NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Cirkulárna ekonomika nie je všeliekom, v ktorý mnohí dúfali, tvrdia odborníci

Odborníci v novej štúdii konštatujú, že obehové hospodárstvo sa môže stať kontraproduktívne, pokiaľ ho neprestaneme označovať ako všeliek na všetky druhy environmentálnych problémov.

Cirkulárna ekonomika nie je všeliekom, v ktorý mnohí dúfali, tvrdia odborníci

Foto: Depositphotos

V posledných rokoch sa obehové hospodárstvo stalo vedúcou zásadou a mantrou priemyselných a environmentálnych politík. Podľa tímu výskumníkov z Lancaster University Management School, Lund University a Royal Institute of Technology vo Švédsku je však definícia obehového hospodárstva nejasná a postráda podstatu.

V novej štúdii publikovanej v odbornom recenzovanom časopise Journal of Industrial Ecology vedci tvrdia, že obehové hospodárstvo sa môže stať kontraproduktívne, pokiaľ ho neprestaneme označovať ako všeliek na všetky druhy environmentálnych problémov.

Autori štúdie zároveň zdôrazňujú, že kritika obehového hospodárstva nespochybňuje koncept obehovosti ako takej.

„Ide skôr o to, ako sú predpokladané výhody založené na nezrovnalostiach, neúplnom obrázku, skrytých predpokladoch, agendách a nejasných dôsledkoch. Toto sú otázky, ktoré si musíme položiť: Ako vieme, že dané cirkulárne riešenie je dobré pre životné prostredie? Kto z toho má prospech a kto nie? Vymaže sa tým lineárna ekonomika?“ pýta sa Hervé Corvellec, hlavný autor štúdie.

Vplyv konceptu sa nedá zmerať, tvrdia odborníci

Hoci sa obehové hospodárstvo stalo známym a uznávaným modelom využívaným rôznymi podnikmi, regiónmi, mestami a mimovládnymi organizáciami na celom svete, menej sa podľa autorov štúdie diskutuje o tom, že tento model bol výraznejšie kritizovaný ako zo strany odborníkov z praxe, tak aj zo strany výskumníkov.

Akademici tak v novej štúdii zostavili zoznam problematických bodov, ktoré sa týkajú tejto oblasti. V prvom rade je podľa nich koncept obehového hospodárstva taký difúzny a rozptýlený, že nie je možné zmerať jeho vplyv. Zahŕňa všetko od recyklačných systémov, prenájmu, výmeny produktov za služby až po vývoj aplikácií pre zdieľanú ekonomiku.

Konferencia ENVIROMANAGEMENT 2024

Autori štúdie takisto tvrdia, že obhajcovia obehového hospodárstva väčšinou ignorujú obrovské množstvo materiálov a výrobkov, ktoré ľudia už nazhromaždili. Tento koncept sa redukuje na otázku výberu medzi lineárnymi a kruhovými výrobkami a nerešpektuje fyzikálne zákony o fyzických obmedzeniach materiálov a zložitosti odpadu, hoci sú tieto otázky kľúčové, ak sa má obehové hospodárstvo stať realitou. 

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Márie Sadloňovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v júnovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 a zaoberá sa problematikou dvoch foriem zberu.

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Samostatná recyklácia obalových odpadov bude znamenať triediace linky pre najmenej 12 druhov obalov, upozorňuje šéf českej OZV.

Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa (KOMENTÁR)

Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa (KOMENTÁR)

Komentár Radovana Kazdu vyšiel v úvodníku júnového vydania štvrťročníka Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 s prílohou ENERGO a VODA.

X
X
X
X