Cirkulárna ekonomika nie je všeliekom, v ktorý mnohí dúfali, tvrdia odborníci | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Cirkulárna ekonomika nie je všeliekom, v ktorý mnohí dúfali, tvrdia odborníci

Odborníci v novej štúdii konštatujú, že obehové hospodárstvo sa môže stať kontraproduktívne, pokiaľ ho neprestaneme označovať ako všeliek na všetky druhy environmentálnych problémov.

Cirkulárna ekonomika nie je všeliekom, v ktorý mnohí dúfali, tvrdia odborníci

Foto: Depositphotos

V posledných rokoch sa obehové hospodárstvo stalo vedúcou zásadou a mantrou priemyselných a environmentálnych politík. Podľa tímu výskumníkov z Lancaster University Management School, Lund University a Royal Institute of Technology vo Švédsku je však definícia obehového hospodárstva nejasná a postráda podstatu.

V novej štúdii publikovanej v odbornom recenzovanom časopise Journal of Industrial Ecology vedci tvrdia, že obehové hospodárstvo sa môže stať kontraproduktívne, pokiaľ ho neprestaneme označovať ako všeliek na všetky druhy environmentálnych problémov.

Autori štúdie zároveň zdôrazňujú, že kritika obehového hospodárstva nespochybňuje koncept obehovosti ako takej.

„Ide skôr o to, ako sú predpokladané výhody založené na nezrovnalostiach, neúplnom obrázku, skrytých predpokladoch, agendách a nejasných dôsledkoch. Toto sú otázky, ktoré si musíme položiť: Ako vieme, že dané cirkulárne riešenie je dobré pre životné prostredie? Kto z toho má prospech a kto nie? Vymaže sa tým lineárna ekonomika?“ pýta sa Hervé Corvellec, hlavný autor štúdie.

Vplyv konceptu sa nedá zmerať, tvrdia odborníci

Hoci sa obehové hospodárstvo stalo známym a uznávaným modelom využívaným rôznymi podnikmi, regiónmi, mestami a mimovládnymi organizáciami na celom svete, menej sa podľa autorov štúdie diskutuje o tom, že tento model bol výraznejšie kritizovaný ako zo strany odborníkov z praxe, tak aj zo strany výskumníkov.

Akademici tak v novej štúdii zostavili zoznam problematických bodov, ktoré sa týkajú tejto oblasti. V prvom rade je podľa nich koncept obehového hospodárstva taký difúzny a rozptýlený, že nie je možné zmerať jeho vplyv. Zahŕňa všetko od recyklačných systémov, prenájmu, výmeny produktov za služby až po vývoj aplikácií pre zdieľanú ekonomiku.

RECobal

Autori štúdie takisto tvrdia, že obhajcovia obehového hospodárstva väčšinou ignorujú obrovské množstvo materiálov a výrobkov, ktoré ľudia už nazhromaždili. Tento koncept sa redukuje na otázku výberu medzi lineárnymi a kruhovými výrobkami a nerešpektuje fyzikálne zákony o fyzických obmedzeniach materiálov a zložitosti odpadu, hoci sú tieto otázky kľúčové, ak sa má obehové hospodárstvo stať realitou. 

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Názor. Aj kvôli klimatickej kríze je potrebné znížiť výrobu plastov

Názor. Aj kvôli klimatickej kríze je potrebné znížiť výrobu plastov

Špecifickým materiálom, ktorého výroba z fosílnych surovín je uhlíkovo náročná, sú plasty, píše Monika Medovičová zo združenia Priatelia Zeme - SPZ.

Povinná úprava odpadu sa posúva. Čo hovorí trh na rozhodnutie ministerstva? (ANKETA)

Povinná úprava odpadu sa posúva. Čo hovorí trh na rozhodnutie ministerstva? (ANKETA)

Prečítajte si, čo si o posune termínu úpravy odpadu pred skládkovaním myslí deväť relevantných zástupcov odpadového sektora.

Vykážu aj 90 % triedenia. Obce so zberňami sú pri čerpaní peňazí z Envirofondu vo výhode

Vykážu aj 90 % triedenia. Obce so zberňami sú pri čerpaní peňazí z Envirofondu vo výhode

Výška príspevku z Environmentálneho fondu sa podľa zákona odvíja od toho, ako sa obci darí triediť odpad.