Vývoj cien druhotných surovín si podľa ministerstva nevyžaduje, aby sa v priebehu roka 2021 menili minimálne sadzby určené vyhláškou.
Ceny druhotných surovín na svetových trhoch v roku 2021, minimálne sadzby, ktorými Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) reguluje výšku tzv. recyklačných poplatkov, sa však meniť nebudú. Vyplýva to z reakcie rezortu na otázky Odpady-portal.sk.
V tomto článku sa dozviete:
- prečo je podľa MŽP potrebné recyklačné poplatky regulovať,
- ako ministerstvo vidí výšku minimálnych sadzieb na rok 2022,
- kedy má regulácia recyklačných poplatkov vyhláškou č. 373/2015 Z. z. skončiť.
MŽP: Systém bol podfinancovaný
Poplatky za triedený zber a zhodnocovanie obalov a neobalových výrobkov, tzv. recyklačné poplatky, ktoré zberovým spoločnostiam uhrádzajú organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV), sú horúcou témou slovenské odpadového hospodárstva už takmer rok.
Cenovú reguláciu triedeného zberu umožnila novela zákona o odpadoch, ktorú MŽP predstavilo v septembri 2020. Tabuľku s konkrétnymi sadzbami recyklačných poplatkov v prílohe príslušnej vyhlášky rezort pri novelizácii zákona nechal nevyplnenú, následne v októbri 2020 však už ministerstvo ukázalo aj presné sadzby na určenie nákladov na zabezpečenie triedeného zberu a zhodnotenia odpadov.
Postup ministerstva vtedy kritizovali viacerí účastníci trhu, ako aj Protimonopolný úrad SR. Ten upozornil, že prijatá vyhláška nie je v súlade so zákonom. Do jeho finálneho znenia sa totiž počas legislatívneho procesu poslaneckým pozmeňujúcim návrhom dostalo ustanovenie o „ekonomicky oprávnených nákladoch,“ kým pôvodný návrh MŽP počítal s určovaním minimálnych cien.
V prílohe 12a k vyhláške MŽP SR č. 373/2015 Z. z. o rozšírenej zodpovednosti výrobcov však envirorezort pri určení jednotlivých sadzieb uplatnil formuláciu „cena od.“ Takýto postup ministerstvo vysvetlilo tým, že nejde o určenie ceny, v dôsledku čoho vyhláška zákonu neodporuje.
Zavedenie samotnej cenovej regulácie triedeného zberu MŽP obhajovalo tým, že systém triedeného zberu je finančné poddimenzovaný a určenie minimálnych sadzieb za jednotlivé materiály ho pomôže stabilizovať. Podobne rezort argumentuje aj sedem mesiacov od 1. januára 2021, kedy sa regulácia recyklačných poplatkov dostala do praxe.
„Do roku 2021 si jednotlivé OZV sami nastavovali výšku poplatkov podľa nákladov, ktoré mali so zabezpečovaním triedeného zberu, zhodnotenia a recyklácie jednotlivých obalových komodít. Nakoľko však dochádzalo k neúmernému podfinancovaniu celého systému, ministerstvo pristúpilo v roku 2021 k regulácii výšky poplatkov práve zavedením minimálnej sadzby,“ uviedla Monika Szabó z Tlačového oddelenia MŽP.
Sadzby na rok 2022 nezmenia, regulácia je dočasná
O úprave minimálnych sadzieb recyklačných poplatkov na rok 2021 ministerstvo neuvažuje, a to ani s ohľadom na aktuálny vývoj cien druhotných surovín. „Výška sadzieb na určenie nákladov na zabezpečenie triedeného zberu a zhodnocovania odpadov z obalov a neobalových výrobkov, ustanovená v spomínanej prílohe k vyhláške, sa podľa § 28a použije len v kalendárnom roku 2021,“ reagovala M. Szabó.
Zostáva vám 23% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.