Biodegradovateľné plasty by sa dali recyklovať na montážnu penu | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Biodegradovateľné plasty by sa dali recyklovať na montážnu penu

Biologicky odbúrateľné príbory by mohli mať ďalšie využitie. Vedcom sa podarilo expandovať ich na penu, ktorá sa dá zužitkovať napríklad na izoláciu v stavebníctve.

Biodegradovateľné plasty by sa dali recyklovať na montážnu penu

Foto: Depositphotos

Recyklácia biodegradovateľných plastov

Hlavnou ideou biologicky odbúrateľných plastov je, že oproti obyčajným plastom majú byť menšou záťažou pre životné prostredie. Keďže sú však špeciálne vyrobené tak, aby sa rýchlo rozložili, nemožno ich recyklovať.

Vedci z University of Canterbury na Novom Zélande vyvinuli metódu, prostredníctvom ktorej sa biologicky odbúrateľné plastové nože, lyžičky a vidličky dajú premeniť na penu, ktorú je možné použiť na izolačné účely v stavebníctve alebo na výrobu plávacích pomôcok.

Biodegradovateľné príbory, ktoré sa predtým považovali za plast, ktorý sa nedá premeniť na penu, výskumníci umiestnili do komory naplnenej oxidom uhličitým. So zvyšujúcim sa tlakom plyn prenikal do plastu a keď náhle tlak v komore uvoľnili, oxid uhličitý v plaste expandoval a vznikla pena.

Autor štúdie Heon Park, ktorý na novozélandskej univerzite pôsobí ako vyučujúci, proces prirovnáva k otvoreniu plechovky bublinkového nápoja, čím dochádza k uvoľneniu sýtiaceho plynu.

Hľadanie vyhovujúcej štruktúry

„Keď správne nastavíme teplotu a tlak, vznikajú podmienky na výrobu kvalitnej peny. Nie každá teplota a tlak sú vhodné. My sme zistili, aká teplota alebo aký tlak sú najlepšie na to, aby sa z týchto plastov stala pena,“ vysvetľuje Heon Park.

Vždy, keď sa plast recykluje, stráca časť svojich vlastností, predovšetkým pevnosť. Peny sú preto ideálnym novým materiálom, ktorý sa z nich môže vyrobiť, pretože pri ich použití väčšinou nie je potrebné, aby boli pevné.

„S každým cyklom recyklácie sa plasty znehodnocujú. Povedzme, že máme biologicky odbúrateľnú lyžicu. Ak by sme ju po jednom použití zrecyklovali opäť do formy lyžice, pravdepodobne by sa nám rozpadla pri použití,“ uvádza vedec.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zarátali výrobňu TAP aj kompostáreň. Podklad MŽP o MBÚ sa rozchádza s realitou

Zarátali výrobňu TAP aj kompostáreň. Podklad MŽP o MBÚ sa rozchádza s realitou

Oslovili sme prevádzky, ktoré ministerstvo zahrnulo do zoznamu aktívnych zariadení na úpravu zmesového komunálneho odpadu.

Funguje už 12 zariadení na úpravu odpadu, odkazuje ministerstvo obciam (+MAPA)

Funguje už 12 zariadení na úpravu odpadu, odkazuje ministerstvo obciam (+MAPA)

Parametre biologickej stability odpadu dokážu vyhodnotiť momentálne len dve akreditované laboratóriá, priznáva envirorezort.

Skládkujeme viac nebezpečného odpadu, ukázali najnovšie dáta MŽP

Skládkujeme viac nebezpečného odpadu, ukázali najnovšie dáta MŽP

Veľkú časť vyprodukovaného odpadu štát nevie identifikovať. Skrýva sa pod kategóriou „iné nakladanie“.