NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Igor Matovič ohlásil nový termín, kedy bude naplno spustený ISOH (VIDEO)

Minister financií predpokladá, že rezort životného prostredia si za termínom stojí.

Igor Matovič

Minister financií Igor Matovič / Foto: NR SR

Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH), ktorý je „vo výstavbe“ už od roku 2017, v súčasnosti poskytuje iba obmedzený okruh funkcionalít. Na plnohodnotné spustenie systému, ktorý by mal výrazne znížiť administratívnu záťaž spojenú s odpadovým hospodárstvom, čakajú firmy, ale aj verejná správa.

Do ostrej prevádzky v plnej funkcionalite by však dlho očakávaný ISOH mal vstúpiť už čoskoro. V rámci poslaneckej Hodiny otázok to na pôde NR SR vo štvrtok, 3. februára, uviedol podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

Šéf rezortu financií v NR SR zastupoval ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO), ktorému otázku v súvislosti s ISOH-om adresoval poslanec z klubu koaličnej SaS Radovan Kazda (spoluvlastník vydavateľstva Odpady-portal.sk – pozn. red.)

V článku sa dozviete:

 • v akom štádiu sa ISOH aktuálne nachádza,
 • prečo v systéme stále nie sú publikované všetky funkcionality,
 • k akému termínu má byť ISOH v plnej prevádzke,
 • prečo ministerstvo s dodávateľom podpísalo dodatok k zmluve o dielo,
 • čo envirorezort od ISOH-u očakáva,
 • ako ISOH podľa ministerstva ovplyvní tvorbu legislatívy.

Ministerstvo zriadilo pre ISOH referát

Viac ako štyri roky budovaný informačný systém je podľa vyjadrenia ministra životného prostredia, ktoré tlmočil I. Matovič, aktuálne nasadený v „predprodukčnej prevádzke.“

I. Matovič priblížil, že v systéme sú momentálne dostupné služby súvisiace najmä s evidenciou a niektorými relevantnými hláseniami a ISOH okrem toho tiež zhromažďuje informácie od pôvodcov odpadov a o zariadeniach na nakladanie s odpadmi.

 
 

Zostáva vám 61% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (4)

 1. inisoft@inisoft.cz05.02.2022 (22:22)
  Spustit ISOH v 06/2023 není reálné, systémy firem ani obcí na to nejsou připraveny, a to už jen proto, že v převážné většině žádné takové systémy firmy a obce nemají. V převážné většině je totiž užíván excel nebo jen papír a u té hrstky připravenějších jsou to systémy, které se do 5 měsíců nestihnou na generování dat dle požadavků ISOH a jejich zasílání připravit. A i kdyby to tyto sofistikovanější systémy stihly, nestihne je nikdo do toho obrovského množství firem zavést, protože je to spojeno se změnou procesů, integracemi na provozní systémy atp. Tedy můj odhad je, že jen blázen by dal povinnost hlásit do ISOH průběžnou evidenci dřív než za dva roky. A z tohoto důvodu považuji tento projekt za peníze EU za obrovský problém a potenciální riziko problémů. Jedinou možností by snad bylo to zpočátku nedávat za povinnost, nýbrž za dobrovolnou možnost, tak jako kdysi v ČR. Tím by se mohl získat čas na doladění ze strany ISOH a přípravu ze strany firem a obcí. M. Jakuš, INISOFT s.r.o.
 2. inisoft@inisoft.cz05.02.2022 (22:37)
  Omluva, chtěl jsem napsat už 06/2022, ale pravdou je, že si to myslím ino datumu 07/2023. M. Jakuš. P. S.: Nejsem toho názoru, že ISOH firmám a obcím nějak zjednoduší život. Opak je pravdou. Na druhou stranu právo státu na data v el. podobě neupírám, v ČR už máme digitalizaci evidence odpadů a předávání dat této evidence již 20. let a je to ku prospěchu všem (tedy kromě těch, co se potřebují nějak schovat).
 3. info@odpadovyhospodar.sk07.02.2022 (07:40)
  Konečne prvý termín od súčasného vedenia ministerstva k isohu, s ktorým sa bude dat s konfrontovať ak to nedodrží. Inak kde je vyhláška., ktorá bola slubena na začiatok roka. A inak mzp podpísalo dodatok? Zadarmo? Za ďalšie peniaze?
 4. pprepiak@zapsr.sk07.02.2022 (10:29)
  Treba porozumieť politickej definícii "spustiť ISOH". ISOH je "spustený" už dva roky. To znamená, že ďalšie "PR spustenie" v 6/2022 sa dá urobiť veľmi jednoducho. Predpoklad je, že v júni 2022 sa "spustí ISOH" ako nejaké prepojenie medzi okresnými úradmi a MŽP SR alebo webový formulár na manuálne zadávanie údajov od podnikateľov. Podstatná vec na celom je, že ISOH mal úplne iné ambície ako to, čo sa dnes prezentuje, Mal byť o efektívnom prepojení medzi existujúcimi IT riešeniami v OH a vhodnej centralizácii údajov.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Výskumníci tvrdia, že odstraňovanie plastového odpadu z vodného prostredia pomocou rôznych technológií rieši problém znečistenia iba minimálne.

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Profesijné združenia očakávajú, že väčšina firiem sa stihne budúci rok technologicky pripraviť. Popísali ako bude o rok vyzerať proces prípravy odpadu pre skládkovaním.

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Zariadenie má zhodnocovať komunálny aj priemyselný odpad.