Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Bratislava monitoruje smetné koše v centre mesta

Spoločnosť Sensoneo nainštalovala monitorovacie odpadové senzory do smetných košov umiestnených na najfrekventovanejších miestach centra mesta.

Bratislava monitoruje smetné koše v centre mesta

Primaciálne námestie | Foto: Sensoneo

Bratislavské mestské laboratórium spustilo testovanie senzorov monitorujúcich naplnenie smetných košov umiestnených na najfrekventovanejších miestach centra mesta. Dáta, ktoré Magistrát zo senzorov získa, plánuje využiť pre zabezpečenie čistého prostredia mesta a efektívnejšieho nastavenia cyklov pre vyprázdňovanie košov.

Čistota mesta je pre obyvateľky a obyvateľov Bratislavy dôležitá pre to, aby sa v meste cítili dobre. Mesto sa to snaží docieliť ako strategickými dlhodobými projektami typu revitalizácie verejných priestorov, ktorých výsledky sú vidieť v priebehu mesiacov či rokov, tak aj riešeniami, ktoré sú vidno na prvý pohľad - a to je práve čistota verejných priestranstiev. Tento dôvod mestské laboratórium motivoval k otestovaniu monitorovacích odpadových senzorov.

Slovenská spoločnosť Sensoneo ich nainštalovala do desiatich smetných košov umiestnených na najfrekventovanejších miestach centra mesta v okolí Starej tržnice, Hurbanovho námestia, Klobučníckej ulice, Primacionálneho námestia, Šancovej ulice a pri Hlavnej stanici.

Zabezpečenie čistoty

„Najväčší problém, s ktorým sa na frekventovaných lokalitách stretávame, je veľká senzonalita a premenlivosť rýchlosti naplnenia smetných košov. Napríklad pred Starou tržnicou sa v piatok večer môže vyprodukovať niekoľkonásobne viac odpadu ako v utorok naobed – tieto dáta zatiaľ nemáme k dispozícii," uvádza Mária Kostická, manažérka inovácií Magistrátu hlavného mesta.

"Od pilotného projektu očakávame, že nám práve tieto dáta prinesie a na základe nich sa budeme vedieť aj v budúcnosti lepšie rozhodovať,” pokračuje M. Kostická.

Nainštalované senzory budú informáciu o zaplnení jednotlivých košov zasielať každé dve hodiny. Pracovníkom mesta budú dáta prístupné prostredníctvom mobilnej aplikácie a desktopovej platformy, pričom ich možno jednoducho integrovať aj do ďalších mestských dátových nástrojov.

Znamená to, že pracovníci budú vedieť zasiahnuť hneď, ako to bude potrebné a vzniknutý neporiadok pri monitorovaných smetných košoch promptne odstránia. Mesto sa tak dokáže vyhnúť prevráteným smetným košom či rozfúkanému odpadu z preplnených nádob, ktoré by dlhodobo znečisťovali okolie.

“Monitorovanie menších kontajnerov v centrách miest alebo turistických oblastiach je častá požiadavka miest, ktoré hľadajú spôsoby, ako zabezpečiť čistotu a poriadok na miestach, ktorými denne prejde veľké množstvo ľudí. Tieto kontajnery sú dostupné širokej verejnosti a zapĺňané v závislosti od sezónnosti, ktorú je ťažké predpovedať," hovorí Tomáš Vincze, projektový manažér spoločnosti Sensoneo.

"Ďalší rozmer do situácie vnáša aj pandémia, ktorá mení tradičné vzorce tvorby odpadu a núti mestá hľadať spôsoby, ako byť flexibilnejší. Veríme, že sa nám vďaka senzorom podarí mestu poskytnúť hodnotné dáta potrebné pre správne rozhodnutia,“ uzatvára T. Vincze.

Ako to funguje

Senzory zaznamenávajú naplnenie nádob využitím ultrazvukovej technológie. Okrem hladiny zaplnenia monitorujú aj teplotu, nebezpečenstvo požiaru, zaznamenajú prevrátenie a identifikujú vyprázdenie. Na prenos informácií využívajú energeticky nenáročné siete internetu vecí – v tomto konkrétnom prípade sieť LoRaWAN.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Návrh štátneho rozpočtu pre rok 2022 počíta s 28 mil. eur pre odpadové hospodárstvo

Návrh štátneho rozpočtu pre rok 2022 počíta s 28 mil. eur pre odpadové hospodárstvo

Do odpadového hospodárstva ide 42 % výdavkov rezortu životného prostredia, čo je európsky priemer.

Skládka odpadov pri Nitre má navýšiť svoju kapacitu. Poznáme podrobnosti

Skládka odpadov pri Nitre má navýšiť svoju kapacitu. Poznáme podrobnosti

Prevádzkovateľ skládky chce zvýšiť jej kapacitu približne o 15 %.

Ministerstvá sa nedohodli, odpadu pribudne. Výrobcovia cigariet zväčšujú škatuľky

Ministerstvá sa nedohodli, odpadu pribudne. Výrobcovia cigariet zväčšujú škatuľky

Nové environmentálne pravidlá majú nezamýšľaný dopad: viac odpadu a viac emisií.