Povinné váženie odpadu v smetiarskych autách sa ruší | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Povinné váženie odpadu v smetiarskych autách sa ruší

Národná rada zmenila zákon o odpadoch, ktorý mal zaviesť povinnosť inštalovania vážiaceho systému vo vozidlách.

Povinné váženie odpadu v smetiarskych autách sa ruší

Foto: Odpady-portal.sk

Novela zákona o odpadoch z novembra 2019 zaviedla povinnosť vybaviť zberné vozidlá vážiacim systémom na váženie vyzbieraného množstva komunálneho odpadu. Povinnosť mala začať platiť od roku 2023.

Návrh novely zákona, ktorý predložil poslanec Radovan Kazda (klub SaS, spolumajiteľ vydavateľstva denníka Odpady-portal.sk - pozn. red.) spolu s ďalšími poslancami koalície a parlament dnes takmer jednohlasne schválil, menil ustanovenie § 16 ods. 10 nasledovne:

"Ten, kto vykonáva zber zmesového odpadu alebo triedený zber komunálnych odpadov z obalov a komunálnych odpadov z neobalových výrobkov v obci, zabezpečí na základe požiadavky obce, v ktorej vykonáva zber zmesového odpadu alebo triedený zber komunálnych odpadov z obalov a komunálnych odpadov z neobalových výrobkov vybavenie zberných vozidiel vážiacim systémom zaradeným do skupiny určených meradiel a spĺňajúcim požiadavky na určené meradlo35) alebo iný preukázateľný spôsob váženia týchto odpadov [§ 105 ods. 3 písm. w)],“

ECOREC

Zberové spoločnosti aj väčšina obcí a miest považovali túto povinnosť za kontraproduktívnu. Zberné vozidlá sa totiž vážia na certifikovaných váhach na skládkach, spaľovniach a zariadeniach na spracovanie triedeného odpadu.

Samosprávy majú preto informácie o produkcii odpadu v obci. Menšie obce, ktoré chcú zaviesť takýto spôsob váženia odpadu, sa môžu rozhodnúť pre túto možnosť, rovnako ako doteraz.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (4)

 1. inisoft@inisoft.cz06.05.2021 (05:49)
  Výborná zpráva a velké poděkování poslanci Kazdovi a také snad trošku vzkaz MŽP, aby poněkud omezilo své snahy řídit odpadové hospodářství všemožnými a takto detailními restrikcemi, tedy aby nechalo maximum na obecních samosprávách. Podobně by bylo vhodné odlehčit například i nařízení o způsobu sběru BRKO. Samosprávy obcí musí umět řídit i odpadové hospodářství plně a hospodárně, jinak se jedná o jejich selhání. Přebíráním této jejich role zákonnými regulacemi (i jen z části) znamená zbavovat obce odpovědností a omezovat jim možnost v hledání vhodných hospodárných řešení, a to je více než nebezpečné. I o tom jsme hovořili včera pri debatě v TV studiu deníku SME, viz https://youtu.be/ib92PnX49sI M. Jakuš, INISOFT
 2. pavelka@msunitra.sk06.05.2021 (07:09)
  p. Mikuš absolútne s Vami súhlasím M. Pavelka, Mesto Nitra
 3. info@odpadovyhospodar.sk06.05.2021 (09:32)
  Staré známe príslovie, dva krát meraj a raz rež. Ministerstvo by malo viacej merať, aby správne rezalo.
 4. hornakova@enpo.sk11.05.2021 (12:50)
  S pánom Jakušom vôbec nemôžem súhlasiť. Ak chce obec ponížiť objem zvyškového komunálneho odpadu, tak to dosiahne len transparentným vyrubovaním platobného výmeru. A ten môže byť transparentný, len keď obec vie presnú hmotnosť vyprodukovaného odpadu od konkrétneho občana a odbúra sa anonymita. Viď nedávno uverejnený článok o obci Dojč a iniciatíve pani starostky. Váženie by pomohlo aj malým iným zdrojom, ktoré by mali adekvátny doklad na zapísanie evidencie odpadu. Nemyslím si, že náklady na zriadenie vážneho systému na vozidlo sú až tak ekonomicky náročné aby prevýšili výsledný efekt.. Horňáková,, ENPO, spol. s r. o.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ISOH sa naplno nerozbehne ani od roku 2023. Ministerstvo avizuje nový termín

ISOH sa naplno nerozbehne ani od roku 2023. Ministerstvo avizuje nový termín

Systém podľa ministra Budaja čaká „nultý ročník,“ fungovať bude na dobrovoľnej báze.

Evidenčné povinnosti sa majú zmeniť. MŽP vyčíslilo zníženie nákladov na administratívu

Evidenčné povinnosti sa majú zmeniť. MŽP vyčíslilo zníženie nákladov na administratívu

Budajov rezort predstavil návrh novej vyhlášky. Keďže posúva termín spustenia ISOH-u, prispôsobuje tomu aj účinnosť predloženého právneho predpisu.

Treba zmeniť hierarchiu odpadového hospodárstva. Britská organizácia ponúka riešenie

Treba zmeniť hierarchiu odpadového hospodárstva. Britská organizácia ponúka riešenie

Energetické zhodnocovanie odpadov by malo mať rovnakú dôležitosť ako recyklácia.