NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Britský prieskum spája nedôveru v recykláciu s nedostatkom informácií o osude vytriedeného odpadu po zbere

Dôvera verejnosti v separáciu a recykláciu sa dá posilniť šírením informácií o tom, čo sa s vyseparovanými odpadkami deje po ich odvoze.

Britský prieskum spája nedôveru v recykláciu s nedostatkom informácií o osude vytriedeného odpadu po zbere

Foto: Depositphotos

Spotrebiteľov motivuje dostatok informácií

prieskumu britskej Priemyselnej rady pre obaly a životné prostredie (The Industry Council for Packaging and the Environment, ďalej INCPEN – pozn. red.) vyplýva, že pokles dôvery verejnosti v recykláciu v Anglicku, Škótsku a Walese pramení predovšetkým z nedostatku informácií o tom, čo sa s odpadom deje po zbere.

INCPEN uskutočnila celoštátny prieskum, ktorého za zúčastnilo viac ako dvetisíc občanov a jeho výsledky na jednej strane poukazujú na spojitosť medzi nedostatkom informácií a negatívnymi separačnými návykmi, no tiež naznačujú, že poskytovanie poradenstva v tejto oblasti vedie k zvýšeniu dôvery verejnosti v likvidáciu odpadu.

foto: Pexels

Čo posilňuje dôveru verejnosti v separáciu a recykláciu?

V prieskume INCPEN vyhodnotila niekoľko faktorov, ktoré pozitívne vplývajú na dôveru verejnosti v separáciu a recykláciu odpadu. Zistilo sa, že vo Walese najviac zavážilo poskytovanie informácií, zatiaľ čo medzi obyvateľmi Anglicka okrem poskytovania informácií rezonovalo aj zavedenie spoľahlivej a dobre navrhnutej služby zberu odpadu.

Na dôveru Škótov malo podobne ako u Angličanov najlepší vplyv zabezpečenie spoľahlivých služieb. Na druhom mieste bolo poskytovanie informácií, spolu s efektívnou recykláciou domového odpadu, ktorej boli obyvatelia svedkami vo svojom regióne.

V pozitívnej verejnej mienke voči separácii a recyklácii dosiahol najvyššie skóre Wales so štyridsiatimi tromi percentami obyvateľov s kladným postojom. Škótsko zaznamenalo 36 % a Anglicko 24 %. Dôvera verejnosti v to, že vyseparovaný odpad z kontajnerov umiestnených na ulici sa skutočne recykluje, bola však výrazne nižšia: vo Walese 25 %, v Škótsku 16 % a v Anglicku 9 %.

Prieskum ale tiež ukázal, že postoje verejnosti sa za posledných šesť mesiacov zmenili. Dôvera verejnosti v separáciu vzrástla o 8 % vo Walese a 5 % v Škótsku, pričom mnohí respondenti uviedli, že za posledný polrok buď videli alebo počuli niečo, čo malo skôr pozitívny ako negatívny vplyv na ich dôveru.

Naopak v Anglicku dôvera verejnosti o 4 % klesla, pričom viac respondentov „videlo alebo počulo niečo“, čo ich presvedčenie o separácii ovplyvnilo negatívne.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Výskumníci tvrdia, že odstraňovanie plastového odpadu z vodného prostredia pomocou rôznych technológií rieši problém znečistenia iba minimálne.

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Profesijné združenia očakávajú, že väčšina firiem sa stihne budúci rok technologicky pripraviť. Popísali ako bude o rok vyzerať proces prípravy odpadu pre skládkovaním.

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Zariadenie má zhodnocovať komunálny aj priemyselný odpad.