Ak chce Únia naplniť ciele metánovej stratégie a akčného plánu pre obehové hospodárstvo, musí sa jednoznačne zamerať na bioodpad, myslí si Európska federácia pre odpadové hospodárstvo.
Európska metánová stratégia by mala byť implementovaná v súčinnosti s ďalšími legislatívnymi nástrojmi, najmä s Akčným plánom EÚ pre obehové hospodárstvo, aby reálne priniesla vyšší pokles emisií skleníkových plynov, hlavne emisií metánu, a zároveň zefektívnila obehové hospodárstvo v Únii, myslí si Európska federácia pre odpadové hospodárstvo (FEAD), ktorej členmi sú národné asociácie združujúce spoločnosti pôsobiace v oblasti odpadového hospodárstva v 20 členských štátoch EÚ.
Takýto postup by podľa asociácie zároveň mal viesť aj k tomu, že sa z odpadového hospodárstva stane kľúčové odvetvie na ceste k dekarbonizácii hospodárstva EÚ. Ďalšou výhodou má byť podpora synergií medzi odvetviami, ale napríklad aj umožnenie nových investícií a vytváranie hospodárskeho rastu a pracovných miest.
Problém má riešiť nedávno prijatá stratégia
Metán je silný skleníkový plyn, pričom z hľadiska celkového rozšírenia sa radí na druhé miesto po oxide uhličitom. Na molekulárnej úrovni je dokonca dvadsaťnásobne silnejší ako oxid uhličitý. Hoci zostáva v atmosfére kratší čas, má výrazný vplyv na klímu. Problém s emisiami metánu na európskej úrovni sa preto rozhodla riešiť stratégia, ktorú Komisia predstavila v októbri minulého roka.
Stratégia sa konkrétne zameriava na zníženie emisií v poľnohospodárstve, odpadovom hospodárstve a energetike. Práve v tretej spomenutej oblasti je najdetailnejšia. Kritici však napríklad poukazujú na to, že stratégia dostatočne nerieši najväčšieho producenta metánu – poľnohospodárstvo.
Podľa posúdenia vplyvu Európskej komisie sú hlavnými identifikovanými zdrojmi metánu pochádzajúcimi z odvetvia odpadového hospodárstva v Únii najmä nekontrolované emisie skládkového plynu na skládkach odpadov, ďalej spracovanie splaškových kalov, ale aj úniky z bioplynových staníc v dôsledku zlej konštrukcie alebo údržby. Súčasne však sektor odpadového hospodárstva vo veľkej miere prispieva k obmedzovaniu emisií skleníkových plynov.
Politické rámce treba viac harmonizovať
FEAD tvrdí, že pre ďalšie legislatívne opatrenia v tejto oblasti je potrebný lepší zber údajov. „Spoľahlivá a jedinečná metodika schválená všetkými zainteresovanými stranami by bola užitočným nástrojom merania,“ zdôrazňuje asociácia.
Európski odpadári zároveň výrazne podporujú synergie medzi poľnohospodárskym, energetickým a odpadovým odvetvím. Ako príklad uvádzajú anaeróbnu digesciu na výrobu bioplynu, ktorá je vynikajúcim opatrením na zníženie emisií metánu, zhodnotenie tokov odpadu a smerovanie k dekarbonizácii energetického systému.
V tejto súvislosti FEAD podporuje preskúmanie existujúcich prekážok a možných stimulov na zvýšenie zachytávania metánu z anaeróbnej digescie a výroby bioplynu.
Asociácia tiež víta vytvorenie podporného rámca pre zachytávanie metánu z poľnohospodárskeho odpadu (hnoja) s perspektívou synergií s odvetvím odpadového hospodárstva. Zároveň tvrdí, že na dosiahnutie želaných výsledkov by sa mali v celej Únii dodržiavať harmonizované politické rámce pre anaeróbnu digesciu, teda pre výrobu bioplynu.
Problémom je bioodpad na skládkach
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.