Kto bude zodpovedať za štandardy zberu? Niektoré OZV to nechcú byť | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Kto bude zodpovedať za štandardy zberu? Niektoré OZV to nechcú byť

Jedna organizácia zodpovednosti výrobcu žiada návrat zodpovednosti za štandardy na obce alebo zberové spoločnosti. Samosprávy to odmietajú.

Kto bude zodpovedať za štandardy zberu?

Foto: Odpady-portal.sk

Zákon o odpadoch sa prakticky neustále mení. Najnovšia novela ministerstva životného prostredia okrem iného zavádza tzv. “transparentné účty” pre OZV a zberové spoločnosti pri odpadoch z obalov. To však ani zďaleka nie je jediný sporný bod v návrhu zákona.

Jednou z ďalších zásadných pripomienok organizácií zodpovednosti výrobcu, kde sa nenašla zhoda s predkladateľom návrhu, je zodpovednosť za štandardy zberu. Niektoré OZV argumentujú, že v existujúcich legislatívnych podmienkach nemajú dosah na plnenie štandardov. Preto žiadajú návrat zodpovednosti za plnenie na obec alebo zberovú spoločnosť.

“Rozsah služby triedeného zberu, ktorý je zberová spoločnosť povinná vykonať v rámci svojej služby, musí odzrkadľovať množstvo vyzbieraných odpadov v obci v predchádzajúcom roku v súlade s výpočtom štandardov zberu,” uvádzajú zamestnávateľské združenia Republiková únia zamestnávateľov a Asociácia priemyselných zväzov v pripomienkach.

Ponúkajú aj riešenie. Do konca januára v danom roku by organizácia zastupujúca výrobcov vypočítala potrebný objem litrov pre separovaný zber podľa stanoveného výpočtu štandardov a oznámila by to zberovej spoločnosti. Tá by následne predložila harmonogram zberu a rozsah, vrátane potrebného počtu kontajnerov, vriec, ich objemu a frekvencie zberu. Harmonogram, spĺňajúci štandardy zberu, by schvaľovala OZV.

Ministerstvo pri vyhodnotení pripomienku "čiastočne akceptovalo" a doplnilo do návrhu zákona “povinnú náležitosť zmluvy medzi OZV a zberovou spoločnosťou, v ktorej si OZV môže upraviť mantinely štandardov zberu.”

Časť výrobcov, združených v OZV ENVI-PAK, však takúto úpravu v zákone nepovažuje za akceptovanie pripomienky. “Navrhovaná úprava zmluvne si dohodnúť štandardy zberu medzi OZV a zberovou spoločnosťou je nedostatočná a nerieši problémy v systéme, na ktoré sme upozornili,” uvádza sa v stanovisku.

INISOFT

OZV preto opakovane apelujú na návrat zodpovednosti za plnenie štandardov zberu na obec, pričom má ísť o zásadnú podmienku pre triedený zber komunálneho odpadu v obciach.

 
 

Zostáva vám 34% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nová mobilná aplikácia má pomôcť ľuďom lepšie triediť odpad

Nová mobilná aplikácia má pomôcť ľuďom lepšie triediť odpad

Digi-Cycle chce uľahčiť separovanie odpadu z domácností. Ukáže, čo patrí kam a kde sú vhodné nádoby.

Počítajú s výrazným znížením emisií v odpadoch. Čo môžeme očakávať? (+GRAFY)

Počítajú s výrazným znížením emisií v odpadoch. Čo môžeme očakávať? (+GRAFY)

Ministerstvo životného prostredia predstavilo návrh historicky prvého klimatického zákona Slovenska. Ten počíta aj s klimatickým cieľom pre odpady. Pozreli sme sa na to, čo nás čaká.

Na vine sú bývalé vlády, ale pre skládky máme plán. Ministerstvo reaguje na žalobu

Na vine sú bývalé vlády, ale pre skládky máme plán. Ministerstvo reaguje na žalobu

Európska komisia Slovensko zažalovala pre porušovanie smernice o skládkach odpadov.