COVID-19. Od spustenia celoplošných testovaní sa totiž začali objavovať informácie o tom, že štát nemá kapacity na zneškodňovanie tohto odpadu.

Vláda tak v januári prišla s novelizáciou legislatívy. Po novom môžu takýto odpad spracovávať aj väčšie prevádzky, spravidla zariadenia na spaľovanie alebo spoluspaľovanie odpadov, ktoré používajú najlepšie dostupné technológie a kde je zaručené nakladanie s týmito nebezpečnými odpadmi v súlade s relevantnými právnymi predpismi, a to aj nad rámec platného povolenia. Poverenie vydáva MŽP SR.

Opatrením chcel rezort umožniť odberovým miestam vrátane mobilných odberových miest odovzdať nebezpečný odpad z testovania priamo poverenému zariadeniu na nakladanie s odpadmi, prípadne oprávnenej osobe, ktorá zabezpečí prepravu do takého zariadenia. Podrobnejšie sme o tom informovali v tomto článku.

Prísun nových odpadov sa nedotkne bežnej prevádzky zariadení

Prevádzka ZEVO Bratislava spoločnosti OLO dostala poverenie na prijatie, prepravu a zneškodnenie nebezpečného odpadu z testovania na COVID-19 vo štvrtok 25. februára, pričom ministerstvo odporučilo denný príjem tohto odpadu na úrovni maximálne 80 ton denne.

Spoločnosť však zároveň ubezpečila verejnosť, že sa schválený postup pri prijímaní a spracovaní nebezpečného odpadu nedotkne bežnej prevádzky energetického zhodnocovania zmesového odpadu v hlavnom meste.

Ak nebudú kapacity spaľovní postačovať, ďalšou možnosťou je spracovanie nebezpečného biologického odpadu slovenskými cementárňami.

Aké spoločnosti zabezpečia prepravu odpadu?

Zostáva vám 4% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)