Cementárne vlani zhodnotili 367-tisíc ton alternatívnych palív | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Cementárne vlani zhodnotili 367-tisíc ton alternatívnych palív

Vďaka vysokému podielu zhodnotených alternatívnych palív vyrobených z nerecyklovateľného odpadu ušetrili viac ako 200-tisíc ton uhlia.

Cementárne vlani zhodnotili 367-tisíc ton alternatívnych palív

Foto: Cementáreň CEMMAC

Podiel slovenského odpadu zhodnocovaného v cementárňach ako alternatívne palivo kontinuálne rastie. Informoval o tom Zväz výrobcov cementu SR s tým, že vlani cementári vďaka vysokému podielu zhodnotených alternatívnych palív ušetrili viac ako 200-tisíc ton uhlia, a teda aj značný podiel emisií.

Zväz výrobcov cementu SR zastupuje troch výrobcov cementu a slinku – Danucem, Cemmac a Považská cementáreň, ktorí spolu prevádzkujú štyri cementárne, tri štrkovne, päť kameňolomov a 28 betonární.

Ušetria emisie

Cement patrí medzi strategické suroviny, keďže je potrebný v každodennom živote. Problémom však je, že výroba cementu je energeticky náročný proces, v dôsledku čoho sa cementárne radia k najväčším producentom CO2.

Na výrobu jednej tony slinku, čo je základná surovina pri výrobe cementu, je potrebných 3,3 GJ energie. Táto energia sa dá získať zo 100 kg uhlia alebo z ekvivalentných 170 kg odpadového paliva SRF.

Jedným z riešení znižovania emisií môže byť čiastočná náhrada fosílnych palív alternatívnymi palivami vyrobenými z nerecyklovateľných odpadov. Tie obsahujú biomasu, čím dokážu znížiť emisie CO2 v porovnaní s uhlím až o 30 – 40 %.

Nerecyklovateľný odpad, ktorý cementárne využívajú vo forme alternatívnych palív, by inak končil na skládkach. Slovensko pritom musí do roku 2035 znížiť skládkovanie komunálneho odpadu na maximálne 10 %. Cementárne zdôrazňujú, že s týmto problémom dokážu výrazne pomôcť.

Pripomínajú tiež, že alternatívne palivá vyrobené z nerecyklovateľného odpadu musia spĺňať prísne kvalitatívne a ekologické parametre. Tepelná energia z týchto palív je využitá na výrobu cementu a ich nespáliteľná časť (popol) sa stáva integrálnou súčasťou cementu.

Posun vpred má nastať v budúcom roku

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. info@odpadovyhospodar.sk23.03.2022 (11:01)
    Zároveň však vysvetľuje, že presnejšie čísla budú k dispozícii až po sprevádzkovaní Informačného systému odpadového hospodárstva (ISOH). nerozumiem na čo čakať. veď tie čísla na vstupe máte a viete presne koľko ste prijali zo slovenska a zo zahraničia. A viete aj koľko z toho slovenského je podiel priemysel a komunál.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

S rastúcou cenou PET sa zvyšuje aj objem plastov dovážaných do Európy

S rastúcou cenou PET sa zvyšuje aj objem plastov dovážaných do Európy

Takmer tretinu dopytu po PET plaste v EÚ pokrýva dovoz najmä z Ázie.

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Jarný snem Združenia organizácií verejných prác SR sa konal 25. mája 2023 v Patinciach.

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.