Eurokomisia si chce posvietiť na mikroplasty, navrhla niekoľko opatrení | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Eurokomisia si chce posvietiť na mikroplasty, navrhla niekoľko opatrení

Únii chýba komplexný prístup k riešeniu znečistenia mikroplastmi, ktoré sú neúmyselne uvoľňované do životného prostredia. Komisia si posvieti na odery pneumatík, plastové pelety aj textílie.

Eurokomisia si chce posvietiť na mikroplasty, navrhla niekoľko opatrení

Foto: Depositphotos

Európska komisia (EK) si plánuje posvietiť na mikroplasty, ktoré sú neúmyselne uvoľňované do životného prostredia. Vyplýva to z jej nedávno zverejnenej iniciatívy, v rámci ktorej sa chce zameriavať na označovanie, normalizáciu, certifikáciu a regulačné opatrenia v súvislosti s hlavnými zdrojmi týchto plastov.

Komisia sa však v iniciatíve nevenuje tým mikroplastom, ktoré sa zámerne pridávajú do výrobkov, ako sú čistiace prostriedky, kozmetika či rôzne farby. Zámerne pridávané mikroplasty sa riešia v samostatnej iniciatíve.

Komisia sa v iniciatíve zameriava na najväčších prispievateľov mikroplastov v súčasnom európskom kontexte, ktorí produkujú takmer dve tretiny celkových emisií. Ide o oder pneumatík, predprodukčné plastové pelety počas ich celého životného cyklu a syntetické textílie počas ich celého životného cyklu.

Zamerajme sa na päť oblastí, navrhuje Komisia

Cieľom iniciatívy je podľa EK zlepšiť vedecké poznatky o rizikách a výskyte mikroplastov v životnom prostredí, vo vode z vodovodu aj v potravinách, ako aj znížiť znečistenie životného prostredia a potenciálne zdravotné riziká, ktoré s týmto znečistením môžu súvisieť. Ďalším cieľom je napraviť trhové a regulačné zlyhania a zdôrazniť relevantné nedostatky v poznatkoch. V tejto súvislosti Komisia identifikovala päť hlavných problémov.

Základným problémom je, že neexistujú trhové stimuly pre hospodárske subjekty, ktoré by mali viesť k prijatiu opatrení na zníženie miery neúmyselného uvoľňovania mikroplastov do životného prostredia.

„Dobrovoľné prístupy sú obmedzené a zatiaľ sa nimi dosiahlo len malé zníženie alebo sa nedosiahlo žiadne zníženie,“ myslí si Komisia.

Určitý progres však už nastal v textilnom segmente. V rámci medziodvetvovej dohody a Európskeho výboru pre normalizáciu sa pracuje na testovacích metódach na určenie uvoľňovania, identifikácie a hodnotenia mikroplastov z textilu počas výroby a používania. V dohode sa však nepredpokladá žiadne opatrenie na zníženie uvoľňovania.

Čo sa týka pneumatík, európske odvetvie pneumatík vytvorilo osobitnú skupinu pre uskutočniteľnosť testovania ich oderu s cieľom vyvinúť spoločný štandard.

Ďalšou skupinou sú pelety, kde zohráva rolu program Operation Clean Sweep. Ide o usmernenie, ktoré vypracúva európske odvetvie plastov od roku 2015. Tento program však zatiaľ zostáva dobrovoľným nástrojom, ktorý zahŕňa najmä výrobcov a ktorému chýbajú stimuly na účinné uplatňovanie a posúdenie treťou stranou.

Európska komisia preto zdôrazňuje, že budúce opatrenia na znižovanie by sa mali uplatňovať na celý dodávateľský reťazec.

Chýba nám komplexná stratégia

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Kompost z kuchynského odpadu je nekvalitný, farmári ho nechcú, konštatuje ministerstvo

Kompost z kuchynského odpadu je nekvalitný, farmári ho nechcú, konštatuje ministerstvo

Slovenskí farmári ročne použijú desaťtisíce ton kompostu. Väčšinu tvorí priemyselný kompost alebo maštaľný hnoj.

Procesy EIA a integrované povoľovania sa majú zefektívniť. Ministerstvo chystá veľké zmeny

Procesy EIA a integrované povoľovania sa majú zefektívniť. Ministerstvo chystá veľké zmeny

Šéfka sekcie EIA z rezortu životného prostredia predstavila tiež viacero noviniek, ktoré prídu do praxe s novým zákonom o výstavbe. Z ministerstva sa má stať najväčší stavebný orgán v krajine.

Integrované povoľovanie sa má zmeniť. Pribudnú nové povinnosti

Integrované povoľovanie sa má zmeniť. Pribudnú nové povinnosti

Novela zákona má priniesť niekoľko dôležitých zmien.