NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Z mikroplastov sa uvoľňujú znečisťujúce látky do vrchných vrstiev pôdy, tvrdí štúdia

Vedci zistili, že plastové čiastočky nevypúšťajú kontaminanty do podzemných vôd, ako sa pôvodne predpokladalo.

Z mikroplastov sa uvoľňujú znečisťujúce látky do vrchných vrstiev pôdy, tvrdí štúdia

Foto: Pexels

Prostredníctvom kompostu, splaškového kalu a používaním mulčovacích fólií končí v pôde veľké množstvo nanoplastov a mikroplastov, ktoré so sebou navyše nesú rôzne znečisťujúce látky.

V novej štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Communications Earth & Environment, vedci z Viedenskej univerzity píšu, že napriek predpokladom sa kontaminanty z plastových častíc neuvoľňujú do podzemných vôd.

K ich uvoľňovaniu však dochádza vo vrchných vrstvách pôdy a hoci vo všeobecnosti mikroplasty znečisťujúcimi látkami nekontaminujú podzemné vody, majú negatívny vplyv na pôdne mikróby a plodiny, ktoré na poliach rastú.

Kontaminanty do pôdy prenikajú s plastovými časticami

V odpadovej vode a v tokoch riek mikroplasty prenikajú do oceánov, vietor zase plastové častice zanáša aj do najodľahlejších častí Zeme. Za plastové znečistenie poľnohospodárskej pôdy však v oveľa väčšej miere môže samotné poľnohospodárstvo, keďže hnojivá, kompost alebo splaškový kal a zvyšky poľnohospodárskych mulčovacích fólií v sebe nesú veľké množstvo plastových častíc.

Takzvané makroplasty, mikroplasty a nanoplasty sa prostredníctvom nich ľahko dostanú do poľnohospodárskej pôdy – podľa súčasných odhadov napríklad v jednom kilograme splaškového kalu môže do pôdy preniknúť až 300 000 plastových častíc a s nimi aj veľké množstvo znečisťujúcich látok.

„Plast vždy obsahuje pridané látky, vďaka ktorým nadobúda určité vlastnosti, dodávajú mu odolnosť alebo určujú jeho farbu. Na plastové častice sa okrem toho môžu naviazať kontaminanty, napríklad pesticídy alebo zvyšky liečiv,“ vysvetľuje Stephanie Castan, vedúca autorka štúdie, ktorá je v súčasnosti doktorandkou na Viedenskej univerzite.

Vo výskume vedkyňa s kolegami spochybňujú bežný predpoklad, že mikroplasty zanášajú znečisťujúce látky do podzemných vôd. Je isté, že znečisťujúce látky sa z plastových častíc do životného prostredia časom uvoľnia, vedcov však zaujímalo, kedy presne k tomu dochádza.

ECOREC

Preto sa rozhodli preskúmať, či plastové častice môžu transportovať znečisťujúce látky až do podzemných vôd. Dospeli k jasnému záveru: „Naše výpočty ukazujú, že k tomu spravidla nedochádza. Znečisťujúce látky zostávajú v horných vrstvách poľnohospodárskej pôdy, pretože z polymérov sa uvoľňujú už tam,“ hovorí vedúci výskumného tímu Thilo Hofmann.

foto: Pexels

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V časti Nórska sa rozhodli vyhadzovať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

V časti Nórska sa rozhodli vyhadzovať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

Región stavil na plne automatizovanú triedičku zmesového odpadu so zariadeniami na spracovanie plastov a triedenie papiera, ako aj na zrušenie triedeného zberu plastov. Výsledky prekvapujú.

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohované PET fľaše a plechovky majú smerovať naspäť do obchodov. Ministerstvo tvrdí, že adekvátne tomu treba znížiť nároky na poskytovaný objem nádob pre plast a kovy.

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Ministerstvo životného prostredia chce tiež nastaviť nové pravidlá pre kompostárne a zaviesť triedený zber textilu.