NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Cirkulárna ekonomika nie je všeliekom, v ktorý mnohí dúfali, tvrdia odborníci

Odborníci v novej štúdii konštatujú, že obehové hospodárstvo sa môže stať kontraproduktívne, pokiaľ ho neprestaneme označovať ako všeliek na všetky druhy environmentálnych problémov.

Cirkulárna ekonomika nie je všeliekom, v ktorý mnohí dúfali, tvrdia odborníci

Foto: Depositphotos

V posledných rokoch sa obehové hospodárstvo stalo vedúcou zásadou a mantrou priemyselných a environmentálnych politík. Podľa tímu výskumníkov z Lancaster University Management School, Lund University a Royal Institute of Technology vo Švédsku je však definícia obehového hospodárstva nejasná a postráda podstatu.

V novej štúdii publikovanej v odbornom recenzovanom časopise Journal of Industrial Ecology vedci tvrdia, že obehové hospodárstvo sa môže stať kontraproduktívne, pokiaľ ho neprestaneme označovať ako všeliek na všetky druhy environmentálnych problémov.

Autori štúdie zároveň zdôrazňujú, že kritika obehového hospodárstva nespochybňuje koncept obehovosti ako takej.

„Ide skôr o to, ako sú predpokladané výhody založené na nezrovnalostiach, neúplnom obrázku, skrytých predpokladoch, agendách a nejasných dôsledkoch. Toto sú otázky, ktoré si musíme položiť: Ako vieme, že dané cirkulárne riešenie je dobré pre životné prostredie? Kto z toho má prospech a kto nie? Vymaže sa tým lineárna ekonomika?“ pýta sa Hervé Corvellec, hlavný autor štúdie.

Vplyv konceptu sa nedá zmerať, tvrdia odborníci

Hoci sa obehové hospodárstvo stalo známym a uznávaným modelom využívaným rôznymi podnikmi, regiónmi, mestami a mimovládnymi organizáciami na celom svete, menej sa podľa autorov štúdie diskutuje o tom, že tento model bol výraznejšie kritizovaný ako zo strany odborníkov z praxe, tak aj zo strany výskumníkov.

Akademici tak v novej štúdii zostavili zoznam problematických bodov, ktoré sa týkajú tejto oblasti. V prvom rade je podľa nich koncept obehového hospodárstva taký difúzny a rozptýlený, že nie je možné zmerať jeho vplyv. Zahŕňa všetko od recyklačných systémov, prenájmu, výmeny produktov za služby až po vývoj aplikácií pre zdieľanú ekonomiku.

RECobal

Autori štúdie takisto tvrdia, že obhajcovia obehového hospodárstva väčšinou ignorujú obrovské množstvo materiálov a výrobkov, ktoré ľudia už nazhromaždili. Tento koncept sa redukuje na otázku výberu medzi lineárnymi a kruhovými výrobkami a nerešpektuje fyzikálne zákony o fyzických obmedzeniach materiálov a zložitosti odpadu, hoci sú tieto otázky kľúčové, ak sa má obehové hospodárstvo stať realitou. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Samosprávy jednej z OZV vlani vytriedili o 18 % viac odpadu. Čomu za to vďačia?

Samosprávy jednej z OZV vlani vytriedili o 18 % viac odpadu. Čomu za to vďačia?

Ľudia triedia odpad zodpovednejšie a lepšie, stále je však čo zlepšovať, upozorňuje odborníčka.

Výnosy zo separácie kovov aj úspora za skládkovanie. Pražské ZEVO stavilo na úpravu škvary

Výnosy zo separácie kovov aj úspora za skládkovanie. Pražské ZEVO stavilo na úpravu škvary

Vďaka úprave škvary navýši pražské ZEVO výnosy zo separácie neželezných kovov a prispeje k úspore CO2. Proces tiež môže byť alternatívou k separovanému zvozu kovových obalov.

Zber elektroodpadu na Slovensku funguje, problémom môžu byť budúce recyklačné kapacity

Zber elektroodpadu na Slovensku funguje, problémom môžu byť budúce recyklačné kapacity

Zber elektroodpadu na Slovensku funguje takmer bez problémov, zhodujú sa odborníci. Napriek tomu pred nami stojí niekoľko veľkých výziev.