NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Izraelčania získavajú odmeny za zbieranie odpadkov z prírody. Body z aplikácie môžu vymeniť za rôzne tovary

Izraelský startup sa snaží zmeniť návyky ľudí premenou zbierania odpadkov z prírody na hru, za ktorú dobrovoľníci získavajú odmeny.

Izraelčania získavajú odmeny za zbieranie odpadkov z prírody. Body z aplikácie môžu vymeniť za rôzne tovary

Foto: Depositphotos

Zbierajú mince v mobilnej aplikácii

V Izraeli funguje mobilná aplikácia, ktorá má motivovať občanov, aby boli ohľaduplnejší k životnému prostrediu. Za zbieranie odpadkov pohodených vo verejnom priestore dostávajú odmeny. Podľa spravodajskej agentúry AFP sa krajina nachádza vysoko vo svetovom rebríčku množstva odpadu vyprodukovaného na obyvateľa.

V novej aplikácii, ktorá sa nazýva Clean Coin, získa používateľ za každé vrece, ktoré naplní odpadom, desať virtuálnych mincí, za ktoré si môže uplatniť zľavu za rôzne výrobky od partnerských spoločností, vymeniť ich priamo za hotovosť alebo ich venovať charitatívnej organizácii.

Používateľ môže zároveň odfotiť miesto, ktoré je značne znečistené odpadkami, a označiť ho, čím sa v podobe čiernej bodky pridá na interaktívnu mapu, kde ho uvidia ostatní používatelia, ktorí sa môžu rozhodnúť, že ho prídu vyčistiť.

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ startupu Clean Coin Adam Ran pre agentúru AFP vysvetlil, že pri prezeraní fotografií v aplikácii každý používateľ vidí, kde presne sa nachádza aké množstvo odpadu a aplikácia mu dokonca ukáže aj to, koľko vriec odpadky približne naplnia a teda koľko virtuálnych mincí dobrovoľník za ich vyzbieranie získa.

Startup uvádza, že do aplikácie sa zaregistrovalo už viac ako šestnásťtisíc používateľov, z ktorých približne tisícdvesto je aktívnych každý týždeň.

Upratovanie prírody hrou

Spoluzakladateľ a technický riaditeľ startupu Gal Lahat pre agentúru AFP uviedol, že Platforma Clean Coin bola navrhnutá ako hra v štýle honby za pokladom. Aplikáciu vymyslel tak, aby bola pre používateľov zábavná, pričom s pribúdajúcimi bodmi sa im odomykajú rôzne úrovne.

„Môžete jednak sledovať svoj pokrok v porovnaní s ostatnými používateľmi, no chceme aby aj samotné hľadanie odpadkov v teréne pôsobilo ako hra. Odmena slúži pre každého ako motivácia, aby urobil niečo pre životné prostredie,“ povedal Gal Lahat.

foto: Odpady-portal.sk

„Príroda z toho má úžitok a aj ja z toho mám malý osobný úžitok, ktorý ma motivuje,“ uvidela osemnásťročná používateľka aplikácie Elishya Ben Meir, ktorá začala odpadky zbierať popri venčení svojho psa. Prvé nazbierané virtuálne mince už stihla vymeniť za značkové tričko.

Zakladatelia startupu veria, že ľudia, ktorí z vlastnej vôle zbierajú odpadky z prírody a verejných priestorov, by mali byť odmenení. Chcú rozdávať odmeny, ktoré sú na jednej strane fyzické, no tiež v istom zmysle altruistické.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

Región stavil na plne automatizovanú triedičku zmesového odpadu so zariadeniami na spracovanie plastov a triedenie papiera, ako aj na zrušenie triedeného zberu plastov. Výsledky prekvapujú.

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohované PET fľaše a plechovky majú smerovať naspäť do obchodov. Ministerstvo tvrdí, že adekvátne tomu treba znížiť nároky na poskytovaný objem nádob pre plast a kovy.

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Ministerstvo životného prostredia chce tiež nastaviť nové pravidlá pre kompostárne a zaviesť triedený zber textilu.