NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Cementárne vlani zhodnotili 367-tisíc ton alternatívnych palív

Vďaka vysokému podielu zhodnotených alternatívnych palív vyrobených z nerecyklovateľného odpadu ušetrili viac ako 200-tisíc ton uhlia.

Cementárne vlani zhodnotili 367-tisíc ton alternatívnych palív

Foto: Cementáreň CEMMAC

Podiel slovenského odpadu zhodnocovaného v cementárňach ako alternatívne palivo kontinuálne rastie. Informoval o tom Zväz výrobcov cementu SR s tým, že vlani cementári vďaka vysokému podielu zhodnotených alternatívnych palív ušetrili viac ako 200-tisíc ton uhlia, a teda aj značný podiel emisií.

Zväz výrobcov cementu SR zastupuje troch výrobcov cementu a slinku – Danucem, Cemmac a Považská cementáreň, ktorí spolu prevádzkujú štyri cementárne, tri štrkovne, päť kameňolomov a 28 betonární.

Ušetria emisie

Cement patrí medzi strategické suroviny, keďže je potrebný v každodennom živote. Problémom však je, že výroba cementu je energeticky náročný proces, v dôsledku čoho sa cementárne radia k najväčším producentom CO2.

Na výrobu jednej tony slinku, čo je základná surovina pri výrobe cementu, je potrebných 3,3 GJ energie. Táto energia sa dá získať zo 100 kg uhlia alebo z ekvivalentných 170 kg odpadového paliva SRF.

Jedným z riešení znižovania emisií môže byť čiastočná náhrada fosílnych palív alternatívnymi palivami vyrobenými z nerecyklovateľných odpadov. Tie obsahujú biomasu, čím dokážu znížiť emisie CO2 v porovnaní s uhlím až o 30 – 40 %.

Nerecyklovateľný odpad, ktorý cementárne využívajú vo forme alternatívnych palív, by inak končil na skládkach. Slovensko pritom musí do roku 2035 znížiť skládkovanie komunálneho odpadu na maximálne 10 %. Cementárne zdôrazňujú, že s týmto problémom dokážu výrazne pomôcť.

Pripomínajú tiež, že alternatívne palivá vyrobené z nerecyklovateľného odpadu musia spĺňať prísne kvalitatívne a ekologické parametre. Tepelná energia z týchto palív je využitá na výrobu cementu a ich nespáliteľná časť (popol) sa stáva integrálnou súčasťou cementu.

Posun vpred má nastať v budúcom roku

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. info@odpadovyhospodar.sk23.03.2022 (11:01)
    Zároveň však vysvetľuje, že presnejšie čísla budú k dispozícii až po sprevádzkovaní Informačného systému odpadového hospodárstva (ISOH). nerozumiem na čo čakať. veď tie čísla na vstupe máte a viete presne koľko ste prijali zo slovenska a zo zahraničia. A viete aj koľko z toho slovenského je podiel priemysel a komunál.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V zákone o odpadoch je chyba. Prepis môže byť mätúci

V zákone o odpadoch je chyba. Prepis môže byť mätúci

/Aktualizované 5.12./ Slovo, ktoré je odlišné v schválenom pozmeňujúcom návrhu a v Zbierke zákonov, môže viesť k nejasnej interpretácii povinnosti upravovať odpad.

Kam so starými liekmi? Treba ich správne triediť, upozorňujú odborníci

Kam so starými liekmi? Treba ich správne triediť, upozorňujú odborníci

Staré a exspirované lieky nepatria do koša ani do kanalizácie. Ideálne miesto na odovzdanie je lekáreň. To však neplatí pre výživové doplnky.

Pokračujú zmätky. Ministerstvo mení pravidlá pre elektronické ohlásenia cez ISOH

Pokračujú zmätky. Ministerstvo mení pravidlá pre elektronické ohlásenia cez ISOH

Viacero otázok je stále nevyjasnených a čas sa kráti, upozorňujú experti. Elektronický formulár chce ministerstvo sprístupniť na testovanie 9. decembra.

X
X
X
X