Problémom je aj priemyselný odpad. Slovensku chýbajú zhodnocovacie kapacity | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Problémom je aj priemyselný odpad. Slovensku chýbajú zhodnocovacie kapacity

Priemysel aj v rámci plánu obnovy navrhol koncept vybudovania dostatočných kapacít na zhodnocovanie nebezpečných odpadov. Bez úspechu.

Problémom je aj priemyselný odpad. Slovensku chýbajú zhodnocovacie kapacity

Michaela Hletková Ploszeková na konferencii Odpady 2021 / Foto: Odpady-portal.sk

Slovensko je priemyselná krajina, avšak má problémy s kapacitami na zhodnocovanie tohto druhu odpadu. Spomínaný problém by mohli vyriešiť takzvané „brownfieldy“, v rámci ktorých by mohli byť umiestnené kapacity na zhodnocovanie nebezpečných odpadov. O problémoch priemyslu v kontexte odpadového hospodárstva vo všeobecnosti, ako aj Programu odpadového hospodárstva SR na roky 2021 – 2025 (POH) hovorila na konferencii Odpady 2021 Michaela Hletková PloszekováAsociácie priemyselných zväzov. Diskusii o POH sme sa bližšie venovali aj v tomto článku.

M. Ploszeková na úvod pripomína, že priemyselné odpady tvoria viac ako 80 % odpadu na Slovensku. Cieľom (nielen) automobilového priemyslu je ich zhodnocovanie.

„Žiaľ, akokoľvek sa priemysel snaží postupovať v zmysle hierarchie odpadového hospodárstva, ešte nikto nevymyslel perpetuum mobile a hoci majú automobilky najlepšie dostupné technológie na svete a tie tlaky z hľadiska legislatívy, referenčných dokumentov o najlepších dostupných technikách, všetko plníme, tak napriek tomu vždy ten odpad vznikne. A keď vznikne, chceme sa k nemu správať zodpovedne. Na to však potrebujeme, aby boli vytvorené podmienky, aby sme mohli tento odpad zhodnocovať. Takže od POH očakávame, aby poskytol stratégiu a ukázal smerovanie v oblasti priemyselných odpadov na Slovensku,“ zdôrazňuje M. Ploszeková.

Štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Juraj Smatana je presvedčený, že ministerstvo sa venuje aj problematike priemyselných odpadov, avšak na túto tému je sústredená menšia verejná debata. „Je tomu venovaná aj samostatná kapitola v POH,“ hovorí.

Zároveň dodáva, že aj počas rozporových konaní bola najmenej polovica diskusií venovaná práve priemyselným odpadom, napríklad téme recyklácie batérií alebo podmienkam pre zhodnocovanie nebezpečného odpadu.

Na MŽP vykonali vnútorný prieskum

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozemok s environmentálnou záťažou môže vyjsť vlastníkov draho

Pozemok s environmentálnou záťažou môže vyjsť vlastníkov draho

Aj napriek vetu prezidentky parlament schválil novelu zákona o environmentálnych záťažiach. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v januárovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/01.

Európska komisia začína boj proti nezákonnej preprave odpadu

Európska komisia začína boj proti nezákonnej preprave odpadu

Medzinárodný obchod s odpadom sa stále zväčšuje a Európska únia v ňom zohráva významnú rolu. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v januárovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/01.

Vrecový zber negarantuje lepšie triedenie odpadu, ukázala analýza dát z celého Slovenska

Vrecový zber negarantuje lepšie triedenie odpadu, ukázala analýza dát z celého Slovenska

Experti OZV ENVI - PAK vďaka dátam z analýz znečistenia v triedenom zbere papiera a plastov hľadali súvislosti medzi spôsobom zberu a mierou znečistenia odpadu.