Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Zálohovanie PET fliaš sa blíži. Čo patrí a nepatrí medzi zálohované obaly?

Súčasná sieť odberných miest nestačí na splnenie ambiciózneho cieľa. Správca chce rozšíriť pokrytie o distribútorov s menšou predajnou plochu, ktorí sa dobrovoľne zapoja do zálohovania.

Zálohovanie PET fliaš sa blíži. Čo patrí a nepatrí medzi zálohované obaly?

Foto: Odpady-portal.sk

Od budúceho roka štartuje zálohovanie plastových a kovových nápojových obalov. V januári 2021 poverilo ministerstvo životného prostredia konzorcium združení založením Správcu zálohového systému. O aktuálnom stave prípravy na spustenie zálohovania informovala Lucia Morvai na konferencii Odpady 2021, organizovanej spoločnosťou Ekos Plus.

Správcu tvoria štyri združenia právnických osôb: Výrobcovia nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, výrobcovia piva, zástupcovia veľkoobchodu a maloobchodu. Tieto združenia spolu zastupujú 80 % všetkých obalov uvádzaných na trh a viac ako 3000 obchodných prevádzok. 

V článku sa dozviete:

 • ktoré európske krajiny zaviedli zálohový systém a môžu slúžiť ako príklad,
 • v čom vidí správca prínosy zálohovania,
 • aké sú ciele EÚ a Slovenska v miere zberu nápojových obalov,
 • čo patrí a nepatrí medzi zálohované nápojové obaly,
 • ako vyzerá sieť odberných miest a ako sa má ďalej rozvíjať,
 • či budú zálohované aj obaly kúpené v zahraničí, alebo fľaše od burčiaku,
 • ktoré obaly sa budú zálohovať a ktoré by mali ísť ešte do žltých nádob s plastom,
 • či budú musieť nahlasovať údaje správcovi aj prevádzkovatelia malých bufetov a predajní.

Učiť sa o zálohovom systéme dá od krajín, kde zálohovanie zaviedli už dávnejšie alebo nedávno. Patria sem Holandsko, Nemecko, škandinávske krajiny, Estónsko, Litva, Chorvátsko, kde miera recyklácie PET fliaš a plechoviek dosahuje od 85 do 95 %. “To je dôvod, prečo zálohovanie na Slovensku našlo podporu u výrobcov a nakoniec aj u obchodníkov,” myslí si L. Morvai.

“Je to vlastne podobne ako dnes systém rozšírenej zodpovednosti výrobcu, ale zapája aj posledný článok, teda spotrebiteľa, ktorého motivuje k ekologickému správaniu. Kúpi si zálohovaný obal, vráti ho na odberné miesto a dostane zálohu naspäť.”

Ambiciózne ciele

Správca si od toho sľubuje, že cenný materiál ako sú PET fľaše a plechovky nebudú končiť voľne pohodené. Takýto odpad by sa mal minimalizovať, ako je tomu aj v krajinách, ktoré zálohovanie zaviedli. Prináša to úsporu nákladov aj pre obce a mestá. “Veríme, že tento systém stimuluje environmentálne správanie spotrebiteľa aj v iných druhoch odpadu.”

Konzorcium združení verí vo zvýšenie miery zberu nápojových obalov zo súčasných 60 % (2018) na predpokladaných 90 % do roku 2025. K takémuto cieľu sa prihlásilo dobrovoľne, hoci európska legislatíva stanovuje dosiahnutie 90 % do roku 2029 a pre plechovky cieľ neexistuje.

Ak by sa podarilo vyzbierať 90 % obalov, išlo by o zhruba 1,2 mld. obalov (750 mil. PET fliaš + 450 mil. plechoviek). Vysoká miera zberu nápojových obalov je dôležitá pre dostatok recyklovaného materiálu, z ktorého sa vyrábajú nové obaly. Plastové fľaše by do roku 2025 mali obsahovať aspoň 25 % recyklátu, 30 % do roku 2030.   

Čo sa bude zálohovať a čo nie

Od budúceho roku sa teda budú zálohovať všetky jednorazové obaly na nápoje. Patria sem plastové fľaše (PET, HDPE, PP) a plechovky (hliník, železo) s objemom 0,1 až 3 litre. Pod pojmom nápoje sa rozumejú kvapalné požívatiny s obsahom vody viac než 80 %, schopné uspokojovať fyziologickú potrebu vody. Mlieko nespĺňa definíciu nápoja, preto tieto obaly nebudú zálohované.

Medzi zálohované nápoje teda patria: sýtené aj nesýtené sladené nápoje, minerálne aj ochutené vody, ovocné šťavy a nápoje, ľadové čaje a kávy (bez mlieka), športové a energetické nápoje, pivo, cider, perry, radler, ovocné víno. Nezálohovujú sa sirupy, mlieko, mliečne nápoje, rastlinné náhrady ako napríklad mandľové mlieko,  alkoholické nápoje s obsahom alkoholu viac ako 15 %, ani tetrapakové a sklené obaly.

Výška zálohy je jednotná pre plastové aj kovové obaly vo výške 15 centov. Táto suma bude uvedená samostatne popri cene samotného nápoja. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Miroslav Jakuš: Český ISOH neprišiel skokovo, ale prešiel evolúciou. V tom je jeho sila

Miroslav Jakuš: Český ISOH neprišiel skokovo, ale prešiel evolúciou. V tom je jeho sila

Tajomstiev úspechu českého Informačného systému odpadového hospodárstva je hneď niekoľko.

Ako sa Franta Vopršálek z Čučelákovic triediť odpad nenaučil a koľko ho to bude stáť

Ako sa Franta Vopršálek z Čučelákovic triediť odpad nenaučil a koľko ho to bude stáť

Možno ľudia začnú odpad jesť alebo zakopávať na záhrade. To bude to predchádzanie vzniku, komentuje Jan Krišpín z Eveco Brno absenciu ZEVO zariadení.

Samosprávy jednej z OZV vlani vytriedili o 18 % viac odpadu. Čomu za to vďačia?

Samosprávy jednej z OZV vlani vytriedili o 18 % viac odpadu. Čomu za to vďačia?

Ľudia triedia odpad zodpovednejšie a lepšie, stále je však čo zlepšovať, upozorňuje odborníčka.