Výrobcovia budú platiť len za materiál, ktorý sa materiálovo či energeticky zhodnotí, uviedol v súvislosti s reguláciou tzv. recyklačných poplatkov šéf odpadovej sekcie MŽP Michal Bakyta.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) dnes, 27. novembra, ukončilo vyhodnocovanie skráteného medzirezortného pripomienkového konania k návrhu vyhlášky č. 373/2015 Z. z., ktorou chce rezort stanoviť sadzby pre tzv. recyklačné poplatky uhrádzané organizáciami zodpovednosti výrobcov (OZV) zberovým spoločnostiam.
K materiálu, ktorý bolo možné pripomienkovať do 3. novembra, ministerstvo dostalo viac ako 300 pripomienok, z toho 240 zásadných. Dnešným dňom rezort začal vyhodnocovanie výsledku rokovania.
Už začiatkom novembra ministerstvo avizovalo, že zverejní písomný záznam z konzultácie s výrobcami, ktorá sa uskutočnila 20. októbra formou videokonferencie. Rezort teraz materiál uverejnil, z ktorého vyberáme to najdôležitejšie. Celý materiál si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
Čísla dostali od malých, oslovili veľkých
Riaditeľ Odboru odpadového hospodárstva a integrovanej prevencie MŽP Peter Šimurka v úvode online stretnutia s výrobcami objasnil, z akých údajov rezort vychádzal pri stanovovaní sadzieb navrhnutých vo vyhláške. Konkrétnu výšku nákladov podľa jeho slov ministerstvu poskytli len malé zberové spoločnosti.
Román Šterbák, špecialista Slovenského združenia pre značkové výrobky (SZZV) podotkol, že v návrhu ministerstva mu chýba komplexný pohľad na danú problematiku. Vo vyhláške podľa neho nie je uvedený jasný mechanizmus, za aké množstvá sa bude platiť, ako často či v akej fáze nakladania s odpadmi.
Generálny riaditeľ Sekcie odpadového hospodárstva a environmentálneho hodnotenia MŽP Michal Bakyta v reakcii na R. Šterbáka podľa zverejneného záznamu uviedol, že „hovoríme o zhodnotenom odpade, v súčasnosti zberové spoločnosti platia paušálne na občana poplatok, ale zberajú objemy odpadov, ktoré sú vo väčšej miere nezhodnotiteľné.“
Po novom podľa neho zberové spoločnosti dostanú zaplatené až po preukázaní zhodnotenia daného množstva.
„Malé zberové spoločnosti nám poskytli údaje, ale ide o veľmi rozdielne náklady, preto ministerstvo oslovilo veľké nadnárodné zberové spoločnosti, aby nám poskytli údaje o ich nákladoch na zber,“ povedal M. Bakyta. Ako zároveň doplnil, súhlasí s názorom R. Šterbáka, že je potrebné ponížiť sadzby o výnosy z predaja suroviny.
Sadzby nateraz na frakcie nerozdelia
Zostáva vám 62% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.