Z nových eurofondov poputuje takmer 300 miliónov eur na riešenie envirozáťaží | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Z nových eurofondov poputuje takmer 300 miliónov eur na riešenie envirozáťaží

Na odstránenie envirozáťaže v Strážskom vláda predbežne vyčlenila 500-tisíc eur. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová po návšteve toxickej skládky.

Z nových eurofondov poputuje takmer 300 miliónov eur na riešenie envirozáťaží

Sudy s PCB látkami / Foto: Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR

V novom programovom období 2021 až 2027 by mali ísť na riešenie environmentálnych záťaží stovky miliónov eur z eurofondov. Uviedla to vicepremiérka Veronika Remišová na pracovnom výjazde v okresoch Michalovce, Humenné a Vranov nad Topľou, v rámci ktorého navštívila aj skládku toxického odpadu z bývalej chemickej továrne v meste Strážske.

PCB látky sú nebezpečné toxíny, ktoré sa v minulosti používali ako súčasť náterových hmôt, ako teplonosné kvapaliny vo výmenníkoch tepla či izolačné kvapaliny v transformátoroch a kondenzátoroch. Do roku 1984 ich bolo v Chemku vyrobených 21 500 ton a pri výrobe vznikli tisícky ton ďalšieho odpadu.

Problémom je, že časom prenikli do pôdy a podzemných aj povrchových vôd, pričom v mnohých prípadoch prekračujú povolené limity, a to niekde až niekoľko stonásobne.

Z tohto dôvodu je napríklad vyhlásený zákaz konzumácie rýb zo Zemplínskej šíravy. Z hospodárskych zvierat, hydiny a vajec z domácich chovov sa PCB látky dostávajú do ľudského organizmu, čo sa negatívne podpisuje na zdraví obyvateľstva žijúceho v okolí.

Dlhodobé pôsobenie PCB látok môže podľa Úradu verejného zdravotníctva SR u populácie vyvolať poškodenie štítnej žľazy, nádorové ochorenia, poruchy metabolizmu, napríklad cukrovku 2. typu, ale aj obezitu, kardiovaskulárne ochorenia či poruchy plodnosti u mužov a žien.

U detskej populácie bol zase zaznamenaný zvýšený výskyt poškodenia sluchu, poškodenie zubnej skloviny, poškodenie imunitného systému, vývojové poruchy plodu, neurologické poruchy, poruchy správania či nižšia pôrodná hmotnosť.

Pomôcť má aj štátna dotácia regionálneho rozvoja

„To, čo som videla v Strážskom, mi vyrazilo dych. Je nepochopiteľné, ako kompetentní mohli desiatky rokov zatvárať oči pred problémom, ktorý nakoniec vyústil do ekologickej katastrofy. Z priemyselnej výroby bývalej chemičky nám zostali tony jedovatého odpadu v nedostatočne uskladnených sudoch alebo zakopané v zemi v lese. Máme zamorenú pôdu, vodu aj vzduch. A v takýchto podmienkach žije v tejto oblasti vyše 200 000 ľudí,“ vyhlásila vicepremiérka V. Remišová po návšteve zvernice v Strážskom, kde sú toxické odpady zakopané v zemi.

INISOFT

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Hrozí, že pre ceny energií prestaneme spracovávať odpad, varujú slovenskí recyklátori

Hrozí, že pre ceny energií prestaneme spracovávať odpad, varujú slovenskí recyklátori

Recyklačné spoločnosti upozorňujú, že zdraženie elektriny a plynu neutiahnu. Ak ceny energií premietnu do cien recyklátov, voči primárnym surovinám sa nepresadia.

Počas pandémie klesla spotreba obalov v Nemecku. Má to však háčik

Počas pandémie klesla spotreba obalov v Nemecku. Má to však háčik

V Nemecku sa zvýšilo množstvo obalového odpadu v domácnostiach. Kompenzoval ho však znížený podiel komerčného odpadu.

Bublinová bariéra čistí rieky od plastov

Bublinová bariéra čistí rieky od plastov

Inovatívny holandský startup zabraňuje odpadu preniknúť do oceánu. Prúd bublín vynesie plasty na hladinu, odkiaľ sa dajú jednoducho zozbierať.