NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

RÚZ: Rozšírená zodpovednosť výrobcov funguje. Riešme problémy tam, kde sú

Výrobcovia upozorňujú na neplnenie cieľa recyklácie komunálneho odpadu. Miera recyklácie obalových odpadov je už teraz nad úrovňou pre rok 2025.

RÚZ: Rozšírená zodpovednosť výrobcov funguje. Riešme problémy tam, kde sú

Foto: Odpady-portal.sk

Vlaňajší rok bol pre odpadové hospodárstvo dôležitý z hľadiska vyhodnocovania cieľa recyklácie komunálneho odpadu, stanoveného na 50 %. Podľa čísel z roku 2019 sa však na Slovensku zrecyklovalo zhruba 40 % objemu komunálneho odpadu. Dá sa teda predpokladať, že ani za minulý rok sa cieľ nepodarí splniť.

Na rozdiel od celkovej recyklácie komunálneho odpadu sa ciele prenesené na výrobcov v rámci rozšírenej zodpovednosti plnia. A to až do tej miery, že už v roku 2018 recyklácia obalových odpadov (67 %) prevyšovala métu stanovenú pre rok 2025. Hoci nedávna správa NKÚ okrem iného konštatuje aj nadhodnocovanie miery recyklácie odpadu.  

Aj napriek problematickosti plastových obalov prevýšila miera recyklácie v tejto kategórii 50 %. Tým sa Slovensko zaradilo na šiestu priečku v EÚ, pričom priemer je 42 %. Rovnako sa podľa výrobcov majú ciele plniť pri starých pneumatikách, vozidlách, použitých batériách, akumulátoroch a elektroodpade, čo sú všetko odpady spadajúce pod rozšírenú zodpovednosť výrobcov.

“Objavujú sa však informácie o nefunkčnosti OZV. Vraj zber najmä odpadu z obalov nefunguje akoby mal. Spochybňuje sa filozofia rozšírenej zodpovednosti. No aj samotná Správa o stave životného prostredia SR za rok 2019 konštatuje, že ciele sa darí plniť najmä pri výrobcoch z obalov,” reaguje na spochybňovanie Mário Lelovský, viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov SR. Organizácia združuje aj najväčších výrobcov a OZV na Slovensku.

Nevŕtať do fungujúceho systému

Zamestnávateľské združenie však vidí aj medzery vo fungovaní. Ako problém vníma najmä “nie úplne dôslednú kontrolu plnenia povinností ministerstvom životného prostredia a inšpekcie.” OZV už dlhodobo upozorňujú na neplatičov do systému, tzv. “free riderov” a nedostatočnú kontrolu zo strany ministerstva.

Navrhujú tiež, aby sa odstránila výnimka nielen pre niektorých výrobcov, ale aj pre štátne a verejné inštitúcie pri nakladaní s odpadom. “Štát ako tvorca pravidiel má výnimku pri plnení povinností. Práve štátne a verejné inštitúcie by mali ísť príkladom a mať minimálne rovnaké povinnosti ako bežní výrobcovia. Myslíme si, že do systému by mal prispievať každý subjekt, ktorého odpad končí v kontajneroch na triedený zber,” uviedol M. Lelovský.

CARBON DAY 2024

Organizácie zodpovednosti výrobcov sa obávajú zasahovania do zabehnutého systému. “Vzhľadom k tomu, že zo samotnej správy o stave životného prostredia vidíme, že naše povinnosti si plníme, nevidíme dôvody na radikálne zasahovanie do systému. Ak niečo funguje, tak do toho nevŕtajme.”

“Riešme problémy, ktoré existujú. Je ním aj nezvládanie komunálneho odpadu ako celku, kde sa 50 % recyklácia nestíha. Je tu stále problém so skládkovaním a ďalšie nedostatky, na ktoré by sa ministerstvo malo sústrediť. Oblasť, ktorá funguje, treba skôr pochváliť,” konštatuje RÚZ.

Dostatok nevyužívaných nástrojov

Podnikatelia združení v RÚZ by privítali, keby ministerstvo využívalo svoje kontrolné právomoci, ktoré už má k dispozícii. “Lebo každé euro, ktoré do systému nepríde, zaplatia poctiví platiči. Takto vlastne financujú neplatičov, ktorí získavajú konkurenčnú výhodu na trhu,” myslí si M. Lelovský.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Posvietili si na najmenšie plastové častice. Prvýkrát pozorovali, ako sa mikro a nanoplasty rozkladajú na mikroskopickej úrovni

Posvietili si na najmenšie plastové častice. Prvýkrát pozorovali, ako sa mikro a nanoplasty rozkladajú na mikroskopickej úrovni

Výskumníci z Univerzity vo Waterloo v rámci nového výskumu prostredníctvom 3D zobrazovacej technológie dopodrobna analyzovali mikro a nanoplasty so zámerom vyvinúť účinnejšie metódy recyklácie plastov.

Dlhoročný zámer mrzol za Budaja, Taraba v tom pokračuje. Projekt ZEVO poslal o roky späť

Dlhoročný zámer mrzol za Budaja, Taraba v tom pokračuje. Projekt ZEVO poslal o roky späť

Minister zrušil rozhodnutie, ktorým rezort po rokoch prieťahov povolil výstavbu zariadenia na energetické využitie odpadu. Stotožnil sa s výhradou, ktorú predložil aj europoslanec za Progresívne Slovensko.

Vyhlášku pre ISOH treba nastaviť vhodne, píšu šéfovia IT firiem Budajovi

Vyhlášku pre ISOH treba nastaviť vhodne, píšu šéfovia IT firiem Budajovi

Výrobcovia evidenčných softvérov sa obrátili na ministerstvo otvoreným listom. Chcú pomôcť zaviesť Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH) do praxe.

X
X
X
X