Prezidentka nepodpísala zákon o envirozáťažiach. Novelu kritizuje aj ZMOS | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Prezidentka nepodpísala zákon o envirozáťažiach. Novelu kritizuje aj ZMOS

Právny predpis bude zverejnený v Zbierke zákonov SR aj bez podpisu prezidentky. Schválenú novelu kritizujú aj samosprávy, podľa ktorých budú vlastníci nehnuteľností poškodení hneď dvakrát.

Prezidentka nepodpísala zákon o envirozáťažiach. Novelu kritizuje aj ZMOS

Ilustračné foto: MH SR

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) upozorňuje na to, že poslanecká novela zákona o environmentálnych záťažiach je v rozpore s bazálnou ochranou vlastníckeho práva a je porušením základnej zásady právneho štátu, ktorou je princíp proporcionality. Z tohto dôvodu sa obrátilo na hlavu štátu so žiadosťou o preskúmanie súladu tohto predpisu s Ústavou Slovenskej republiky.

O čo ide?

Začiatkom novembra schválili poslanci Národnej rady SR novelu zákona, ktorá má zabezpečiť návratnosť verejných zdrojov vynaložených na sanáciu envirozáťaží na pozemkoch súkromných vlastníkov. Štát tak bude mať po novom povinnosť požadovať od vlastníka nehnuteľnosti, na ktorej bola realizovaná sanácia z verejných prostriedkov, úhradu týchto nákladov.

Vlastníci nehnuteľností, na ktorých sú environmentálne záťaže, majú možnosť rozhodnúť sa, či zaplatia finančnú náhradu štátu za službu vo verejnom záujme alebo sa nechajú po dobu 30 rokov obmedzovať na svojich vlastníckych právach prostredníctvom záložného práva v prospech štátu. O prijatej novele sme podrobnejšie informovali v tomto článku.

Na poslaneckú novelu zákona sa však už v počiatočných štádiách legislatívneho procesu zosypala vlna kritiky. Napríklad Klub 500 vyjadril presvedčenie, že poslanecký návrh je v priamom rozpore s ústavou.

„Tým, že štát túto zodpovednosť prenáša na nových vlastníkov plošne aj tam, kde nie je zodpovednou osobou súčasný vlastník, je návrh novely podľa nášho názoru v príkrom rozpore s ústavným princípom právneho štátu, s ústavnou povinnosťou štátu ochraňovať a podporovať hospodársku súťaž a predstavuje nedovolený zásah do vlastníckeho práva,“ uviedol ešte v auguste výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Podobný názor zastávala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Tá dokonca koncom novembra vetovala spomínaný zákon s tým, že z dôvodu celkovej nejasnosti schválenej právnej úpravy má pochybnosti o jej súlade s Ústavou SR. Pripomenula, že schvaľuje odstraňovanie environmentálnych záťaží, avšak podľa nej neprimeraný rozsah požadovanej finančnej náhrady od vlastníka sanovanej nehnuteľnosti neobstojí v ústavnom teste proporcionality zásahu do vlastníckeho práva.

Prezidentka takisto kritizovala fakt, že celý legislatívny proces prebehol bez dostatočnej odbornej diskusie, ako aj to, že schválená novela je nejednoznačná.

Poslanci prelomili veto prezidentky, tá zákon aj tak nepodpísala

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Skúmajú ako kuchynský odpad zbaviť zápachu

Skúmajú ako kuchynský odpad zbaviť zápachu

Spotrebitelia považujú za najväčšiu bariéru zberu potravinového odpadu nedostatok kontajnerov, zápach, prítomnosť hlodavcov a hmyzu, vyplýva z prieskumu.

Obciam znovu stúpnu náklady, občanom poplatky. ZMOS kritizuje nový návrh ministerstva

Obciam znovu stúpnu náklady, občanom poplatky. ZMOS kritizuje nový návrh ministerstva

Samosprávam sa nepozdáva ani sprísnenie podmienok pre získanie príspevku z Envirofondu. ZMOS varuje, že to obce demotivuje triediť odpad.

Veľká novembrová obalová revolúcia. Európska komisia predstavila prísne regulácie pre obaly

Veľká novembrová obalová revolúcia. Európska komisia predstavila prísne regulácie pre obaly

Komisia dnes navrhla nové celoeurópske pravidlá týkajúce sa obalov.