Cementárne vlani zhodnotili 367-tisíc ton alternatívnych palív | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Cementárne vlani zhodnotili 367-tisíc ton alternatívnych palív

Vďaka vysokému podielu zhodnotených alternatívnych palív vyrobených z nerecyklovateľného odpadu ušetrili viac ako 200-tisíc ton uhlia.

Cementárne vlani zhodnotili 367-tisíc ton alternatívnych palív

Foto: Cementáreň CEMMAC

Podiel slovenského odpadu zhodnocovaného v cementárňach ako alternatívne palivo kontinuálne rastie. Informoval o tom Zväz výrobcov cementu SR s tým, že vlani cementári vďaka vysokému podielu zhodnotených alternatívnych palív ušetrili viac ako 200-tisíc ton uhlia, a teda aj značný podiel emisií.

Zväz výrobcov cementu SR zastupuje troch výrobcov cementu a slinku – Danucem, Cemmac a Považská cementáreň, ktorí spolu prevádzkujú štyri cementárne, tri štrkovne, päť kameňolomov a 28 betonární.

Ušetria emisie

Cement patrí medzi strategické suroviny, keďže je potrebný v každodennom živote. Problémom však je, že výroba cementu je energeticky náročný proces, v dôsledku čoho sa cementárne radia k najväčším producentom CO2.

Na výrobu jednej tony slinku, čo je základná surovina pri výrobe cementu, je potrebných 3,3 GJ energie. Táto energia sa dá získať zo 100 kg uhlia alebo z ekvivalentných 170 kg odpadového paliva SRF.

Jedným z riešení znižovania emisií môže byť čiastočná náhrada fosílnych palív alternatívnymi palivami vyrobenými z nerecyklovateľných odpadov. Tie obsahujú biomasu, čím dokážu znížiť emisie CO2 v porovnaní s uhlím až o 30 – 40 %.

Nerecyklovateľný odpad, ktorý cementárne využívajú vo forme alternatívnych palív, by inak končil na skládkach. Slovensko pritom musí do roku 2035 znížiť skládkovanie komunálneho odpadu na maximálne 10 %. Cementárne zdôrazňujú, že s týmto problémom dokážu výrazne pomôcť.

Pripomínajú tiež, že alternatívne palivá vyrobené z nerecyklovateľného odpadu musia spĺňať prísne kvalitatívne a ekologické parametre. Tepelná energia z týchto palív je využitá na výrobu cementu a ich nespáliteľná časť (popol) sa stáva integrálnou súčasťou cementu.

Posun vpred má nastať v budúcom roku

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. info@odpadovyhospodar.sk23.03.2022 (11:01)
    Zároveň však vysvetľuje, že presnejšie čísla budú k dispozícii až po sprevádzkovaní Informačného systému odpadového hospodárstva (ISOH). nerozumiem na čo čakať. veď tie čísla na vstupe máte a viete presne koľko ste prijali zo slovenska a zo zahraničia. A viete aj koľko z toho slovenského je podiel priemysel a komunál.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zachytili rádioaktívne materiály neznámeho pôvodu. Vlani išlo o deväť prípadov

Zachytili rádioaktívne materiály neznámeho pôvodu. Vlani išlo o deväť prípadov

Rádioaktívne materiály zachytili železnice, zberné suroviny aj železiarne. Postarala sa o ne štátna spoločnosť JAVYS.

Textil, bioodpad, ale aj plasty. Trh s viacerými recyklovanými materiálmi nefunguje dostatočne

Textil, bioodpad, ale aj plasty. Trh s viacerými recyklovanými materiálmi nefunguje dostatočne

Európska environmentálna agentúra v najnovšej analýze poukazuje na to, že z ôsmich bežných trhov s druhotnými surovinami fungujú dobre len tri. Toto sú hlavné dôvody.

Výrobcovia sú so službami OZV ENVI - PAK spokojní, ukázal prieskum

Výrobcovia sú so službami OZV ENVI - PAK spokojní, ukázal prieskum

Prieskum potvrdil, že klienti za najväčší prínos považujú práve garanciu splnenia záväzných cieľov a limitov OH v oblasti nakladania s odpadmi z obalov.