Bratislava monitoruje smetné koše v centre mesta | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Bratislava monitoruje smetné koše v centre mesta

Spoločnosť Sensoneo nainštalovala monitorovacie odpadové senzory do smetných košov umiestnených na najfrekventovanejších miestach centra mesta.

Bratislava monitoruje smetné koše v centre mesta

Primaciálne námestie | Foto: Sensoneo

Bratislavské mestské laboratórium spustilo testovanie senzorov monitorujúcich naplnenie smetných košov umiestnených na najfrekventovanejších miestach centra mesta. Dáta, ktoré Magistrát zo senzorov získa, plánuje využiť pre zabezpečenie čistého prostredia mesta a efektívnejšieho nastavenia cyklov pre vyprázdňovanie košov.

Čistota mesta je pre obyvateľky a obyvateľov Bratislavy dôležitá pre to, aby sa v meste cítili dobre. Mesto sa to snaží docieliť ako strategickými dlhodobými projektami typu revitalizácie verejných priestorov, ktorých výsledky sú vidieť v priebehu mesiacov či rokov, tak aj riešeniami, ktoré sú vidno na prvý pohľad - a to je práve čistota verejných priestranstiev. Tento dôvod mestské laboratórium motivoval k otestovaniu monitorovacích odpadových senzorov.

Slovenská spoločnosť Sensoneo ich nainštalovala do desiatich smetných košov umiestnených na najfrekventovanejších miestach centra mesta v okolí Starej tržnice, Hurbanovho námestia, Klobučníckej ulice, Primacionálneho námestia, Šancovej ulice a pri Hlavnej stanici.

Zabezpečenie čistoty

„Najväčší problém, s ktorým sa na frekventovaných lokalitách stretávame, je veľká senzonalita a premenlivosť rýchlosti naplnenia smetných košov. Napríklad pred Starou tržnicou sa v piatok večer môže vyprodukovať niekoľkonásobne viac odpadu ako v utorok naobed – tieto dáta zatiaľ nemáme k dispozícii," uvádza Mária Kostická, manažérka inovácií Magistrátu hlavného mesta.

"Od pilotného projektu očakávame, že nám práve tieto dáta prinesie a na základe nich sa budeme vedieť aj v budúcnosti lepšie rozhodovať,” pokračuje M. Kostická.

Nainštalované senzory budú informáciu o zaplnení jednotlivých košov zasielať každé dve hodiny. Pracovníkom mesta budú dáta prístupné prostredníctvom mobilnej aplikácie a desktopovej platformy, pričom ich možno jednoducho integrovať aj do ďalších mestských dátových nástrojov.

Znamená to, že pracovníci budú vedieť zasiahnuť hneď, ako to bude potrebné a vzniknutý neporiadok pri monitorovaných smetných košoch promptne odstránia. Mesto sa tak dokáže vyhnúť prevráteným smetným košom či rozfúkanému odpadu z preplnených nádob, ktoré by dlhodobo znečisťovali okolie.

“Monitorovanie menších kontajnerov v centrách miest alebo turistických oblastiach je častá požiadavka miest, ktoré hľadajú spôsoby, ako zabezpečiť čistotu a poriadok na miestach, ktorými denne prejde veľké množstvo ľudí. Tieto kontajnery sú dostupné širokej verejnosti a zapĺňané v závislosti od sezónnosti, ktorú je ťažké predpovedať," hovorí Tomáš Vincze, projektový manažér spoločnosti Sensoneo.

"Ďalší rozmer do situácie vnáša aj pandémia, ktorá mení tradičné vzorce tvorby odpadu a núti mestá hľadať spôsoby, ako byť flexibilnejší. Veríme, že sa nám vďaka senzorom podarí mestu poskytnúť hodnotné dáta potrebné pre správne rozhodnutia,“ uzatvára T. Vincze.

Ako to funguje

Senzory zaznamenávajú naplnenie nádob využitím ultrazvukovej technológie. Okrem hladiny zaplnenia monitorujú aj teplotu, nebezpečenstvo požiaru, zaznamenajú prevrátenie a identifikujú vyprázdenie. Na prenos informácií využívajú energeticky nenáročné siete internetu vecí – v tomto konkrétnom prípade sieť LoRaWAN.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Poskytnú im virtuálne nádoby na odpad. Mesto zavádza riešenie pre drobných podnikateľov

Poskytnú im virtuálne nádoby na odpad. Mesto zavádza riešenie pre drobných podnikateľov

Podnikatelia po novom nemusia mať vlastné kontajnery na triedenie odpadu. Legálne môžu využívať tie verejné.

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

Muchy by najprv plastový odpad rozkladali, následne by sa z ich tiel extrahovali chemikálie pre ďalšiu plastovú výrobu.

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Finančné škody znáša správca aj výrobcovia zapojení do systému.