Ministerstvo spracováva dáta na úrovni 19. storočia, na informačný systém pritom išli milióny eur, upozorňuje Pavol Prepiak.
Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH) je na Slovensku „vo výstavbe“ už od roku 2017. Komplexný informačný systém má odbúrať administratívnu záťaž pre všetky zúčastnené strany, sprehľadniť evidencie, štatistiky, registre či hlásenia a poskytovať dáta o celom odpadovom hospodárstve.
Obdobný systém už roky úspešne funguje, napríklad, v susednej Českej republike.
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) od roku 2017 investovalo do vývoja ISOH-u viac ako 12 miliónov eur. Dodávateľom riešenia je konzorcium firiem Tempest a Softip. To uspelo v súťaži, ktorú ministerstvo na tretíkrát vyhlásilo vo februári 2017. Odvtedy MŽP SR postupne spustilo niekoľko prvkov ISOH-u, k dnešnému dňu je však systém sfunkčnený len v obmedzenej miere.
Začiatkom roka 2021 na nefunkčnosť systému narazili organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV), ktorým zákon od 1. januára 2021 ukladá povinnosť administrovať svoje dáta elektronicky cez ISOH. Potrebné funkcionality však v ISOH-u sprístupnené nemajú.
Envirorezort zo vzniknutej situácie viní predošlé vedenie ministerstva a avizuje, že „kauza ISOH“ bude mať trestnoprávne dôsledky. Na Odpady-portal.sk sme sa téme podrobne venovali v januárovom článku.
O svoje skúsenosti sa s nami teraz podelili Ronald Blaho, konateľ ASEKOL SK, ktorý je OZV pre nakladanie s elektroodpadom, použitými batériami a akumulátormi a Pavol Prepiak, štatutár OZV Auto Recycling a predseda správnej rady Koordinačného centra pre staré vozidlá.
Blaho: ISOH je len informačný portál
Hoci ISOH sa na Slovensku vyvíja už niekoľko rokov, podľa R. Blaha sa o skutočnom vývoji v princípe hovoriť nedá. V uplynulých rokoch ISOH z pohľadu OZV ASEKOL SK nepriniesol prakticky žiadne zmeny.
„Doteraz fungujeme v starom režime, a teda posielame papierové formuláre na základe predpisov vo vyhláškach. No a keďže podľa zákona by sme mali aktuálne komunikovať už len prostredníctvom ISOH, čo nie je technicky možné, tak vlastne od 1. 1. 2021 porušujeme zákon,“ hovorí R. Blaho.
Ronald Blaho | Foto: ASEKOL SK
ISOH je podľa R. Blaha vo svojej súčasnej podobe predstavuje jednoduchý web, ktorý sumarizuje informácie a umožňuje registrácie výrobcov do registrov. Viac funkcionalít neposkytuje.
„ISOH je aktuálne len informačný portál, prostredníctvom ktorého sú publikované registre výrobcov pre jednotlivé vyhradené výrobky, ako aj registre OZV a ostatné registre, napríklad spracovateľov a koordinačných centier,“ pokračuje R. Blaho s tým, že na portáli je publikovaný tiež prehľad platnej legislatívy.
Prepiak: MŽP na otázky nereaguje
Aké funkcionality ISOH po svojom dobudovaní prinesie v oblasti prúdu odpadov staré vozidlá je podľa Pavla Prepiaka stále nejasné. „O zapojení nášho systému do ISOH hovorí zmluva, podpísaná MŽP SR a dodávateľom ISOH. Realita však je, že nevieme, či sa zadania z tejto zmluvy realizujú. Na naše otázky a listy nám MŽP SR roky neodpovedá,“ hovorí šéf Auto Recycling a Koordinačného centra pre staré vozidlá.
„V období tesne pred Vianocami sme spoločne s ostatnými OZV obdržali e-mail s Excelovou tabuľkou. A tri pracovné dni na vyplnenie. Žiaľ, niektoré údaje, ktoré MŽP SR požadovalo vyplniť, nemáme k dispozícii a nikdy sme ich ani nespracovávali,“ objasňuje P. Prepiak.
„K tabuľke sme poslali niekoľko emailov s otázkami. Dodnes nám nikto neodpovedal. Adresátmi emailov boli konkrétny pracovníci a reprezentanti MŽP SR, až po najvyššiu úroveň. Tento stav je pre nás nezrozumiteľný,“ zdôrazňuje P. Prepiak.
Pavol Prepiak | Foto: Odpady-portal.sk
Aj keď ISOH by mal predstavovať riešenie, ktoré umožní automatizovaný prenos údajov, realitou podľa neho je skôr nárast administratívnych povinností a nepotrebnej byrokracie. Spracovatelia starých vozidiel síce už majú výstupy zo svojich systémov v elektronickej forme, takto ich však nemajú komu odovzdať.
„Posielame vytlačené hlásenia na MŽP SR. Predpokladáme, že tam hlásenie niekto prepisuje do ich informačných systémov. Toto je „spracovanie“ informácií na úrovni 19. storočia. ISOH nás dnes žiada, aby sme my údaje zapísali ručne do systému MŽP SR,“ sťažuje sa P. Prepiak.
Tento postup podľa jeho slov v praxi znamená, že hlásenia sa musia vytlačiť z informačných systémov a následne manuálne prepísať do webových formulárov ISOH.
Potvrdenie o registrácii nedostanete
Využívanie súčasného ISOH je zároveň podľa R. Blaha z pohľadu OZV spojené s viacerými problémami, ktoré situáciu OZV komplikujú. Po prihlásení sa do ISOHu prostredníctvom webu www.slovensko.sk nie je možné ohlásiť zmeny údajov o registrovaných výrobcoch a ani uskutočniť výmaz výrobcov.
„Overovali sme možnosti ohlasovania zmien do ISOHu z viacerých účtov kontaktných osôb ASEKOLu, ale musíme konštatovať, že v ISOHu sa zobrazuje len možnosť jednoduchej registrácie. Možnosť oznámiť zmenu alebo výmaz výrobcu nie je k dispozícii,“ vysvetľuje R. Blaho.
Mohlo by vás zaujímať:
Problémom zároveň je, že OZV ani po odoslaní novej registrácie z ISOH-u nedostáva žiadne potvrdenie o akceptácii podania realizovaného prostredníctvom systému. OZV tak nemá v ruke žiadne potvrdenie o tom, že registrácia nového výrobcu naozaj prebehla.
„Dostanete jedine potvrdenie o odoslaní podania a doručenku, z ktorých nie je možné nič vyčítať ani zistiť. Nemáme tak žiadny relevantný dôkaz pre výrobcu o realizácii registrácie,“ zdôrazňuje R. Blaho.
Prihlasovacie údaje ISOH negeneruje
Zostáva vám 42% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.