Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Zálohovanie PET fliaš sa blíži. Čo patrí a nepatrí medzi zálohované obaly?

Súčasná sieť odberných miest nestačí na splnenie ambiciózneho cieľa. Správca chce rozšíriť pokrytie o distribútorov s menšou predajnou plochu, ktorí sa dobrovoľne zapoja do zálohovania.

Zálohovanie PET fliaš sa blíži. Čo patrí a nepatrí medzi zálohované obaly?

Foto: Odpady-portal.sk

 • Aktuality |  06.07.2021 |  Martin Rojko

Od budúceho roka štartuje zálohovanie plastových a kovových nápojových obalov. V januári 2021 poverilo ministerstvo životného prostredia konzorcium združení založením Správcu zálohového systému. O aktuálnom stave prípravy na spustenie zálohovania informovala Lucia Morvai na konferencii Odpady 2021, organizovanej spoločnosťou Ekos Plus.

Správcu tvoria štyri združenia právnických osôb: Výrobcovia nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, výrobcovia piva, zástupcovia veľkoobchodu a maloobchodu. Tieto združenia spolu zastupujú 80 % všetkých obalov uvádzaných na trh a viac ako 3000 obchodných prevádzok. 

V článku sa dozviete:

 • ktoré európske krajiny zaviedli zálohový systém a môžu slúžiť ako príklad,
 • v čom vidí správca prínosy zálohovania,
 • aké sú ciele EÚ a Slovenska v miere zberu nápojových obalov,
 • čo patrí a nepatrí medzi zálohované nápojové obaly,
 • ako vyzerá sieť odberných miest a ako sa má ďalej rozvíjať,
 • či budú zálohované aj obaly kúpené v zahraničí, alebo fľaše od burčiaku,
 • ktoré obaly sa budú zálohovať a ktoré by mali ísť ešte do žltých nádob s plastom,
 • či budú musieť nahlasovať údaje správcovi aj prevádzkovatelia malých bufetov a predajní.

Učiť sa o zálohovom systéme dá od krajín, kde zálohovanie zaviedli už dávnejšie alebo nedávno. Patria sem Holandsko, Nemecko, škandinávske krajiny, Estónsko, Litva, Chorvátsko, kde miera recyklácie PET fliaš a plechoviek dosahuje od 85 do 95 %. “To je dôvod, prečo zálohovanie na Slovensku našlo podporu u výrobcov a nakoniec aj u obchodníkov,” myslí si L. Morvai.

“Je to vlastne podobne ako dnes systém rozšírenej zodpovednosti výrobcu, ale zapája aj posledný článok, teda spotrebiteľa, ktorého motivuje k ekologickému správaniu. Kúpi si zálohovaný obal, vráti ho na odberné miesto a dostane zálohu naspäť.”

Ambiciózne ciele

Správca si od toho sľubuje, že cenný materiál ako sú PET fľaše a plechovky nebudú končiť voľne pohodené. Takýto odpad by sa mal minimalizovať, ako je tomu aj v krajinách, ktoré zálohovanie zaviedli. Prináša to úsporu nákladov aj pre obce a mestá. “Veríme, že tento systém stimuluje environmentálne správanie spotrebiteľa aj v iných druhoch odpadu.”

Konzorcium združení verí vo zvýšenie miery zberu nápojových obalov zo súčasných 60 % (2018) na predpokladaných 90 % do roku 2025. K takémuto cieľu sa prihlásilo dobrovoľne, hoci európska legislatíva stanovuje dosiahnutie 90 % do roku 2029 a pre plechovky cieľ neexistuje.

Ak by sa podarilo vyzbierať 90 % obalov, išlo by o zhruba 1,2 mld. obalov (750 mil. PET fliaš + 450 mil. plechoviek). Vysoká miera zberu nápojových obalov je dôležitá pre dostatok recyklovaného materiálu, z ktorého sa vyrábajú nové obaly. Plastové fľaše by do roku 2025 mali obsahovať aspoň 25 % recyklátu, 30 % do roku 2030.   

Čo sa bude zálohovať a čo nie

Od budúceho roku sa teda budú zálohovať všetky jednorazové obaly na nápoje. Patria sem plastové fľaše (PET, HDPE, PP) a plechovky (hliník, železo) s objemom 0,1 až 3 litre. Pod pojmom nápoje sa rozumejú kvapalné požívatiny s obsahom vody viac než 80 %, schopné uspokojovať fyziologickú potrebu vody. Mlieko nespĺňa definíciu nápoja, preto tieto obaly nebudú zálohované.

Medzi zálohované nápoje teda patria: sýtené aj nesýtené sladené nápoje, minerálne aj ochutené vody, ovocné šťavy a nápoje, ľadové čaje a kávy (bez mlieka), športové a energetické nápoje, pivo, cider, perry, radler, ovocné víno. Nezálohovujú sa sirupy, mlieko, mliečne nápoje, rastlinné náhrady ako napríklad mandľové mlieko,  alkoholické nápoje s obsahom alkoholu viac ako 15 %, ani tetrapakové a sklené obaly.

Výška zálohy je jednotná pre plastové aj kovové obaly vo výške 15 centov. Táto suma bude uvedená samostatne popri cene samotného nápoja. 

 
 

Zostáva vám 45% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

OZV ENVI - PAK opäť ocenili značkou kvality Superbrands

OZV ENVI - PAK opäť ocenili značkou kvality Superbrands

Prestížnu cenu Business Superbrands Slovakia udeľujú už viac ako desaťročie.

Čo priniesol prvý slovenský Circular Summit

Čo priniesol prvý slovenský Circular Summit

Záujem o cirkulárnu ekonomiku na Slovensku je ohromný. Dôkazom je viac, ako 400 prihlásených na prvý Circular Summit, ktorý sa konal 15. 2. 2024 v Bratislave.

Monitoring odpadového hospodárstva | 26. - 29. 2. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 26. - 29. 2. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.