Envirorezort urobil veľký škrt v eurofondoch na nebezpečný odpad, inej oblasti pridal | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Do recyklácie nebezpečného odpadu poputuje výrazne menej eurofondov

Ministerstvo životného prostredia argumentuje pomalým čerpaním eurofondov a rizikom prepadnutia prostriedkov. Finančné prostriedky preto zvýšilo v inej oblasti.

Do recyklácie nebezpečného odpadu poputuje výrazne menej eurofondov

Foto: Odpady-portal.sk

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) definitívne pristúpilo k zníženiu alokácie na eurofondovú výzvu, ktorá je zameraná na prípravu na opätovné použitie a recykláciu nebezpečných odpadov. Nedávno však zároveň informovalo, že navýši objem finančných prostriedkov do inej oblasti odpadového hospodárstva.

Podľa envirorezortu bolo preskupenie eurofondov nevyhnutné z dôvodu potreby vyčerpania zdrojov Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP) do konca roka 2023, ktoré predstavujú takmer tri miliardy eur, v súlade s pravidlom n + 3, a predísť tak prepadnutiu finančných prostriedkov.

V článku sa dozviete:

  • do akých oblastí chce MŽP nasmerovať viac eurofondov,
  • o aký objem znížilo alokáciu na nebezpečné odpady,
  • aká je voľná alokácia na recykláciu nebezpečných odpadov po spomínanej úprave,
  • v akej oblasti MŽP nedávno zvýšilo alokáciu,
  • akých projektov sa týkajú spomínané výzvy.

MŽP SR už pred niekoľkými mesiacmi avizovalo, že viac finančných prostriedkov v rámci OP KŽP by malo smerovať na nakladanie s komunálnym odpadom, a to predovšetkým na aktivity zamerané na podporu triedeného zberu komunálnych odpadov a zhodnocovania biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov, čím chce rezort podporiť mestá a obce, ktoré mali v tomto roku povinnosť zaviesť triedený zber BRKO.

Denník Odpady-portal.sk už koncom júla informoval o tom, že Slovensko má problém s čerpaním eurofondov na nebezpečný odpad, pričom od roku 2016 v eurofondových výzvach uspeli len dve firmy a podarilo sa vyčerpať len šesť percent z celkového balíka. Od otvorenia výzvy pred piatimi rokmi sa tak z celkovej alokácie 40 miliónov eur podarilo minúť len sumu 2,5 milióna eur.

Prvou firmou, ktorej sa z výzvy podarilo získať nenávratný finančný príspevok v objeme 1,26 milióna eur na zariadenie na recykláciu nebezpečných odpadov, bola spoločnosť DOPABAL.

Druhou úspešnou firmou bola spoločnosť ELEKTRO RECYCLING, ktorá v roku 2018 získala rovnako veľký finančný príspevok vo výške 1,26 milióna eur na nákup technologických zariadení na zvýšenie efektivity spracovania nebezpečných odpadov. Od roku 2018 tak v procese neuspel žiaden ďalší subjekt.

Alokácia klesla o viac ako 30 miliónov eur

Envirorezort preto dnes (8. novembra) oficiálne oznámil, že z dôvodu nízkeho dopytu žiadateľov v rámci tejto výzvy a potreby navýšenia alokácie v iných výzvach v oblasti odpadového hospodárstva pristúpil k zníženiu alokácie na výzvu zameranú na prípravu na opätovné použitie a recykláciu nebezpečných odpadov, a to o 32 miliónov eur.

Znamená to teda, že po úprave dosahuje celková alokácia objem osem miliónov eur.

Keďže suma 2,5 milióna eur bola už v rámci balíka vyčerpaná, voľná alokácia zo zdrojov EÚ predstavuje 5,4 milióna eur.

O príspevok sa môžu aj naďalej uchádzať malé, stredné aj veľké podniky zo všetkých krajov Slovenska okrem bratislavskej župy, pričom eurofondy môžu pokryť maximálne 55 % nákladov na projekt, v závislosti od regiónu.

V rámci prípravy na opätovné použitie budú podporené projekty so zameraním na výstavbu nových zariadení pre prípravu na opätovné použitie nebezpečných odpadov, ako aj na nákup technológií a hnuteľných vecí pre prípravu na opätovné použitie.

MEVA-SK

V oblasti recyklácie nebezpečných odpadov zase MŽP SR z eurofondov podporí výstavbu nových alebo rekonštrukciu existujúcich zariadení na recykláciu nebezpečných odpadov či nákup technológií a hnuteľných vecí na recykláciu nebezpečných odpadov vrátane technológií a hnuteľných vecí určených na úpravu odpadov ako súčasť technológie recyklácie.

Viac prostriedkov na BRKO

 
 

Zostáva vám 29% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Odsabotovali nám energetické využitie odpadu, reaguje hlavné mesto na rozhodnutie vlády

Odsabotovali nám energetické využitie odpadu, reaguje hlavné mesto na rozhodnutie vlády

Cenové stropy a odvody z nadmerných príjmov pre výrobcov elektriny ohrozili projekt v rámci zariadenia na energetické využitie odpadu v Bratislave. Mestský podnik tak príde o milióny eur.

Navrhujú monopolný systém RZV. MŽP zverejnilo kľúčovú štúdiu o textilnom odpade

Navrhujú monopolný systém RZV. MŽP zverejnilo kľúčovú štúdiu o textilnom odpade

Inšpiráciu môžeme hľadať vo francúzskom systéme, v prípade kontroly sa môžeme inšpirovať napríklad aj slovenským systémom zálohovania.

Čaká sa na nové nariadenie pre obaly. Treba viac udržateľných výrobkov, odkazuje slovenský envirorezort

Čaká sa na nové nariadenie pre obaly. Treba viac udržateľných výrobkov, odkazuje slovenský envirorezort

Vlastnú pozíciu k návrhom Európskej komisie chystá aj MŽP SR. Pýtali sme sa na podrobnosti.