Investor plánuje začať s výstavbou ihneď po ukončení povoľovacieho procesu.
Spoločnosť ZÁBAVNÁ, s.r.o. plánuje v Liptovskom Mikuláši vybudovať technologické zariadenie na termochemickú recykláciu plastových odpadov. Vyplýva to zo zámeru investora zverejneného na Informačnom portáli MŽP SR.
V tomto článku sa dozviete:
- ako bude vyzerať recyklačný proces v plánovanom zariadení,
- koľko plastového odpadu bude zariadenie spracovávať,
- kto má byť dodávateľom technológií,
- kto má byť odberateľom termochemického recyklátu,
- aké sú odhadové náklady na projekt.
Hlavným výstupom bude kvapalina
Technologické zariadenie s technickým označením TDU2000® má v rámci zamýšľaného projektu komplexne riešiť proces termochemickej recyklácie odpadov z plastov. Zariadenie vyvíja a uvádza na trh konzorcium českej spoločnosti ENRESS, s.r.o., ktorá je členom výskumného klastra WASTen, a slovenskej výskumno-vývojovej spoločnosti LEITNER Slovensko, s.r.o.
„Navrhované zariadenie predstavuje druhú generáciu pôvodnej verzie technológie pre tzv. „pomalú depolymerizáciu“, ktorá využíva pokročilú techniku trojzónového indukčného ohrevu reaktoru,“ píše sa v zámere.
Navrhovaná technológia bude dimenzovaná na spracovanie maximálne 8,4 t odpadov denne, pričom celková ročná kapacita zariadenia, ktorú investor zadáva do procesu posudzovania, je 720 t odpadov.
Zariadenie má spracovávať rôzne druhy plastových odpadov z kategórie ostatný odpad (O), okrem iného napríklad plasty (16 01 19, 17 02 03, 20 01 39), obaly z plastov (15 01 02), odpadový plast (07 02 13) či zmiešané obaly (15 01 06). Proces zhodnocovania odpadov má podľa zámeru investora spadať pod činnosti R3 a R5 v zmysle zákona o odpadoch.
Recyklačný proces má poskytovať tri druhy výstupov: procesnú kvapalinu (termochemický recyklát), ktorá bude tvoriť väčšinu výstupného produktu (60 – 90 %), ďalej procesný plyn, resp. zmes technických plynov (5 – 22 %) a inertný zvyšok (5 – 8 %).
Produkovaný termochemický recyklát spoločnosť plánuje priamo v zariadení upravovať autorským systémom tzv. oddelenej sekundárnej reakcie homolytického štiepenia.
Schéma materiálového toku zhodnocovania odpadových plastov
Zdroj: Zámer spoločnosti ZÁBAVNÁ s.r.o. / Enviroportal.sk
„Tento fyzikálno-chemický proces oddeľuje zo zmesi kvapalných uhľovodíkov výlučne požadovanú frakciu, ktorá je stabilnou zmesou kvapalných uhľovodíkov a svojím zložením je nezávislá od zloženia vstupnej odpadovej zmesi,“ vysvetľuje investor.
Dodávateľ technologického riešenia, spomínané konzorcium ENRESS a LEITNER Slovensko má podľa investora už v súčasnom štádiu zabezpečené následné spracovanie produkovanej procesnej kvapaliny následným odberateľom, ktorým bude VUCHT a.s. (Výskumný ústav chemickotechnologický).
Spoločnosť VUCHT má následne s použitím vlastných technologických zariadení na báze katalytickej hydrogenačnej rafinácie a hydroizomerizácie ďalej procesnú kvapalinu upraviť do formy, v ktorej sa bude dať priamo použiť ako nástrek pyrolýznych jednotiek v petrochemickej rafinérii na opätovnú výrobu etylénu a propylénu, teda primárnych surovín pre následnú výrobu plastov.
Procesný plyn má byť v procese päťkanálovej separácie rozdelený na jednotlivé oddelené frakcie čistých technických plynov, najmä vodík, metán, oxid uhoľnatý a oxid uhličitý. V pevnom zvyšku sa podľa predpokladov investora bude nachádzať predovšetkým čistý uhlík v anorganickej forme, ktorý môže poslúžiť ako pigment do farbív, plnivo pri výrobe pneumatík, prísada do stavebných hmôt alebo plastov, prípadne ako sorbent.
„Vstupný zhodnocovaný odpad je v celom rozsahu konvertovaný na výstupné materiálovo využiteľné produkty, pričom v tomto recyklačnom procese nedochádza k vypúšťaniu žiadnych znečisťujúcich látok do ovzdušia, ani k vzniku a vypúšťaniu odpadových vôd, prípadne iných kvapalných znečisťujúcich látok,“ píše sa v zámere s tým, že celkový negatívny vplyv zariadenia na životné prostredie a zdravie obyvateľov v oblasti „prakticky nulový.“
Náklady odhadujú do milióna eur
Zostáva vám 28% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.