Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Označovanie obalov v EÚ treba urgentne harmonizovať, požadujú asociácie

Spotrebitelia podľa zástupcov obalového priemyslu potrebujú relevantné a konzistentné informácie o tom, ako správne nakladať s obalmi. Komisia sľúbila, že väčšia harmonizácia by sa mohla týkať aj iných oblastí.

Označovanie obalov v EÚ treba urgentne harmonizovať, požadujú asociácie

Foto: Depositphotos

V Európskej únii (EÚ) neexistujú jasné a harmonizované normy pre označovanie výrobkov. Zástupcovia obalového priemyslu a výrobcovia spotrebného tovaru nedávno zaslali Európskej komisii list, v ktorom ju vyzývajú, aby urýchlene prijala opatrenia na zabezpečenie spoločného prístupu k označovaniu odpadov z obalov s cieľom zachovať voľný pohyb tovaru v rámci EÚ a podporiť opatrenia udržateľnosti.

„V priebehu minulého roka bolo priemyselné odvetvie konfrontované s trendom odlišných národných požiadaviek na označovanie obalov a informácií, čo je nielen v rozpore s prebiehajúcim úsilím na úrovni EÚ, ktoré má smerovať k väčšej harmonizácii zberu a triedenia odpadu, ale má to za následok aj vážne narušenie jednotného trhu a následne oslabenie cieľov udržateľnosti Európy,“ vysvetľujú zástupcovia priemyslu.

Tieto národné požiadavky na označovanie a poskytované informácie nútia spoločnosti vytvoriť niekoľko iterácií svojich obalov, aby vyhoveli spomínaným požiadavkám, prípadne sú donútení používať nálepky na pridanie alebo prekrytie určitých označení. Takéto národné opatrenia môžu mať okrem zvýšených nákladov a prevádzkových vplyvov na výrobné linky aj negatívny vplyv na veľkosť obalov a ich recyklovateľnosť a vytvárajú ďalší zmätok u spotrebiteľov.

Spotrebitelia potrebujú relevantné a konzistentné informácie

Podľa asociácií predstavuje súčasné preskúmanie smernice o obaloch a odpadoch z obalov skvelú príležitosť na stanovenie spoločných požiadaviek na to, ktoré informácie by sa mali poskytovať spotrebiteľom a ako by sa to malo uskutočnovať, vrátane využívania digitálnych riešení, ktoré môžu poskytnúť požadované informácie bez toho, aby bolo potrebné zväčšovať veľkosť balenia.

Zároveň pripomínajú, že aktivita iniciovaná Komisiou s cieľom harmonizovať triedený zber, ako to vyžaduje rámcová smernica o odpade, bude kľúčová pre zaistenie efektívnosti harmonizovaných požiadaviek na označovanie.

Zástupcovia priemyslu však zdôrazňujú, že tento vývoj zaberie určitý čas. Medzitým je preto dôležité zamerať sa na konkrétne a naliehavé opatrenia na zastavenie šírenia jednostranných a rozdielnych vnútroštátnych opatrení.

RECobal

„Ako zástupcovia obalového priemyslu a výrobcov spotrebných výrobkov plne podporujeme potrebu lepšieho zberu a triedenia odpadu s cieľom podporiť prechod na obehové hospodárstvo. Poskytovanie relevantných a konzistentných informácií spotrebiteľom o tom, ako správne nakladať s výrobkami a ich obalmi, je nevyhnutné na zvýšenie miery zberu, ako aj kvality vyzbieraného materiálu,“ uvádzajú spoločne v liste.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvá sa nedohodli, odpadu pribudne. Výrobcovia cigariet zväčšujú škatuľky

Ministerstvá sa nedohodli, odpadu pribudne. Výrobcovia cigariet zväčšujú škatuľky

Nové environmentálne pravidlá majú nezamýšľaný dopad: viac odpadu a viac emisií.

Na Orave sa začína odstraňovať stará environmentálna záťaž, sanácia vyjde na 6,4 mil. eur

Na Orave sa začína odstraňovať stará environmentálna záťaž, sanácia vyjde na 6,4 mil. eur

Sanačné práce zrealizuje dvojica firiem.

Tretie kolo Mestského bazára v Bratislave našlo využitie pre 10,8 ton predmetov

Tretie kolo Mestského bazára v Bratislave našlo využitie pre 10,8 ton predmetov

Z výnosov Mestského bazára chce OLO financovať prvé reuse centrum v Bratislave.