NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

U našich susedov vyrastie technologické zariadenie na recykláciu batérií do elektromobilov

Pôjde o prvé zariadenie v Európskej únii so zameraním na recykláciu takýchto batérií a zároveň ďalšieho odpadu z elektromobilov s obsahom kovov.

U našich susedov vyrastie technologické zariadenie na recykláciu batérií do elektromobilov

Foto: Depositphotos

V Poľsku vyrastie priekopnícke zariadenie na recykláciu batérií z elektromobilov s cieľom znížiť produkciu odpadu, ktorý obsahuje aj toxické látky, a zároveň podporiť prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo.

Stane sa tak prvou lokalitou v Európskej únii so zariadením na recykláciu autobatérií a iného odpadu obsahujúceho kovy v reakcii na rýchly rozmach elektromobility. Investíciu uskutoční aj vďaka pôžičke Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD), ktorá by mohla byť až vo výške 25 miliónov eur.

Mnohí odborníci sú presvedčení, že elektromobily budú hrať dôležitú úlohu pri plnení globálnych cieľov v oblasti znižovania emisií. Viaceré výskumy však varujú, že svet nie je pripravený riešiť problém lítium-iónových batérií poháňajúcich tieto automobily, keď dosiahnu koniec svojej životnosti.

Počet batérií bude rapídne narastať. Čo s nimi?

Na základe počtu predaných elektromobilov v roku 2017 vedci vo Veľkej Británii vypočítali, že vznikne asi 250 000 metrických ton alebo pol milióna metrov kubických nespracovaného odpadu z batériových zdrojov, keď o 15 až 20 rokov tieto vozidlá dosiahnu koniec svojej životnosti, čo je dostatočné množstvo na naplnenie 67 olympijských bazénov.

„Skládka zjavne nie je možnosťou pre takéto množstvo odpadu. Nájdenie spôsobov ako recyklovať batérie zabráni nielen obrovskému zaťaženiu skládkovania, ale tiež nám pomôže zabezpečiť dodávky dôležitých materiálov, ako sú kobalt a lítium, ktoré budú určite kľúčom k udržateľnému automobilovému priemyslu,“ uvádza profesor univerzity v Leicesteri Andrew Abbott.

S lítium-iónovými batériami sa nedá nakladať ako s bežným odpadom, keďže sú horľavé a mohli by uvoľňovať toxické chemikálie do životného prostredia.

Trh s elektrickými vozidlami pritom zažíva boom. V roku 2018 presiahla globálna „flotila“ 5,1 milióna vozidiel a podľa globálneho odhadu z dielne Medzinárodnej energetickej agentúry každoročne rastie o 36 %, pričom sa očakáva, že roku 2030 dosiahne počet 245 miliónov vozidiel, čo je viac ako 30-násobok dnešnej úrovne.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Rok 2020 – netradičný, ale v znamení úspechu

Rok 2020 – netradičný, ale v znamení úspechu

Rok 2020 bol pre organizáciu zodpovednosti výrobcov SEWA, a.s., opäť úspešný.

Problém s voľne pohodenými odpadkami pomôžu riešiť drony

Problém s voľne pohodenými odpadkami pomôžu riešiť drony

Bezpilotné lietadlá budú na juhu Veľkej Británie zbierať údaje o znečistení verejných priestorov, na základe ktorých mestá budú schopné strategicky umiestňovať smetné koše či prispôsobiť intervaly odvozu odpadu.

Populárne výklopné kontajnery dostali vylepšenie. Automatické vyklápanie

Populárne výklopné kontajnery dostali vylepšenie. Automatické vyklápanie

MEVA-SK uviedla na trh výklopné kontajnery ECO vybavené tlačidlom pre automatické uvoľnenie výklopného mechanizmu.