DTE 2021
REDOX
INISOFT

Brno spúšťa triedený zber kuchynského odpadu. A rozširuje kapacitu spaľovne

Mestská zberová spoločnosť premenila vlani rekordné množstvo odpadu na energiu. Pripravuje zvýšenie kapacity spaľovne o polovicu.

Brno spúšťa triedený zber kuchynského odpadu. A rozširuje kapacitu spaľovne

Foto: Odpady-portal.sk

V moravskej metropole Brno spúšťajú systematický zber kuchynského odpadu z domácností. Mestská zberová spoločnosť SAKO Brno už distribuuje hnedé kontajnery do jednotlivých mestských častí.

“Už neplatí, že sme jedným z posledných miest, ktoré netriedia bioodpad. Mestským častiam sme navrhli počet kontajnerov podľa počtu obyvateľov. Niektoré to úplne nevyužijú, iné zase chcú viac, takže konečné rozhodnutie bude na nich. Zatiaľ ich rozvážame v počte zhruba 870,” cituje agentúra ČTK námestníka primátorky Petra Hladíka.

Nádoby by sa mali odvážať raz za týždeň, záležať to bude aj od toho, čo do nich ľudia budú vyhadzovať. “Nesmie tam byť nič, čo odpad kontaminuje a zabráni vo výrobe kompostu. V čiernych nádobách sa nachádza zhruba 30 % rozložiteľného odpadu a je škoda, keď končí v spaľovni. Kompost sa môže využiť napríklad v mestskej zeleni, poľnohospodárstve alebo pri rekultivácii na zabezpečenie skládok,” myslí si Filip Leder, predseda predstavenstva SAKO Brno.

Iba rastlinný odpad z kuchyne

Hnedé nádoby na bioodpad majú slúžiť iba na zber kuchynského odpadu rastlinného pôvodu. Napríklad zvyškov zo zeleniny a ovocia, čajových sáčkov, kávových usadenín. Nie na vyhadzovanie zvyškov z mäsa, kostí, mliečnych výrobkov, či oleja.

Mestská zberová spoločnosť má celkovo k dispozícii tisíc kusov nádob na bioodpad. Na každej bude samolepka s návodom, čo do nádoby patrí a čo nie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. info@odpadovyhospodar.sk23.04.2021 (09:06)
    česi si vysvetľujú ako kuchynské BRKO len rastlinné BIO a nechcú do neho mäso, mliečne výrobky ... zaujímavé a u nás chceme všetko

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 10. - 13. 5. 2021

Monitoring odpadového hospodárstva | 10. - 13. 5. 2021

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Nový projekt mapuje udržateľné turistické aktivity na Slovensku

Nový projekt mapuje udržateľné turistické aktivity na Slovensku

Asociácia informačných centier Slovenska a česká spoločnosť Ekotema chcú česko-slovenským projektom #ObjavUdržateľnéSlovensko podporiť udržateľnosť v cestovnom ruchu.

Budaj a Sulík spoločne navštívili spaľovne rádioaktívneho odpadu

Budaj a Sulík spoločne navštívili spaľovne rádioaktívneho odpadu

Ministri sa zaujímali aj o nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom.