S čím sa museli vysporiadavať zberové spoločnosti počas lockdownov a aké boli výsledky testovania personálu na covid? Štúdia analyzovala prvú vlnu pandémie.
Európske krajiny realizovali rôzne obmedzujúce opatrenia na obmedzenie šírenia vírusu Covid-19, čo ovplyvnilo tvorbu komunálneho odpadu aj fungovanie služieb nakladania s odpadom.
Organizácia ACR+, združujúca mestá a regióny presadzujúce obehové hospodárstvo a udržateľné využívanie zdrojov, realizovala v období júla až októbra 2020 prieskum medzi zberovými spoločnosťami a samosprávami vo viacerých európskych krajinách.
Cieľom bolo vyhodnotiť vplyv protipandemických obmedzení na fungovanie nakladania s odpadom. Výsledky za prvú vlnu pandémie nedávno zverejnila v štúdii. Prieskum zahŕňa rôzne typy a veľkosti mestských aj vidieckych municipalít.
Obmedzenia zasiahli najskôr zber komunálneho odpadu. Zatiaľ čo zber od “dverí k dverám” nezaznamenal výraznejšie zmeny u väčšiny respondentov, zber podľa potreby (napr. pri objemnejšom odpade) a prevádzka zberných zariadení sa obmedzovali. To viedlo k nárastu nelegálneho zbavovania sa odpadu, hoci aj iné faktory tu zohrávali úlohu. Triedenie a spracovanie odpadu bolo narušené iba minimálne.
Vplyv pandémie na tvorbu odpadu sa líši podľa jednotlivých samospráv. Spoločným trendom je však zníženie množstva produkovaného odpadu. "Súvisí to s poklesom odpadu z firiem, ktorý nedokázal vykompenzovať ani nárast odpadu z domácností. Výrazné zníženie uvádzali respondenti v turisticky orientovaných oblastiach," uvádza štúdia.
Úroveň triedenia odpadu vo väčšine prípadov ostala zachovaná. Zníženie nastalo v samosprávach, ktoré nedokázali udržať zber vybraných prúdov odpadu. Napríklad v dôsledku poklesu frekvencie zberu kuchynského odpadu, papiera alebo obalov.
Graf: Spôsoby zberu pre tri druhy odpadov (od dverí k dverám, zberné miesta, kombinovaný zber, žiadny zber) v hodnotených municipalitách
Pri zabezpečovaní služieb zberu a triedenia čelili subjekty niekoľkým výzvam:
- udržať tieto služby pri zachovaní bezpečných podmienok zberu
- vysporiadať sa s nedostatkom personálu
- efektívne komunikovať s domácnosťami a firmami ako bezpečne nakladať s odpadom a zároveň udržať pokiaľ možno rovnaké návyky triedenia
- vysporiadať sa s reakciami na obmedzenia (nelegálne skládky, odhadzovanie odpadu mimo určených zariadení, sťažnosti na zatvorené prevádzky zariadení)
V ďalšej časti článku sa dozviete:
- aké opatrenia zavádzali spoločnosti pre zachovanie úrovne zberových služieb
- ktorý odpad mal najvyššiu a ktorý najnižšiu prioritu
- ako k situácii pristúpili vo Viedni
- prevádzka ktorých zberových zariadení sa najviac obmedzovala
- prečo vzrástlo množstvo čiernych skládok
- ako odpadárske spoločnosti pristupovali k mechanicko-biologickej úprave odpadu
- ako dopadlo vlastné testovanie zamestnancov na covid v niektorých firmách
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.