Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Michal Bakyta: Som za transparentné účty OZV a zberových spoločností

Výrobcovia budú platiť len za materiál, ktorý sa materiálovo či energeticky zhodnotí, uviedol v súvislosti s reguláciou tzv. recyklačných poplatkov šéf odpadovej sekcie MŽP Michal Bakyta.

Michal Bakyta

Michal Bakyta / Foto: Odpady-portal.sk

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) dnes, 27. novembra, ukončilo vyhodnocovanie skráteného medzirezortného pripomienkového konania k návrhu vyhlášky č. 373/2015 Z. z., ktorou chce rezort stanoviť sadzby pre tzv. recyklačné poplatky uhrádzané organizáciami zodpovednosti výrobcov (OZV) zberovým spoločnostiam.

K materiálu, ktorý bolo možné pripomienkovať do 3. novembra, ministerstvo dostalo viac ako 300 pripomienok, z toho 240 zásadných. Dnešným dňom rezort začal vyhodnocovanie výsledku rokovania. 

Už začiatkom novembra ministerstvo avizovalo, že zverejní písomný záznam z konzultácie s výrobcami, ktorá sa uskutočnila 20. októbra formou videokonferencie. Rezort teraz materiál uverejnil, z ktorého vyberáme to najdôležitejšie. Celý materiál si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.

Čísla dostali od malých, oslovili veľkých

Riaditeľ Odboru odpadového hospodárstva a integrovanej prevencie MŽP Peter Šimurka v úvode online stretnutia s výrobcami objasnil, z akých údajov rezort vychádzal pri stanovovaní sadzieb navrhnutých vo vyhláške. Konkrétnu výšku nákladov podľa jeho slov ministerstvu poskytli len malé zberové spoločnosti.

Román Šterbák, špecialista Slovenského združenia pre značkové výrobky (SZZV) podotkol, že v návrhu ministerstva mu chýba komplexný pohľad na danú problematiku. Vo vyhláške podľa neho nie je uvedený jasný mechanizmus, za aké množstvá sa bude platiť, ako často či v akej fáze nakladania s odpadmi.

Generálny riaditeľ Sekcie odpadového hospodárstva a environmentálneho hodnotenia MŽP Michal Bakyta v reakcii na R. Šterbáka podľa zverejneného záznamu uviedol, že „hovoríme o zhodnotenom odpade, v súčasnosti zberové spoločnosti platia paušálne na občana poplatok, ale zberajú objemy odpadov, ktoré sú vo väčšej miere nezhodnotiteľné.“

Po novom podľa neho zberové spoločnosti dostanú zaplatené až po preukázaní zhodnotenia daného množstva.

„Malé zberové spoločnosti nám poskytli údaje, ale ide o veľmi rozdielne náklady, preto ministerstvo oslovilo veľké nadnárodné zberové spoločnosti, aby nám poskytli údaje o ich nákladoch na zber,“ povedal M. Bakyta. Ako zároveň doplnil, súhlasí s názorom R. Šterbáka, že je potrebné ponížiť sadzby o výnosy z predaja suroviny.

RECobal

Sadzby nateraz na frakcie nerozdelia

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. pprepiak@zapsr.sk30.11.2020 (09:27)
    Transparentný účet je prostriedok, nástroj. Nie cieľ. Ak nepoznáme cieľ, nikto nevie povedať, či transparentný účet je prostriedok na dosiahnutie cieľa. Poviem to obrazne: keď niekoho nútime, aby si zobral krompáč a potom mu povieme, že cieľom je namaľovať plot, bude si klepať na čelo, prečo ho nútili mať v ruke krompáč a nie štetec. Takto dnes vyzerá komunikácia s MŽP SR.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

Združenie miest a obcí predstavilo analýzu hlavných priorít, na ktoré by sa malo zamerať odpadové hospodárstvo na Slovensku, ako aj niekoľko odporúčaní.

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Recyklátori podporujú sprísnenie vývozu nespracovaného odpadu mimo EÚ. Apelujú na rozlišovanie medzi odpadom a druhotnou surovinou.

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Spoločnosť predstavuje postup, ktorý dokáže opätovne využiť aj doteraz nerecyklovateľné plasty. Mohol by výrazne znížiť emisie CO2 aj dopyt po fosílnych palivách na trhu s plastmi.