Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Vyhlášku ku zberu bioodpadu MŽP SR meniť nechce. Ani ukázať výsledok testu nádob

Sme sklamaní z doterajšieho prístupu ministerstva, ktoré zotrváva na nezmyselne nastavených podmienkach, tvrdí Únia miest Slovenska.

Vyhlášku ku zberu bioodpadu MŽP SR meniť nechce. Ani ukázať výsledok testu nádob

Foto: Odpady-portal.sk

Na poslednú chvíľu šitá vyhláška ministerstva životného prostredia k triedenému zberu biologicky rozložiteľného odpadu komplikuje život zberovým spoločnostiam aj mestám a obciam. Tie sa pripravujú alebo už realizujú zber kuchynského odpadu.

Vyhláška č. 371/2015 stanovuje okrem iného aj spôsob a frekvenciu zberu odpadu, ktorá zásadným spôsobom mení ekonomiku zvozu komunálneho odpadu. V konečnom dôsledku predstavuje aj väčšiu environmentálnu záťaž územia.

Po kritike zo strany samospráv a subjektov nakladajúcich s komunálnym odpadom začiatkom roku envirorezort zriadil pracovnú skupinu, ktorej cieľom malo byť vydiskutovanie hlavných bodov a hľadanie cesty zohľadňujúcej reálne podmienky a prax miest a obcí.

Nespokojné samosprávy

Súčasná situácia však nasvedčuje tomu, že úradníci svoje rozhodnutie “od stola” meniť nemienia. Svedčí o tom aj reakcia Únie miest Slovenska, ktorá opakovanie žiada MŽP SR o zohľadnenie pripomienok samospráv. “ÚMS je presvedčená, že súčasná vyhláška nie je nastavená s ekonomickou, ani s environmentálnou logikou, čo mestám a ich obyvateľom prinesie problémy a systém bez výraznej pridanej hodnoty.”

Samosprávne združenie zrealizovalo prieskum medzi členskými mestami, aby zistilo, kde vidia najväčšie problémy. Medzi najzásadnejšie výhrady patrí nevyhovujúce určenie mesiacov a frekvencie vývozov vo viazanosti na objem a typ nádob. Tieto stanovuje predmetná vyhláška.

“ÚMS je úprimne sklamaná z doterajšieho prístupu MŽP SR, ktoré, bez ohľadu na praktické skúsenosti a argumenty samospráv, zotrváva na nezmyselne nastavených podmienkach. Bez ochoty zvážiť argumenty, ktoré ÚMS, na základe skúseností a žiadosti od jednotlivých členských miest, dlhodobo požaduje."

„Nepovažujeme za správne trvať na striktných podmienkach, ktoré predstavujú pre mestá a ich obyvateľov nespravodlivú záťaž a ktoré nemajú ani environmentálny zmysel. Záleží nám na tom, aby sme našli taký systém, ktorý bude logický, efektívny a spravodlivý. Predstaviteľov MŽP SR už dlhodobo žiadame, aby zobralo pripomienky zástupcov miest a samospráv vážne," upozorňuje Richard Rybníček, prezident ÚMS.

MŽP SR trvá na znení vyhlášky

Združenie pripomína, že tejto situácii sa dalo predísť, keby rezort postupoval pri príprave vyhlášky obvyklým spôsobom alebo by využil polročné obdobie na jej úpravu tak, aby bola čo najviac efektívna. Ministerstvo však stále obhajuje zvýšenú frekvenciu zberu v neupravených nádobách na bioodpad

“Ministerstvo pripravilo uvedenú reguláciu v rámci vyhlášky jednak na základe zabezpečenia dostatočnej hygieny a komfortu triedeného zberu bioodpadu, jednak z dôvodu plnenia záväzkov voči EÚ a tiež kvôli pripomienke samospráv, podľa ktorých sú špeciálne upravené nádoby cenovo nedostupné,” znie odpoveď na otázky Odpady-portal.sk.

Ministerstvo argumentuje, že od tohto roku bolo pôvodne možné použiť na zber bioodpadu iba upravené nádoby. A danou úpravou vyhlášky umožnilo aj zber v neupravených nádobách. “Tento ústupok však musel byť kompenzovaný požiadavkou na zvýšený počet vývozov. Znenie vyhlášky bolo pripravené na základe skúseností zo zahraničia, keďže skúsenosti zo Slovenska sú zatiaľ minimálne.”

“Úprava vyhlášky sa môže realizovať až na základe skúseností so zberom biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu z domácností v SR. Tie však v súčasnosti ešte stále nie sú dostatočné aj vzhľadom na to, že niektoré samosprávy sa na triedený zber biologicky rozložiteľného odpadu z domácností ešte len pripravujú,” uvádza v stanovisku ministerstvo.

Skúsenosti zo zahraničia pritom nesvedčia o tom, že by niekde štát diktoval samosprávam typ alebo frekvenciu vývozu nádob na bioodpad.

Testovanie nádob s neznámym výsledkom

Po výhradách samospráv a podnikateľov v odpadovom hospodárstve ministerstvo objednalo štúdiu "Zhodnotenie vhodnosti rôznych úprav zberných nádob a rôzneho spôsobu ukladania triedeného biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu". Jej výsledky však verejnosť doteraz oficiálne nepozná.

 
 

Zostáva vám 21% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (3)

 1. inisoft@inisoft.cz07.05.2021 (07:09)
  Budu se možná opakovat, ale nejde mi to jinak. MŽP by mělo omezit své snahy řídit odpadové hospodářství všemožnými a takto detailními restrikcemi, tedy aby nechalo maximum na obecních samosprávách. Podobně zbytečně zavedlo povinost osadit svozové vozy váhami, aby následně od této povinnosti pod tlakem veřejnosti upustilo. Samosprávy obcí musí umět řídit i odpadové hospodářství plně a hospodárně, jinak se jedná o jejich selhání. Přebíráním této jejich role zákonnými regulacemi (i jen z části) znamená zbavovat obce odpovědností a omezovat jim možnost v hledání vhodných hospodárných řešení, a to je více než nebezpečné. I o tom jsme hovořili včera pri debatě v TV studiu deníku SME viz https://youtu.be/ib92PnX49sI M. Jakuš, INISOFT
 2. odpady@senec.sk 10.05.2021 (07:06)
  Každá samospráva je jedinečná a dovolím si tvrdiť, že pozná svojich pôvodcov najlepšie a vie nastaviť systémy zberu komunálnych odpadov čo najviac zmysluplne a efektívne. Zaujímalo by ma ako majú postupovať mestá, ktoré sa k zberu postavili zodpovedne a koncom minulého roka si vysúťažili podmienky zberu odpadu z kuchyne tak, aby stihli účinnosť k 1.1.2021 a začiatkom roka im MŽP úplne zmenilo podmienky už vysúťaženého zberu.
 3. info@odpadovyhospodar.sk10.05.2021 (08:21)
  Keďže štúdiu nechcú zverejniť, môžme len na 100 % predpokladať ako dopadla ??

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zavedenie zálohovania môže ohroziť zavedený systém triedenia obalov aj podľa štúdie Centra ekonomických a trhových analýz.

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Traja najziskovejší hráči v slovenskom odpadovom hospodárstve vlani dosiahli tržby viac ako 130 miliónov eur.

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Švajčiarsko má jednu z najvyšších mier recyklácie komunálneho odpadu v Európe, aspoň pokiaľ ide o hliník a sklo. Väčšina plastov sa však spaľuje. Cieľom novej iniciatívy je tento trend zvrátiť.