Výrobcovia nápojových kartónov ich nechcú spaľovať a skládkovať, ale recyklovať | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Výrobcovia nápojových kartónov ich nechcú spaľovať a skládkovať, ale recyklovať

Členovia Aliancie pre nápojové kartóny a životné prostredie a ich zákazníci žiadajú o zavedenie povinných recyklačných cieľov.

Členovia Aliancie pre nápojové kartóny a životné prostredie a ich zákazníci žiadajú o zavedenie povinných recyklačných cieľov

Foto: Odpady-portal.sk

Výrobcovia nápojových kartónov a ich zákazníci žiadajú o zavedenie povinných recyklačných cieľov pre túto komoditu. Vďaka tomu chcú zabezpečiť ich recykláciu namiesto toho, aby sa spaľovali alebo skládkovali.

Zákazníci, ktorí platia poplatky určené na recykláciu nápojových kartónov spolu s ich výrobcami vyjadrili svoje znepokojenie prostredníctvom žiadosti o zavedenie povinných recyklačných cieľov pre nápojové kartóny.

Nielenže sa tieto poplatky stále zvyšujú, ale dokonca ani nezaručujú recykláciu nápojových kartónov. Tie sa totiž aj naďalej vo veľkej miere spaľujú alebo skládkujú aj napriek tomu, že sú plne recyklovateľné.

„Veríme, že recyklácia nápojových kartónov pomôže Slovensku splniť ciele v oblasti recyklácie a zabrániť spaľovaniu či ukladaniu recyklovateľných materiálov na skládky,“ uviedla Annick Carpentier, generálna riaditeľka ACE.

Nápojové kartóny sa v celej Európe vo veľkom recyklujú. V Európskej únii sa v roku 2019 zrecykloval každý druhý (51%) nápojový kartón uvedený na trh (výpočet miery recyklácie pôvodnou výpočtovou metódou). Tento trend bude pokračovať, keďže výrobcovia nápojových kartónov sa dohodli na dosiahnutí 90% zberu a 70% recyklácie nápojových kartónov do roku 2030.

Výrobcovia aj ich zákazníci sú toho názoru, že bez recyklačných cieľov sa bude aj naďalej zvyšovať podiel obalov, ktoré končia na skládke a/alebo v spaľovniach.

Preto sa rozhodli požiadať o zavedenie povinných cieľov na recykláciu nápojových kartónov. Slovensko patrí ku krajinám s najnižšou mierou recyklácie nápojových kartónov v Európe. Prieskum nezávislej agentúry Datank, ktorý prebiehal na Slovensku počas októbra 2021 ukázal, že recykluje sa približne 15% nápojových kartónov, a to aj napriek tomu, že až 69% zákazníkov nápojové kartóny triedi.

RECobal

Dôležitým faktorom pre výrobcov nápojových kartónov a ich zákazníkov je vplyv týchto obalov na životné prostredie. Ak sa vezme do úvahy celý životný cyklus obalov (od použitých surovín, výroby, dopravy, konečného použitia), nápojové kartóny majú najnižšiu uhlíkovú stopu v porovnaní s alternatívnymi obalmi vo svojej kategórii - mlieko/džús (podľa nezávislej štúdie LCA, ktorú si môžete stiahnuť na konci článku).

Výrobcovia nápojových kartónov chcú pokračovať vo svojej ceste udržateľnosti zvyšovaním podielu obnoviteľných komponentov a používaním recyklovaných materiálov. Pre naplnenie tohto cieľa je samozrejme primárne zvyšovať mieru recyklácie a preto je dôležité začať so zavedením povinných recyklačných cieľov aj na Slovensku.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Analýza ukázala, že zber kuchynského odpadu funguje, ale je drahý a zle nastavený

Analýza ukázala, že zber kuchynského odpadu funguje, ale je drahý a zle nastavený

Zväz odpadového priemyslu upozorňuje, že vyzbieraný kuchynský odpad v niektorých regiónoch nie je kde spracovať a zrejme končí „načierno“ na poliach alebo skládkach.

Poplatkový zákon treba nastaviť spravodlivejšie, myslia si mestá

Poplatkový zákon treba nastaviť spravodlivejšie, myslia si mestá

Predstavili návrhy, ako zefektívniť systém.

Priemyselný odpad premieňajú na stavebný materiál. Polymérové tehly sa spájajú bez malty

Priemyselný odpad premieňajú na stavebný materiál. Polymérové tehly sa spájajú bez malty

Austrálski vedci predstavujú inováciu, ktorá posúva stavebný priemysel bližšie k princípom obehového hospodárstva.