NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Na skládkach odpadov sa mrhá energiou

Slovensko sa zaviazalo znižovať mieru skládkovania. Reálne sa však produkuje čoraz viac odpadu. Hoci sa triedi, objem na skládkach sa zvyšuje.

Na skládkach odpadov sa mrhá energiou

Foto: Odpady-portal.sk

Odpad je reálny problém Slovenska. Hoci sa každoročne zvyšuje percento vytriedeného odpadu, zvyšuje sa aj celkový objem odpadu, ktorý vyprodukujú naše domácnosti, a z roka na rok končí viac smetí bez využitia na skládkach.

Odpad, ktorý sa nedá recyklovať a znova využiť, je v mnohých krajinách cenným zdrojom energie. Využíva sa na výrobu elektriny, tepla, či ohrev vody. Napríklad Nemecko a Francúzsko majú viac ako 120 moderných spaľovní odpadu – tzv. ZEVO, kým na Slovensku sú len dve.

Ide o ekologický paradox, kde na jednej strane stoja predsudky, že spaľovanie odpadu zaťažuje životné prostredie, a na druhej strane fakty a skúsenosti z reálneho zhodnocovania odpadu na energetické účely. Pritom je dokázané, že skládkovanie zaťažuje životné prostredie mnohonásobne viac.

„Napriek existencii lepších alternatív a napriek tomu, že sú k dispozícii štrukturálne fondy na financovanie lepších možností, mnohé členské štáty ešte stále ukladajú komunálny odpad v obrovských množstvách na skládky, čo je najhoršia možnosť pre odpadové hospodárstvo.”

“Hodnotné zdroje sa zavážajú, možné prínosy pre hospodárstvo sa strácajú, v sektore odpadového hospodárstva sa nevytvárajú nové pracovné miesta a trpí aj naše zdravie a životné prostredie. Takýto prístup sa dá v súčasnej ekonomickej situácii len ťažko obhájiť,“ skonštatoval komisár EÚ pre životné prostredie Janez Potočnik aj na margo Slovenska.

Za posledné desaťročie sme totiž zvýšili produkciu komunálneho (nevytriedeného) odpadu o celú tretinu. Je to najviac v rámci krajín EÚ.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. Igor24.09.2021 (15:04)
    záver článku hovorí za všetko: "odpad končiaci na skládkach je škodlivejšie riešenie než energetické zhodnocovanie.Skládky sú významným zdrojom skleníkových plynov. Odpad sa na nich rozkladá v štyroch fázach desiatky rokov, pričom sa do atmosféry uvoľňuje metán a oxid uhličitý. Okrem nich unikajú z kôp odpadu aj iné nebezpečné látky v podobe plynov, vodných roztokov a jemného prachu. " kde ešte uhýbame? kam chceme smerovať, keď sa tvárime že treba recyklovať, zároveň sa nič nerobí pre infraštruktúru zhodnocovania a stále viac ako 48% skládkujeme?

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mali by vlády plánovať kapacity energetického zhodnocovania odpadov? (+ tabuľka)

Mali by vlády plánovať kapacity energetického zhodnocovania odpadov? (+ tabuľka)

Viaceré krajiny vykazujú vyššie kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov, než je ich produkcia komunálnych odpadov. Trh reaguje inak, než zámery plánovačov.

Názor. Krízu s plastovým odpadom nevyrieši recyklácia, ale zníženie jeho rastu

Názor. Krízu s plastovým odpadom nevyrieši recyklácia, ale zníženie jeho rastu

Aj najrozšírenejšia forma chemickej recyklácie je v súčasnosti len formou čiastočnej recyklácie, píše Monika Medovičová zo združenia Priatelia Zeme – SPZ.

Skládky odpadov: kde sú, koľko je na nich miesta a dokedy majú súhlasy (+mapa)

Skládky odpadov: kde sú, koľko je na nich miesta a dokedy majú súhlasy (+mapa)

Pozreli sme sa na aktuálne čísla o naplnenosti slovenských skládok. Prinášame veľký prehľad spolu s údajmi o ich prevádzkovateľoch.

X
X
X
X