Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Korona učí ľudí skromnosti. Dokážu produkovať menej odpadu

Pandémia je súčasťou nášho života už viac ako rok. Obmedzením ekonomickej aktivity ľudia zistili, že nepotrebujú nakupovať množstvo vecí.

Korona nás učí skromnosti. Dokážeme produkovať menej odpadu

Ilustračné foto: Depositphotos

Zároveň znovu objavili čaro pobytu v prírode. Jej ochrana a pomoc životnému prostrediu v nemalej miere ovplyvňujú spotrebiteľské správanie ľudí ešte výraznejšie.

Aj keď komunálne služby stále fungujú, ľudia viac pracujú z domu a preto na stojiskách pri panelákoch, či v odpadkových košoch pred rodinnými domami je čoraz viac odpadu. A pritom ho vedia tvoriť menej a nezaťažovať peňaženku a životné prostredie, aj keď väčšinu času trávia doma.

"Zažívame obdobie, ktoré nás môže podnecovať k zvýšenej produkcii zmesového komunálneho odpadu. Najhorší je najmä ošiaľ z online nakupovania, napríklad oblečenia. Na druhej strane už vieme, že sa dokážeme uskromniť a z dlhodobého hľadiska tak vieme pomôcť našej prírode. Vyžiada si to síce trochu viac snahy ako bežne, ale našou aktivitou môžeme vyprodukovať menej odpadu. Pomáhame tak sebe, aj svojmu okoliu,“ hovorí Martina Gaislová, odborníčka na komunálny odpad z portálu menejodpadu.sk.

Správne rozhodovanie pri nákupoch

Produkcia odpadu začína byť životným štýlom nás všetkých. Pozitívny dopad na životné prostredie má napríklad vegánstvo alebo obmedzenie výrobkov z hovädzieho mäsa či z kravského mlieka. Zároveň je vhodné sa vždy zamyslieť, či je daný produkt naozaj potrebný. Počas posledných mesiacov nastali situácie, keď si ľudia nakupovali zvýšené zásoby múky či droždia.

RECobal

"Dnes vieme, že zásobovanie aj obchody fungujú ďalej tak, ako sme boli zvyknutí. Robiť si neprimerane veľké zásoby doma tak nemusíme. Okrem toho si už pri výbere tovaru v obchode odporúčame odpovedať na otázku, či je obal recyklovateľný alebo či neexistuje alternatíva, ktorá je šetrnejšia k životnému prostrediu. Najlepšie je bezobalové nakupovanie."

"Ovocie, zeleninu, strukoviny alebo aj drogériu môžeme kúpiť bez vonkajšieho obalu. Ak takúto možnosť nemáme, mali by sme spočítať počet obalov, v ktorých je náš výrobok zabalený. Napríklad, konzerva tuniaka nemusí byť aj v papierovom obale. Mali by sme uprednostňovať sklo a plechovky, ktoré sú 100-percetne recyklovateľné,“ hovorí Martina Gaislová.

Infografika: menejodpadu.sk

Kedy a ako správne nakupovať?

 • Ak potrebujete ísť na nákup, dodržiavajte všetky hygienické opatrenia.
 • Nenakupujte hladní.
 • Dôsledne plánujte nákupy – urobte si plán varenia na viac dní a nakúpte všetko naraz.
 • Pri nákupoch využívajte vlastné vrecká a tašky, ktoré pravidelne perte a žehlite.
 • Kontrolujte krajinu pôvodu potravín a tovarov. Preferujte lokálnych výrobcov.
 • Ak je to možné, na nákup využite donáškové služby z vášho okolia, ktoré jedlo zabalia do ekologického obalu a bez príboru.
 • Pri online nákupe zvážte, čo naozaj potrebujete. Určite máte plné skrine oblečenia.
 • Netvorte si prehnane veľké zásoby, ktoré nakoniec nevyužijete.

Menej nákupov, menej odpadu

Množstvo bioodpadu je vyprodukovaného pri varení. Od januára spustili slovenské samosprávy povinný zber kuchynského odpadu, ktorý je vhodné v domácnosti zbierať do prevetrávaného košíka s kompostovateľným vreckom.

„Ako ho naplníte, vyhodíte ho do hnedej nádoby, ktorú nájdete na stojisku. Takýto odpad putuje na ďalšie využitie, či už sa z neho vyrobí zelená energia alebo sa z neho pomocou špeciálnych zariadení vyprodukuje kompost pre hnojenie v poľnohospodárstve alebo v našich záhradách,“ hovorí Martina Gaislová.

Iným spôsobom, ako produkovať menej odpadu, je využitie zásob. Vhodné je naplánovať si varenie podľa zásob nájdených v kuchyni. Počas obdobia pobytu doma je ideálny čas na vyprázdnenie zadných políc so zaváraninami, lekvármi, či konzervami.

Ako znížiť množstvo odpadu v kuchyni?

 • Plánujte si, čo budete variť a zvyšky z jedného jedla môžete využiť aj pri varení iného.
 • Skúste byť striedmi a nevarte, kým ste nedojedli to, čo máte v chladničke.
 • Oprášte staré recepty a zapojte do varenia deti, či ostatných členov rodiny.
 • Kvôli pandémii je treba používať v domácnostiach aj viac dezinfekčných a antibakteriálnych prípravkov. Je vhodné siahnuť po takých, ktoré sú v recyklovateľnom obale. Spolu s takýmito prostriedkami sa využívajú aj kuchynské alebo vlhčené utierky. Ak chcete obmedziť ich spotrebu a produkovať menej odpadu, môžete ich nahradiť vrstvou viacerých bavlnených utierok alebo látok, ktoré sú po použití vyprateľné.

V domácnostiach je produkovaný taktiež odpad, ktorý je vhodný na kompostovanie. V takom prípade je však nevyhnuté, aby bol vložený do kompostéra alebo zbernej nádoby na bioodpad, a nie do komunálneho odpadu.

Ak má domácnosť k dispozícii kompostér, je treba ho pripraviť na nadchádzajúcu jarnú sezónu. Kompost, ktorý je už vyrobený sa môže premiešať s pôdou a použiť pri jarnej výsadbe v záhrade alebo na balkóne. V prípade zmiešania s vodou môže byť použitý ako domáci prírodný postrek.

Infografika: menejodpadu.sk

„Ak takúto možnosť nemáte, ale majú ju členovia vašej rodiny, či priatelia, nebojte sa bioodpad zamraziť a dať ho kompostovať, keď ich budete môcť navštíviť,“ odporúča Martina Gaislová. Využiť sa môžu aj komunitné kompostoviská.

Ďalšou možnosťou je pýtať sa samosprávy, kedy chce zber bioodpadu zaviesť. Záujem a dopyt občanov môže byť totiž pre obce a mestá motiváciou pre efektívne zavedenie triedenia. Odborníci radia, aby ľudia triedili všetko, čo sa triediť dá.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Konferencia VYKUROVANIE 2021 otvorí aj energetické zhodnocovanie odpadu

Konferencia VYKUROVANIE 2021 otvorí aj energetické zhodnocovanie odpadu

Podujatie sa uskutoční prezenčnou formou v termíne od 21. do 25. júna 2021 v Grand hoteli Bellevue vo Vysokých Tatrách.

Výber vhodného obalu môže znížiť náklady na dopravu

Výber vhodného obalu môže znížiť náklady na dopravu

Prázdny priestor vo vnútri škatule často znamená vyššie náklady za obalové materiály a za transport. Firma ponúka efektívne riešenie vo forme inteligentných obalov.

Pozvánka na konferenciu: RECYKLÁCIA ODPADOV 2021

Pozvánka na konferenciu: RECYKLÁCIA ODPADOV 2021

Organizátor podujatia spolu s hlavným partnerom, spoločnosťou INISOFT s.r.o. pozývajú odbornú verejnosť na konferenciu s témou recyklácie a zhodnocovania odpadov.