NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Rapídny prechod na čisté zdroje energie prináša nové výzvy pre oblasť odpadov

Objem odpadových materiálov z fotovoltiky má do roku 2030 narásť o tritisíc percent. Podľa Európskej environmentálnej agentúry nás čakajú veľké výzvy. Ako sa s nimi popasovať?

Rapídny prechod na čisté zdroje energie prináša nové výzvy pre oblasť odpadov

Foto: Depositphotos

Ak má Európa dosiahnuť stanovené klimatické ciele, potrebuje zabezpečiť rýchly presun smerom k obnoviteľným zdrojom energie.

Medzi tieto technológie patria napríklad veterné turbíny, solárne fotovoltické panely a batérie. Problémom však je, že inštalácia, údržba a obnova tejto infraštruktúry si vyžaduje značné zdroje vrátane mnohých materiálov uvedených v zozname takzvaných kritických surovín v rámci EÚ.

Odhaduje sa, že odpad na konci životnosti pochádzajúci z takejto infraštruktúry narastie až 30-násobne v priebehu nasledujúcej dekády, čo so sebou prináša významné príležitosti na zníženie spotreby vzácnych surovín recykláciou kovov a ďalších cenných zdrojov späť do výrobných systémov.

Podľa najnovšej správy Európskej environmentálnej agentúry (EEA) je uplatňovanie zásad obehového hospodárstva v danom sektore prístupom, ktorý je prospešný pre oba spomínané problémy, teda zabezpečenie klimatických cieľov a riešenie výzvy súvisiacej s odpadom. Pomôcť môže zavedenie opatrení, ako sú prísnejšie požiadavky na ekodizajn, zvýšený dôraz na opravy a modernizáciu a ciele v oblasti recyklácie špecifické pre vybrané materiály.

Odpad bude rásť závratnou rýchlosťou

Správa EEA sa zameriava na aspekt odpadu, ktorý je vygenerovaný troma hlavnými typmi infraštruktúry obnoviteľnej energie. Sú nimi solárne fotovoltické články na výrobu elektriny, veterné turbíny a batérie na uchovávanie energie. Správa je podložená analýzou vznikajúcich tokov odpadu súvisiacich s energetickou transformáciou. Štúdia identifikovala kľúčové hybné sily a rámcové podmienky, ktoré sú nevyhnutné na realizáciu riešení na zlepšenie obehovosti obnoviteľnej energie.

Produkcia odpadu súvisiaca s rozvíjajúcimi sa prúdmi spomínaných typov energetickej infraštruktúry je v súčasnosti pomerne nízka, pretože zariadenia sú relatívne nové a vo všeobecnosti ešte nevyčerpali svoju životnosť.

Problémom však je, že produkcia odpadu v tomto odvetví v budúcnosti dramaticky vzrastie, pričom si podľa EEA vyžaduje okamžitú pozornosť tvorcov politík. Tento nárast bude náročné zvládnuť, aj keď existujú značné potenciálne výhody, keďže väčšina vznikajúceho odpadu buď patrí do zavedených recyklačných systémov (napríklad oceľ, sklo, hliník), alebo ide o kritické suroviny s vysokou hodnotou.

Podľa odhadov by mal do roku 2030 narásť objem odpadových materiálov z fotovoltiky o 3 000 %, z veternej energie o 200 % a z elektromobility o 600 %.

Foto: EEA

Pri dosahovaní klimatických cieľov nemôžeme zabudnúť na súvisiace výzvy

 
 

Zostáva vám 76% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

V zákone o odpadoch je chyba. Prepis môže byť mätúci

V zákone o odpadoch je chyba. Prepis môže byť mätúci

/Aktualizované 5.12./ Slovo, ktoré je odlišné v schválenom pozmeňujúcom návrhu a v Zbierke zákonov, môže viesť k nejasnej interpretácii povinnosti upravovať odpad.

Kam so starými liekmi? Treba ich správne triediť, upozorňujú odborníci

Kam so starými liekmi? Treba ich správne triediť, upozorňujú odborníci

Staré a exspirované lieky nepatria do koša ani do kanalizácie. Ideálne miesto na odovzdanie je lekáreň. To však neplatí pre výživové doplnky.

Pokračujú zmätky. Ministerstvo mení pravidlá pre elektronické ohlásenia cez ISOH

Pokračujú zmätky. Ministerstvo mení pravidlá pre elektronické ohlásenia cez ISOH

Viacero otázok je stále nevyjasnených a čas sa kráti, upozorňujú experti. Elektronický formulár chce ministerstvo sprístupniť na testovanie 9. decembra.

X
X
X
X